O tom, že brzdy sú jedným z najdôležitejších komponentov v autách, ti asi hovoriť nemusíme. Napriek tomu je však prekvapivé, ako veľa vodičov vôbec nerieši ich stav. Na cestách nájdeš mnoho áut, ktoré majú brzdy totálne „zošľahané“ a na úplnom pokraji životnosti. No ľudia na takýchto vozidlách jazdia, ako keby sa nič nedialo. A pritom ohrozujú seba a všetkých naokolo.
Auto s opotrebovanými brzdami má dlhšiu brzdnú dráhu a pri intenzívnom brzdení môže ľahšie stratiť stabilitu. Teda, ak sa ocitneš v krízovej situácii, dokáže ti spôsobiť nemilé problémy. Práve preto by si stav bŕzd nemal podceňovať. Dobrá správa je, že ich nemusíš nechávať kontrolovať v servise. To, či sú už opotrebované a treba ich vymeniť, vieš zistiť aj sám. Stačí si všímať tieto 4 základné znaky.
1. Zvláštne zvuky pri brzdení
Veľmi častým prejavom opotrebovaných bŕzd sú zvláštne zvukové prejavy pri brzdení. Ak tvoje auto doteraz brzdilo úplne potichu, no v poslednom čase pri brzdení hlasno píska alebo počuješ čudné škrípanie či šúchanie od kolies, s brzdami niečo nebude v poriadku. Pískanie sa veľmi často objavuje vtedy, keď sú platničky už nadmerne opotrebované.
Šúchanie alebo škrípanie bŕzd sa môže objaviť, keď majú brzdové kotúče na sebe hrdzavý povlak. Pokiaľ sa tento povlak po niekoľkých brzdeniach zošúcha, nemusíš nič riešiť, brzdy budú ďalej fungovať bez problémov. Ak ale auto dlhšie stálo a hrdza sa zažrala hlboko do materiálu kotúča, brzdením ju už neodstrániš a najlepšie je kotúče vymeniť za nové.
2. Vibrovanie pri brzdení
Ak pri brzdení cítiš vibrácie vo volante a sedadle, je to jasný znak, že na tvojom aute sú zvlnené brzdové kotúče. K zvlneniu najčastejšie dochádza vtedy, keď sú už nadmerne opotrebované a nedokážu dobre znášať prudké zmeny teploty. Je to teda signál, že by si ich mal čo najskôr vymeniť.
Zapamätaj si: Ak si zaobstaráš lacné, nekvalitné kotúče, môžu sa ti zvlniť už po pár mesiacoch od kúpy. Práve preto pri výmene bŕzd nešetri a radšej zainvestuj do značkových dielov, ktoré ti vydržia dlho spoľahlivo slúžiť.
Ťahanie do strany
Pri brzdení si všímaj nielen to, či náhodou auto nadmerne nevibruje, ale aj to, či neťahá do strany. Keď na rovnej, hladkej ceste pustíš volant a zabrzdíš, nemalo by svojvoľne citeľne zatáčať doľava alebo doprava. Ťahanie do strany môže signalizovať opotrebované kotúče, platničky, ale aj poruchu v hydraulických vedeniach či samotných brzdových strmeňoch. V takomto prípade si nechaj auto čo najskôr skontrolovať v servise.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane