Antichrist
Režisér Lars von Trier je jedným z tých režisérov, ktorí ti na duši zanechajú stopu. Kontroverziu má rád podobne ako Gaspar Noé, no jeho prístup je troška inakší. Jeho Antichrist z roku 2009 je psychologicko-hororový príbeh, ktorý skúma trápenie po strate dieťaťa v izolovanom lesnom útočisku.
Hlavní protagonisti, manželia, sa snažia vyrovnať so smrťou svojho syna a zároveň čelia narastajúcej psychickej deštrukcii a temným stránkam svojej povahy. Film je plný symboliky, násilia a surrealistických obrazov, ktoré odhaľujú hlboké úzkosti, vinu a strach.
Táto snímka by sa dala taktiež istým spôsobom kategorizovať ako horor, no nemáme tu žiadne monštrá ani vrahov. Dráma sa odohráva medzi mužským a ženským princípom, prírodou a civilizáciou, a nachádzajú sa tu aj náboženské a filozofické motívy, ktoré sú pre Lars von Triera typické. Antichrist je jednoducho náročný film. Vizuálne a emocionálne. Ak máš rád provokáciu, táto snímka je pre teba ako stvorená.
Irreversible
A máme tu zas Gaspara Noého. Tento šialený a neraz aj zvrátený režisér natočil v roku 2002 jednu z najkontroverznejších snímok svetovej kinematografie po roku 2000. Irreversible je šokujúcim a intenzívnym trilerom, ktorý rozpráva príbeh pomsty a tragédie odohrávajúcej sa v Paríži.
Dej je rozprávaný v nepriamom chronologickom poradí – odzadu –, čo postupne odhaľuje brutálny útok na ženskú hrdinku – hranú božskou Monicou Belucci – a následnú snahu jej priateľa a expartnera nájsť a potrestať páchateľa.
Vo filme si vychutnáš devastujúce a surové scény, ktoré oplývajú špinavou estetikou, snažiacou sa divákovi predviesť chaotickosť a beznádej celej situácie. Snímka skúma, ako tragické momenty môžu nenávratne zmeniť životy ľudí, a kladie otázky o spravodlivosti a pomste, pričom nešetrí diváka náročnými a kontroverznými scénami, ktoré počas svojej premiéry vyvolali dosť extrémne reakcie. Ľudia odchádzali z kín, podávali na režiséra žaloby a pýtali sa, prečo vôbec niekto dačo takéto točí.
The Hunt
Film The Hunt z roku 2012 je spočiatku pokojnou, no eventuálne šialenou drámou, ktorá sleduje príbeh učiteľa v malom dánskom mestečku. Hrá ho skvelý Mads Mikkelsen, ktorý sa stane obeťou falošného obvinenia zo zneužitia maloletej dcéry jeho kamaráta. Napriek absencii dôkazov sa proti nemu začne šíriť hystéria a nedôvera zo strany komunity, čo vedie k jeho spoločenskému vylúčeniu, strate práce a kompletnej izolácii.
Famózny herecký výkon Madsa Mikkelsena pomáha predať témy izolácie, spravodlivosti a krehkosti ľudských vzťahov, ktoré sa dokážu zlomiť aj cez jednoduché klamstvo.
The Act of Killing
Dokumentárny film The Act of Killing síce nie je dráma, no jeho príbeh divákovi predostiera viac drámy, než by akýkoľvek hraný film dokázal. Ide o dokumentárny a zároveň šokujúci pohľad na masové vraždy, ktoré sa odohrali počas indonézskeho protikomunistického čistenia v 60. rokoch 20. storočia.
Režisér Joshua Oppenheimer pre film oslovil bývalých členov milícií, ktorí sa podieľali na násilnostiach, a žiada ich, aby znova zinscenovali a prejavili svoje zločiny rôznymi filmovými žánrami – od muzikálu až po gangsterský film.
Áno, je to poriadne šialenstvo. Tento neobvyklý prístup sa snaží racionalizovať násilie, ktoré tieto skutočné figúry za svoj život vykonali, a nájsť spôsob, ako sa s nimi vyrovnať. Film zároveň devastuje veľkú fasádu bezstarostnosti, ktorú muži predstierajú na to, aby sa nemuseli so svojou minulosťou konfrontovať, a tým sa efektívne vytvára parádna dráma.
Ide o jeden z najlepších a najsilnejších dokumentov všetkých čias, a treba sa pripraviť na to, že ti pri jeho sledovaní neraz príde zle. To isté si ale odskúšajú aj samotní aktéri snímky, čiže sa netreba trápiť.