Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých

Žil v sude a neznášal pokrytcov. Diogenovi zo Sinopé sa podarilo ponížiť aj slávneho Alexandra Veľkého

Svojimi nápadmi privádzal ľudí okolo seba do úžasu aj pohoršenia.


Stretnutie s Alexandrom Veľkým

O jeho živote sa rozpráva mnoho zaujímavých príbehov a anekdot, hoci možno nie všetky majú oporu v skutočnosti. Raz si ho na návštevu pozval akýsi boháč a dôrazne mu zakázal dotýkať sa predmetov v dome, pretože sú vraj mimoriadne vzácne.

Zakázal mu tiež, aby si kdekoľvek v jeho dome odpľul. Diogenes mu vtedy napľul priamo do tváre so slovami, že ide o najodpornejšie miesto v celom dome.

filozof, história, Diogenes zo Sinopé, fakty a zaujímavosti, asketizmus, jednoduchý život, skromnosť, provokatér
Profimedia

Jedna z najznámejších anekdot hovorí, že Diogenovi sa podarilo verejne ponížiť aj slávneho vojvodcu Alexandra Veľkého. Ten sa dlho túžil stretnúť s Diogenom, ktorého veľmi obdivoval. Diogenes vtedy ležal na ulici a užíval si slnečné lúče.

Alexander k nemu pristúpil a vyzval ho, nech si želá čokoľvek na svete a on mu to splní. Diogenes naňho pozrel a povedal: „Ustúp mi zo slnka.“ Alexandrovi tým vyrazil dych. Neskôr sa vyjadril, že ak by nebol Alexandrom Veľkým, chcel by byť práve Diogenom.

Odporúčame prečítať:

Slováci vo vtipnej dokresľovačke ukázali, ako si predstavujú ideálny relax

Druhá historka hovorí, že keď Alexander Diogena vyhľadal, filozof sa prehrabával kôpkou ľudských kostí. „Hľadám kosti tvojho otca, ale nedokážem ich rozlíšiť od tých, ktoré patrili jeho otrokom,“ vyhlásil. Tieto príbehy dokonale ilustrujú jeho postoje a odpor k autoritám.

filozof, história, Diogenes zo Sinopé, fakty a zaujímavosti, asketizmus, jednoduchý život, skromnosť, provokatér
Profimedia

Záver života

Záver života prežil Diogenes na Kréte. Zajali ho totiž piráti a predali do otroctva. Kúpil si ho filozof Xeniades a Diogenes sa stal učiteľom jeho dvoch synov.

Je možné, že dožil práve v Xeniadovom dome, iné zdroje ale hovoria, že mu Xeniades daroval slobodu. Presne to už asi nezistíme. Vie sa len toľko, že Diogenes zomrel 10. alebo 11. júna 323 pred naším letopočtom vo veku asi 89 rokov.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.