Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

Zimná turistika je obľúbená, odborník ale radí nepodceňovať počasie ani uzáveru

Vo Vysokých Tatrách platí od 1. novembra do 14. júna v niektorých lokalitách sezónna uzávera.


Rýchly nástup zimy, mínusové teploty a zľadovatené chodníky sú častou príčinou úrazov na horách. Upozorňuje na to Patrik Pajta z najväčšieho turistického klubu na Slovensku Hikemates. Turisti by podľa jeho slov nemali podceňovať počasie na horách, a mali by sa vyhýbať lokalitám vo Vysokých Tatrách, v ktorých platí sezónna uzávera.

Hoci je turistika na Slovensku obľúbená aj v zimných mesiacoch, vyžaduje si podľa Pajtu špecifickú výbavu vrátane teplého oblečenia či mačiek. Kým v mestách je ešte stále teplota nad nulou, na horách už mrzne, na chodníkoch sa tvorí námraza a vo vyšších polohách sa vyskytuje aj sneh. Turisti by mali myslieť aj na skoré stmievanie a aj na nenáročnú túru vyraziť zavčasu.

Shutterstock

Vo Vysokých Tatrách platí od 1. novembra do 14. júna v niektorých lokalitách sezónna uzávera. Uzavreté sú najmä štíty, sedlá či vyššie položené turistické chodníky. „Sezónna uzávera nie je len o kamzičej ruji, jarnom vyhrabávaní sa svišťov či rodení mláďat. Pre všetky živočíchy je zima náročným obdobím s nedostatkom potravy a extrémnymi podmienkami. Zbytočný stres môže viesť ku strate energie a vysileniu, pre živočíchy je potom náročnejšie odolávať predátorom,“ vysvetlil Peter Spitzkopf, námestník riaditeľa Správy Tatranského národného parku.

Nedodržiavanie sezónnej uzávery podľa neho so sebou nesie i druhotné následky. „V prípade úrazu turistu a následnej záchrany vrtuľníkom, môžu byť živočíchy okrem hluku vystavené aj iným rušivým a stresujúcim faktorom, ktoré si záchranná akcia vynúti. Uzávera tiež chráni flóru, teda rastliny a pôdny kryt, ktoré sú na jar pri topení snehu najcitlivejšie na zašliapavanie,“ dodal.

Turisti v Tatrách však majú aj počas zimných mesiacoch možnosti na turistiku, dostupné sú viaceré lokality. ,,Všetky chodníky vedúce k vysokohorským chatám, s výnimkou Chaty pod Rysmi, sú dostupné celoročne, medzi nimi aj chodník na Téryho chatu, Skalnatú chatu, Chatu na Prednom Solisku, Zbojnícku chatu, Chatu pri Zelenom plese a mnohé ďalšie,“ vymenoval Pajta.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť