Rýchly nástup zimy, mínusové teploty a zľadovatené chodníky sú častou príčinou úrazov na horách. Upozorňuje na to Patrik Pajta z najväčšieho turistického klubu na Slovensku Hikemates. Turisti by podľa jeho slov nemali podceňovať počasie na horách, a mali by sa vyhýbať lokalitám vo Vysokých Tatrách, v ktorých platí sezónna uzávera.
Hoci je turistika na Slovensku obľúbená aj v zimných mesiacoch, vyžaduje si podľa Pajtu špecifickú výbavu vrátane teplého oblečenia či mačiek. Kým v mestách je ešte stále teplota nad nulou, na horách už mrzne, na chodníkoch sa tvorí námraza a vo vyšších polohách sa vyskytuje aj sneh. Turisti by mali myslieť aj na skoré stmievanie a aj na nenáročnú túru vyraziť zavčasu.
Vo Vysokých Tatrách platí od 1. novembra do 14. júna v niektorých lokalitách sezónna uzávera. Uzavreté sú najmä štíty, sedlá či vyššie položené turistické chodníky. „Sezónna uzávera nie je len o kamzičej ruji, jarnom vyhrabávaní sa svišťov či rodení mláďat. Pre všetky živočíchy je zima náročným obdobím s nedostatkom potravy a extrémnymi podmienkami. Zbytočný stres môže viesť ku strate energie a vysileniu, pre živočíchy je potom náročnejšie odolávať predátorom,“ vysvetlil Peter Spitzkopf, námestník riaditeľa Správy Tatranského národného parku.
Nedodržiavanie sezónnej uzávery podľa neho so sebou nesie i druhotné následky. „V prípade úrazu turistu a následnej záchrany vrtuľníkom, môžu byť živočíchy okrem hluku vystavené aj iným rušivým a stresujúcim faktorom, ktoré si záchranná akcia vynúti. Uzávera tiež chráni flóru, teda rastliny a pôdny kryt, ktoré sú na jar pri topení snehu najcitlivejšie na zašliapavanie,“ dodal.
Turisti v Tatrách však majú aj počas zimných mesiacoch možnosti na turistiku, dostupné sú viaceré lokality. ,,Všetky chodníky vedúce k vysokohorským chatám, s výnimkou Chaty pod Rysmi, sú dostupné celoročne, medzi nimi aj chodník na Téryho chatu, Skalnatú chatu, Chatu na Prednom Solisku, Zbojnícku chatu, Chatu pri Zelenom plese a mnohé ďalšie,“ vymenoval Pajta.