Utorok 5.7.2022
sk
Sviatok svätého Cyrila a Metoda | Cyril, Metod
cz
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje | Cyril, Metoděj

Zhruba 46 percent dospelých netuší, že majú zvýšený krvný tlak

Komplikácie sa objavujú postupne a vedú k vážnym zdravotným následkom.


Hypertenzia postihuje 40 až 50 percent ľudí nad 18 rokov. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) sa komplikácie spojené s hypertenziou objavujú postupne a vedú k vážnym následkom a odvrátiteľným predčasným úmrtiam. Informovala o tom hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková v tlačovej správe pri príležitosti svetového dňa hypertenzie.

„Hypertenzia nadmerne zaťažuje srdce, ktorého svalstvo musí vyvíjať viac námahy, aby dokázalo pumpovať krv v tele. Trpia aj cievy, ktorými sa krv v tele prepravuje – poškodzuje sa ich vnútorná výstelka, v dôsledku čoho sa v nich môžu usádzať tuky a vznikať krvné zrazeniny. Vysoký krvný tlak tak spôsobuje okrem poškodenia srdca aj poškodenie mozgu, obličiek alebo očí. Zasiahnutý je celý krvný obeh, takže transport krvi, a tým aj kyslíka a živín od srdca k dôležitým orgánom prebieha ťažšie,“ uvádza Račková s tým, že pokiaľ sa na vysoký krvný tlak nepríde včas a nelieči sa, môže mať tento stav za následok ischemickú chorobu srdca, infarkt myokardu či mozgovú mŕtvicu.

Shutterstock

Vysokému krvnému tlaku možno predchádzať udržiavaním si primeranej telesnej hmotnosti, obmedzením príjmu soli a alkoholu, oddychom, fyzickou kondíciou či upraveným jedálničkom. Dôležitá je aj pravidelná kontrola krvného tlaku a dodržiavanie liečby stanovenej lekárom. Krvný tlak pomôže upraviť zlepšenie životosprávy či lieky v súlade s odporúčaniami lekárov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť