Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 12.7.2024
sk
Nina
cz
Bořek

Zimný smog môže vyvolať aj kašeľ, u alergikov i astmatický záchvat

V zime býva smog výraznejší najmä preto, že ide o vykurovaciu sezónu.


Zimný smog môže u ľudí spôsobiť dráždenie očí, slizníc nosa a hrdla. Vyvolať tiež môže kašeľ a pocit tlaku na hrudi, u alergikov aj astmatický záchvat.

U osôb s chronickým ochorením dýchacej alebo srdcovo-cievnej sústavy to môže viesť k zhoršeniu zdravotného stavu. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Chrániť sa pred ním možno podľa neho obmedzením športovania vonku či vetrania v interiéroch. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

„Dráždenie dýchacích ciest spôsobuje silnejšie prekrvenie slizníc horných dýchacích ciest, a tým vytváranie priestoru na ich kolonizáciu baktériami a vírusmi, ich následné pomnožovanie a vznik infekčných ochorení dýchacích ciest, napríklad chrípky,“ uviedla hlavná odborníčka hlavného hygienika SR pre hygienu životného prostredia Kvetoslava Koppová.

Shutterstock

Smogové situácie spôsobuje podľa ÚVZ zhoršenie rozptylových podmienok v ovzduší pre nepriaznivé počasie. Vysvetlil, že najčastejšie ide o inverzné situácie, keď sa vrstva ovzdušia nad terénom prakticky nepohybuje. „Všetky znečisťujúce látky vznikajúce v danej lokalite z výrobnej činnosti, vykurovania a výfukových plynov áut zostávajú v dýchacej zóne človeka. Dochádza tak k prekračovaniu maximálnych prípustných hodnôt znečisťujúcich látok,“ priblížili odborníci.

V zime býva smog výraznejší najmä preto, že ide o vykurovaciu sezónu. „Zimný smog obsahuje okrem oxidov dusíka a oxidov síry najmä prachové častice. Zo zdravotného hľadiska sú najvýznamnejšie jemné častice pod desať mikrogramov (PM10), ktoré pri vdychovaní prenikajú do dolných dýchacích ciest,“ priblížila vedúca odboru hygieny životného prostredia ÚVZ SR Milada Eštóková.

Situáciu so zimným smogom môže zhoršiť aj kúrenie nevhodným palivom. „Pri kúrení treba používať iba palivo na to určené, čiže nespaľovať žiadne odpady ako plasty, gumy, lakovaný nábytok, drevotriesky a podobne, pretože sa pri tom uvoľňujú nebezpečné chemické látky,“ upozornila Oľga Miklánková z odboru hygieny životného prostredia ÚVZ SR.

ÚVZ odporúča, aby sa ľudia pred vdychovaním znečisteného ovzdušia chránili napríklad obmedzením športovania vonku, vetrania v interiéroch, ale aj skrátením doby pobytu vonku. Vyvarovať by sa podľa neho mali aj aktivít ako fajčenie, voľné spaľovanie, lepenie, prášenie. „Obmedzenia treba dodržiavať a aktivity časovo obmedziť tým viac, čím vyššie sú koncentrácie prachových častíc a čím rizikovejší z hľadiska zdravia sú jednotlivci,“ dodal.

V oblasti Jelšavy platí v stredu upozornenie pred smogovou situáciou. Príčinami sú podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu vysoké emisie z vykurovania pevným palivom, ako aj nepriaznivé rozptylové podmienky.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.