Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 23.3.2023
sk
Adrián
cz
Ivona
, Yvona

Žiaci na Slovensku oslovujú stredoškolských učiteľov titulom profesor. Je to tak správne?

Pýtali sme sa priamo ministerstva školstva.


Určite si sa na strednej škole stretol s tým, že sa mnohí učitelia nechávali oslovovať titulom profesor. Prečo je to tak, ak majú v skutočnosti vyštudovaní len magisterský stupeň? Nuž, my sme sa rozhodli osloviť Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, aby nám pomohlo s touto dilemou. Ako znie riešenie dlhoročnej záhady?

Pýtali sme sa našich fanúšikov

Ešte skôr, ako sme sa spýtali ministerstva školstva, chceli sme poznať aj tvoj názor. Na našom instagramovom profile sme vytvorili anketu, ktorá pozostávala z dvoch možností – buď si stredoškolského pedagóga oslovoval učiteľ alebo profesor.

Celkovo sa vyjadrilo viac než 3-tisíc našich fanúšikov a výsledok nebol vôbec jednoznačný. Pomyselným víťazom našej ankety sa stalo oslovenie učiteľ s 57 percentami. Logicky, oslovenie profesor získalo zvyšných 43 percent.

Žiaci na Slovensku oslovujú stredoškolských učiteľov titulom profesor. Je to tak správne?
TASR, koláž EMEFKA

Môžu alebo nemôžu?

Podľa Krátkeho slovníka slovenského jazyka má slovo profesor dva významy. Tým prvým je najvyšší vedecko-pedagogický titul vysokoškolského učiteľa. Druhý hovorí o pracovnom označení stredoškolského učiteľa.

„Označovanie učiteľov na vyššom stupni vzdelávania (dnes na stredných školách a gymnáziách) podstatným menom profesor má stáročnú tradíciu, stretávame sa s ním aj v Historickom slovníku slovenského jazyka v ukážkach z 18. storočia, napr. Martin Morgenbesser, slobodny nationalskeg sskolj profesor,“ píše ministerstvo školstva.

najlepšie a najhoršie nemocnice na Slovensku

Mohlo by ťa zaujímať:

Toto sú najlepšie a najhoršie nemocnice na Slovensku. Kde sa umiestnila tá tvoja?

„Prirodzene, akademický titul profesor a s ním súvisiace uvádzanie skratky vedecko-pedagogického titulu prof. pred menom a pred akademickými titulmi prináleží iba vysokoškolským profesorom,“ dodáva ministerstvo.

ministerstvo školstva, učiteľ, profesor, škola, oslovenie
TASR/Ilustračné foto

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje