Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých
Zdroj: ©Shutterstock

Žiadny výmysel Američanov. Akú tradíciu má Halloween a kde hľadať jeho korene?

O Halloweene sa často hovorí ako o čisto „americkom sviatku“. Skutočnosť je však odlišná.

Neplechu alebo maškrtu!

Neoddeliteľnou súčasťou Halloweenu je aj chodenie od domu k domu a pýtanie si sladkostí. Táto praktika sa volá Trick-or-treating a obľúbená je najmä v USA. Deti po zaklopaní a otvorení dverí nadšene vykríknu: „Trick or treat!“ Slovom trick sa v tomto prípade myslí nejaká drobná neplecha.

Celú vetu by sme tak mohli preložiť ako „Neplechu alebo maškrtu!“ Ak deti dostanú nejakú sladkosť, pôjdu o dom ďalej, ale ak nie, tak domácim niečo vyvedú (napríklad im ohádžu dom toaletným papierom či vajíčkami).

Tento zvyk môžeme datovať už do obdobia Samhainu, keď deti chodili od domu k domu, recitovali básne a dostávali za ne jedlo. Na tieto zvyky nadviazalo aj kresťanstvo. V stredoveku bola totiž populárna tradícia zvaná souling. Deti chodili od domu k domu a pýtali si takzvané soul cakes (dušičkové koláčiky). Tie deti dostávali za prísľub, že sa budú modliť za duše mŕtvych príbuzných v očistci.

Profimedia

Z ďalších aktivít môžeme spomenúť rôzne večierky, maškarné plesy či rozprávanie strašidelných historiek. K dobrým zvykom tiež patrí počas Halloweenu pozerať rôzne horory či halloweenske špeciály, ktoré sú vhodné aj pre deti. Svoje miesto majú aj atrakcie v podobe zábavných parkov a strašidelných domov.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 tipov na kvalitné horory z poslednej doby, ktorými si spríjemníš Halloween

Halloween sa postupne rozšíril do celého sveta

Do oblasti strednej Európy sa Halloween dostal po páde komunistickej diktatúry, teda na počiatku 90. rokov. U nás sa síce neuchytil natoľko, že by deti chodili v kostýmoch od domu k domu, ale ľudia si zvyknú počas Halloweenu vyzdobiť domy. Vydlabané tekvice a rôzne strašidelné masky nájdeme aj v obchodoch.

Koledovanie v maskách ale nie je výsadou len USA, podobné zvyky sa dodnes praktikujú napríklad v Kanade, Írsku či Škótsku. Často sú spojené aj s charitou, ľudia tak môžu prispieť drobným finančným darom dobrej veci (napr. UNICEFu). Koledovanie sa chytilo aj v niektorých častiach Japonska, na Filipínach, v Austrálii, na Novom Zélande či v Nemecku.

Shutterstock

Názory, že Halloween je „diabolským a okultným sviatkom“, sa neobjavujú len v našich končinách, ale aj v samotných Spojených štátoch. Najčastejšie tieto tvrdenia pochádzajú od vyznávačov fundamentalistických odnoží kresťanstva a evanjelikálov. Jedným z najznámejších bol Jack Chick, ktorý vydával aj vlastné komiksy, v ktorých si bral na mušku hlavne katolíkov, vedu či práve sviatky ako Halloween.

Dnes je (vďaka sekularizácii) Halloween, podobne ako Vianoce, vnímaný ako viac-menej komerčný či univerzálny sviatok, ktorý oslavujú rovnako veriaci aj neveriaci.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.