Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie
Zdroj: ©Shutterstock

Žiletka či celofán. Názvy bežných vecí, ktoré sú odvodené od názvov značiek

Mnohé sú ozaj prekvapením!

Džíp

Nikto nevie s istotou povedať, odkiaľ sa slovo jeep vzalo. Väčšinou sa pôvod odvodzuje od skratky GP, ktorá mohla znamenať government purpose. Toto označenie niesli legendárne vozidlá Willys, slúžiace počas druhej svetovej vojny mnohým spojeneckým armádam. Spoločnosť Willys-Overland si nechala značku Jeep zaregistrovať, neskôr prešla rukami viacerých majiteľov.

Shutterstock

Kolínska

V roku 1709 Giovanni Maria Farina založil v Kolíne nad Rýnom najstaršiu parfumériu na svete. Pánska voňavka, ktorú vyrábal, dostala pomenovanie kolínska voda. Vo svete sa viac ujal francúzsky názov Eau De Cologne. Kolínska voda sa stala názvom pre väčšinu pánskych voňaviek s vysokým obsahom liehu.

Shutterstock

Leukoplast

Ďalší nemecký vynález na zozname. Hoci registrovaný názov pôvodne označoval naozaj len pásku na uchytenie obväzov a ďalšieho lekárskeho vybavenia, v slovenčina sa leukoplast hovorí asi na všetky možné náplasti.

Profimedia

Pentelka

Japonská firma Pentel bola založená rok po skončení druhej svetovej vojny. Jej názov pozostáva z anglických slov pen (pero) a tell (rozprávať). Výrobky produkované v Japonsku, Taiwane a Francúzsku sa rozšírili do celého sveta. Na Slovensku sa pentelka stala označením pre mechanické ceruzky s tenkou tuhou.

Shutterstock

Termoska

Princíp, na ktorom fungujú termosky, objavil škótsky vedec Sir James Dewar. Zatiaľ čo Škót tento vynález používal len v laboratórnych podmienkach, dvaja Nemci – Reinhold Burger a Albert Aschenbrenner – si všimli jeho komerčný potenciál. Takáto nádoba sa dá používať na uskladnenie nápojov pri zachovaní ich teploty. Po úspechu značky Thermos sa na Slovensku zaužíval pojem termoska, pre ktorý sa len ťažko hľadá synonymum.

Shutterstock

Brizolit

Brizolit je druh cementovej omietky, ktorá sa používa predovšetkým na vonkajšie fasády budov. Názov dostala od fabriky v Horní Bříze, kde sa od konca druhej svetovej vojny vyrábala. Pre mnohých Slovákov prvý kontakt so slovom brizolit predstavuje známy výrok majstra Meliška: „Pozri sa, aha, šetko padá brizolit, to ani hodiny sa nedajú odpisuvať, čo jej voda kvápe.“

Shutterstock

Odporúčame prečítať:

Vyliata voda zamrzla pred dopadom na zem a z oblohy padali mŕtve vtáky. Tak vyzerala najstudenšia zima v histórii meraní na Slovensku

Rifle

Keďže medzi výdobytky socializmu patril nedostatok bežného tovaru, ľudia vo východnom bloku sa tešili akýmkoľvek vzácnym výrobkom zo Západu. Jedným z takýchto produktov boli džínsy talianskej značky Rifle, ktoré predstavovali asi jedinú relatívne dostupnú značku džínsov. Nielen na Slovensku, ale aj vo viacerých krajinách regiónu sa rifle stali všeobecným označením pre džínsy.

Shutterstock

Igelit

Ide o obchodný názov zmäkčeného polyvinylchloridu, ktorý má na svedomí gigantický chemický koncern IG Farben. Značka igelit vznikla spojením písmen IG s bežne používanou koncovkou pre umelé materiály. Keďže medzi ľuďmi nie je veľa expertov na chémiu a technológie balenia produktov, igelit je zaužívaný názov pre akúkoľvek fóliu.

Shutterstock

Semtex

Plastická trhavina Semtex bola vyvinutá v Československu v priebehu 50.-60. rokov minulého storočia. Názov semtex sa u nás čoskoro ujal pre akékoľvek plastické výbušniny. Keďže v minulosti Československo ochotne rozhadzovalo zbrane a materiál po rôznych nestabilných krajinách, semtex je dodnes obľúbencom mnohých teroristických skupín. Najznámejším prípadom jeho nasadenia je líbyjský teroristický útok na let Pan Am 103, ktorý zanechal 270 mŕtvych.

Profimedia

Botasky

Štátny podnik Botana bol založený v roku 1949 v českom Skutči. Na začiatku šesťdesiatych rokoch sa jeho výroba zamerala na produkciu športovej obuvi s označením Botas. Keďže v socialistickom Československu nebol na trhu veľký výber, botasky sa stali synonymom pre športovú obuv. Firma doteraz existuje a zaujať dokáže hlavne retrodizajnom, ktorý sa drží dlhoročnej tradície.

Shutterstock

Vazelína

Objav vazelíny pripomína, že čo je pre niekoho odpad, môže byť pre druhého poklad. Robotníci na ropných vrtoch si nevedeli dať rady s mazľavým materiálom, ktorý sa na strojoch vytváral a spôsoboval ich poruchy. Chemik Robert Chesebrough v roku 1859 zistil, že po spracovaní sa dá z tejto látky vytvoriť užitočný gél. Špinavšia vazelína sa požíva ako mazivo na súčiastky, čistejšia našla uplatnenie v lekárstve a kozmetike.

Shutterstock

Taser

História vývoja tohto zariadenia siaha do roku 1969. Vylepšený model určený na komerčné účely priniesla spoločnosť Axon o tridsať rokov neskôr. Taser slúži na spacifikovanie násilníka vystrelením dvojice káblikov, ktoré do jeho tela vypustia elektrický prúd, paralyzujúci kostrové svalstvo. Aj keď je taser nazývaný „nesmrtiacou“ zbraňou, každoročne len v USA po jeho použití zomrie niekoľko desiatok ľudí. Názov taser sa rozšíril po celom svete, v angličtine sloveso „to tase“ znamená použite paralyzéra voči druhej osobe.

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.