Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 21.3.2023
sk
Blahoslav
cz
Radek
, Radomil

Zisk ruských bánk sa v roku 2022 prepadol o 90 %

Sankcie majú účinok.


Zisk ruských bánk sa v minulom roku prepadol približne o 90 % na celkovo 203 miliárd RUB alebo 2,9 miliardy USD (2,66 miliardy eur), uviedla v piatok ruská centrálna banka. Rozsiahle západné sankcie voči ruskému finančnému systému a odliv vkladateľov výrazne zhoršil vyhliadky ruských finančných inštitútov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Západ zablokoval niekoľkým kľúčovým ruským bankám prístup do medzinárodného platobného systému SWIFT krátko po ruskom útoku na Ukrajinu, a najväčšie ruské finančné inštitúty, ako sú Sberbank a VTB, museli ukončiť činnosť vo väčšine Európy.

Bankový sektor podobne ako ostatné oblasti ruskej ekonomiky však preukázal aj istú odolnosť. Centrálna banka uviedla, že bankám sa podarilo vyrovnať stratu za 1. polrok vo výške 1,5 bilióna RUB a zaznamenať za celý rok zisk.

„Nie všetky banky však dokázali úplne zmazať straty zo začiatku roka, pričom niektoré inštitúty ukončili rok s výraznými stratami,“ uviedla ruská centrálna banka vo svojej správe o domácom bankovom sektore. Dodala, že na konci roka bolo neziskových 104 bánk, pričom ešte v polovici roka 2022 ich bolo 130. Ešte pred 1 rokom centrálna banka prognózovala, že zisk bankového sektora v roku 2022 dosiahne viac ako 2 bilióny RUB. V roku 2021 zaznamenal ruský bankový sektor rekordný zisk vo výške 2,4 bilióna RUB.

Rusko, na ktoré po invázii na Ukrajinu uvalil Západ rozsiahle sankcie, sa snaží preorientovať a buduje čoraz užšie vzťahy s krajinami, ako sú Čína a India. Moskva preto zintenzívňuje úsilie o zníženie expozície voči americkému doláru a iným takzvaným nepriateľským menám. Podľa centrálnej banky sa portfólio úverov bánk v cudzej mene v roku 2022 znížilo o 18,2 % alebo o 30,2 miliardy USD.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje