Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 21.11.2024
sk
Elvíra
cz
Albert
Zdroj: ©Shutterstock

Žiletka či celofán. Názvy bežných vecí, ktoré sú odvodené od názvov značiek

Mnohé sú ozaj prekvapením!

Človek sa bežne nezamýšľa nad tým, prečo je tričko tričkom a prečo je stôl stolom. Každá vec ale musela niekedy dostať svoje meno. Dnes, keď sa celý svet digitalizuje, prevláda trend vytvárať názvy moderných technológií lenivým pridávaním písmenka e pred existujúce slová.

Výsledkom takéhoto jednoduchého pomenovávania je záplava nudných označení ako e-kniha, e-mail, e-shop, e-banking a kopec ďalších. Nikoho to nebaví. Hlavne v priebehu dvadsiateho storočia sa robili veci inak a pôvod mnohých každodenných slov predstavoval oveľa zaujímavejšie príbehy. Nejedno bežne používané slovo v sebe totiž ukrýva názov nejakej značky.

Žiletka

Britva s vymeniteľnými čepeľami sa objavila v roku 1903. Vďaka extrémne nízkej cene sa výrobok spoločnosti Gillette rozšíril do celého sveta a obohatil slovenčinu o nové slovo.

Shutterstock

Polaroid

Americká spoločnosť Polaroid bola prvou, ktorej sa podarilo vytvoriť a patentovať šikovné instantné fotoaparáty. Názov polaroid sa stal synonymom pre akékoľvek foťáky, ktoré dokážu vyhotovený záber hneď aj vytlačiť. V dnešnej dobe patria polaroidy, ktoré nemusia byť Polaroidmi, medzi povinnú výbavu každej mladej dievčiny s umeleckou dušou.

Shutterstock

Walkman

V roku 1979 prišla spoločnosť Sony s Walkmanom – štýlovou vychytávkou, umožňujúcou človeku užívať si hudbu kdekoľvek. Hoci ľudia používajú slovo walkman pre prenosné kazetové prehrávače, v nedávnej minulosti Sony uplatnila tento názov aj v súvislosti s empétrojkami a mobilmi.

Shutterstock

Jacuzzi

Talianska spoločnosť založená v roku 1915 spočiatku vyrábala drevené vrtule a priniesla aj niekoľko neúspešných modelov lietadiel. Neskôr firmu bratov Jacuzziovcov preslávili vane a bublinkové kúpele, ktoré získali ich meno.

Shutterstock

Celofán

Celofán vynašiel švajčiarsky chemik Jacques Edwin Brandenberger v roku 1900. Názov, ktorý vznikol jednoduchým spojením slov celulóza + diaphane (priesvitný), niesla spoločnosť La Cellophane SA. Zatiaľ čo v mnohých krajinách je celofán všeobecný názov, v iných štátoch je cellophane stále registrovanou obchodnou značkou.

Shutterstock

Vifonka

Vifon je popredný vietnamský výrobca potravín, ktorý funguje už od roku 1963. Na začiatku deväťdesiatych rokov začal Vifon svoje produkty exportovať do celého sveta. Instantné jedlá, snažiace sa napodobniť tradičnú ázijskú stravu, sa nevyhli ani Slovensku. Milovaná a nenávidená vifonka odvtedy zachránila život nejednému hladnému študentovi.

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

10 bežných vecí a ich skutočný význam, o ktorom si ani len netušil

Xerox

Xerox 914 bol prvou fotokopírkou, ktorej sa podarilo komerčne uspieť. A úspech to veru nebol malý – americká spoločnosť za dva roky po uvedení modelu 914 zarobila neuveriteľných 60 miliónov dolárov! Xerox 914 býva často označovaný za najúspešnejší výrobok v histórii obchodu. Revolúcia, ktorú táto kopírka spôsobila, priniesla do slovenčiny krásne slovo oxeroxovať.

Shutterstock

Neska

Nescafé je názov kávy, s ktorou prišla firma Nestlé v tridsiatych rokoch minulého storočia. Hoci pôvodne nešlo o instantnú práškovú kávu, v priebehu rokov sa vo viacerých krajinách Nescafé stala pomenovaním pre všetky instantné kávy.

Shutterstock

Trampolína

Prvú modernú trampolínu zostavili Američania George Nissen a Larry Griswold v roku 1936. Názov je odvodený od španielskeho výrazu trampolín, označujúceho skokanský mostík. Je fajn, že slovo trampolína zľudovelo. Všeobecné pomenovanie, ktoré svojmu výrobku Nissen a Griswold udelili, totiž znelo „rebound tumbler“.

Shutterstock

Frisbee

Frisbee bola kedysi registrovaná obchodná značka spoločnosti Wham-O. Neskôr ale lietajúce taniere začal vyrábať hocikto (občas spontánne vznikajú pri rodinných hádkach) a názov frisbee sa ujal pre všetky hracie disky.

Diktafón

Alexander Graham Bell, považovaný za vynálezcu telefónu, založil firmu Dictaphone, ktorá vyrábala prístroje na nahrávanie hovorenej reči. Táto firma v súčasnosti stále existuje ako divízia spoločnosti Nuance Communications.

Profimedia

Vibramy

V roku 1935 prišiel Talian Vitale Bramani s novinkou – gumenou podrážkou pre horolezeckú obuv. Neskôr založil spoločnosť Vibram, ktorej výrobky získali popularitu po celom svete. V športových e-shopoch nie je problém natrafiť na kategóriu „vibramy“, kde človek nájde outdoorovú obuv nielen od talianskej firmy.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.