Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

Žilinská univerzita bude vyvíjať elektronické systémy pre vesmírne robotické ramená

UNIZA sa stala po prvýkrát koordinátorom "vesmírneho" projektu.


Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA) bude s priemyselnými partnermi Spinea Technologies a Thales Alenia Space vyvíjať elektronické systémy s pokročilou technológiou pre potreby napájania stavebných blokov vesmírnych robotických ramien. Podľa Adriany Valentovičovej z oddelenia pre medzinárodné vzťahy a marketing UNIZA majú výsledky projektu načrtnúť možnosti zvyšovania energetickej efektivity a sebestačnosti vesmírnych robotických ramien.

Doplnila, že UNIZA sa stala po prvýkrát koordinátorom „vesmírneho“ projektu a jej odborníci sa môžu intenzívnejšie zapájať do výskumných projektov Európskej vesmírnej agentúry (ESA). „O naplnenie cieľov výskumného projektu Pokročilý elektronický systém, využívajúci super kondenzátory, sa postará tím odborníkov UNIZA, ktorý má vynikajúce skúsenosti s výskumom v oblasti výkonových polovodičových systémov a elektrických pohonov.

Shutterstock

Vesmírne prostredie v projekte budú riešiť priemyselní partneri – Thales Alenia Space, francúzska spoločnosť, vyvíjajúca dlhodobo vesmírne systémy pre rôzne misie ESA a Spinea Technologies (pobočka SK), ktorá je lídrom vo vývoji mechatronických systémov, robotických ramien a aktuátorov,“ vysvetlila Valentovičová.

Výnimočnosť projektu podľa nej spočíva vo výskume možností využitia perspektívnych elektronických prvkov a energetických systémov. „Spolupráca UNIZA a priemyselných partnerov, rovnako ako prepojenie mechatronického a elektronického systému, môže významne prispieť k zvyšovaniu energetickej efektivity a sebestačnosti vesmírnych robotických ramien. Ak sa očakávané ciele podarí dosiahnuť, odborníci z UNIZA s priemyselnými partnermi budú riešiť ďalší level – navrhnutý a skonštruovaný systém adaptovať pre potreby prevádzkovania vo vesmírnom prostredí,“ dodala Valentovičová.

„Pre konzorcium projektu a UNIZA ako koordinátora vyplýva pre budúcnosť jasné smerovanie výskumno-vývojových aktivít aj do vesmírneho priestoru, nakoľko UNIZA sa týmto projektom stáva hrdým partnerom ESA,“ povedal projektový manažér z Fakulty elektrotechniky a informačných technológií (FEIT UNIZA) Michal Frivaldský.

Hlavný riešiteľský tím je zostavený z členov FEIT UNIZA, doba riešenia projektu je 18 mesiacov. „Na inžinierskych úlohách sa začne pracovať v marci 2023, no tímy odborníkov a partnerov úzko spolupracujú už teraz,“ uzavrela Valentovičová.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.