Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 23.9.2023
sk
Zdenka
cz
Berta
, Bertina

Aká bude nová generácia Slovákov? Najbystrejší sú Bratislavčania, žiaci z týchto miest zaostávajú

Regionálne rozdiely nie sú iba mýtus.


Ako dopadlo celoslovenské Testovanie 9? Deviataci dosiahli v teste zo slovenského jazyka a literatúry priemerne 58,7-percentnú úspešnosť. V matematike vyplnili testy v priemere na 55,1 percenta. Vyplýva to z výsledkov, o ktorých v utorok TASR informovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

V riadnom termíne písalo testy spolu 44 936 žiakov, z nich bolo 2 547 žiakov s vyučovacím jazykom maďarským, 12 žiakov s vyučovacím jazykom ukrajinským a 23 žiakov s vyučovacím jazykom iným. Na náhradnom termíne sa zúčastnilo 330 žiakov. Testovaných bolo v riadnom termíne aj 4 385 žiakov so zdravotným znevýhodnením.

Veľké regionálne rozdiely

„Aj v tomto roku výsledky poukazujú na veľké regionálne rozdiely na úrovni okresov a signalizujú významný vplyv socioekonomického statusu žiaka na jeho výsledky,“ uviedli z rezortu školstva.

Vo výsledkoch žiakov základných škôl z matematiky sú medzi krajmi navzájom výsledky porovnateľné, mierne vecne významne lepšie výsledky v porovnaní s priemerom základných škôl dosiahli len žiaci Bratislavského kraja s priemernou úspešnosťou 59,1 percenta.

Testovania sa zúčastnili aj žiaci prvého ročníka stredných škôl s päťročným vzdelávacím programom prijatí na vzdelávanie v strednej škole z ôsmeho ročníka základnej školy. Ich priemerná úspešnosť z matematiky bola 70 percent.

Mierne vecne významne lepšie výsledky dosiahli žiaci Bratislavského kraja s úspešnosťou 74,2 percenta a najslabšie výsledky, na úrovni strednej miery významnosti, dosiahli žiaci Banskobystrického kraja s priemernou úspešnosťou 63,3 percenta.

Slovákov šokovalo video z Košíc. Zdravotník vyhodil bezdomovca z nemocnice, ťahal ho za ruky

Mohlo by ťa zaujímať:

Slovákov šokovali zábery z Košíc. Zdravotník vyhodil bezdomovca z nemocnice, ťahal ho za ruky

Na chvoste sú Rimavská Sobota a Gelnica

Regionálne rozdiely vo výkone žiakov z matematiky sa preukázali aj na úrovni okresov. Najúspešnejší v matematike boli žiaci z okresu Bratislava I, ktorí dosiahli úspešnosť 69,3 percenta. Na opačnej strane zoznamu sa umiestnili Rimavská Sobota a Gelnica.

Čo sa týka slovenského jazyka a literatúry, výsledky žiakov základných škôl vo všetkých krajoch sú opäť porovnateľné na úrovni celoslovenského priemeru a medzi krajmi nie sú významné rozdiely. Žiaci na stredných školách dosiahli priemernú úspešnosť 70,7 percenta.

„Výsledky žiakov stredných škôl zo slovenského jazyka a literatúry sú medzi krajmi navzájom porovnateľné, mierne vecne významne horšie výsledky v porovnaní s priemerom stredných škôl dosiahli iba žiaci Košického kraja s priemernou úspešnosťou 67,3 percenta,“ vyplýva z výsledkov testovania.

žiak, škola, testovanie, test, Slovensko
TASR

Najúspešnejší zo slovenského jazyka a literatúry boli žiaci z okresov Bratislava I (úspešnosť 68 percent). Výsledky stredne vecne významne horšie ako celoslovenský priemer dosiahli žiaci v okresoch Gelnica, Kežmarok, Rimavská Sobota, Sabinov, Trebišov, Košice-okolie, Revúca, Rožňava, Svidník, Lučenec a Levoča.

Z maďarského jazyka a literatúry písalo test 2 542 žiakov na 139 školách s priemerom 60,6 percenta. Test zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry absolvovalo 2 538 žiakov zo 139 škôl s vyučovacím jazykom maďarským. Žiaci dosiahli priemerne 59,4 percenta. Na jednej základnej škole písalo test z ukrajinského jazyka a literatúry 12 žiakov. Priemerná úspešnosť bola 53,8 percenta.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.