Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.3.2024
sk
Bohumil, Bohumila
cz
Kamil

Zistili sme, akú prácu robí na Slovensku najviac Ukrajincov. V ktorých mestách sa usadili?

Oslovili sme ministerstvo práce a pracovný portál.


Vojnový konflikt u našich východných susedov trvá už skoro pol roka. Za ten čas z Ukrajiny odišlo niekoľko miliónov ľudí, ktorí hľadajú útočisko v iných európskych krajinách. Ako ukazujú aktuálne štatistiky webu Operation data portal, najviac ich prekročilo hranice do Poľska, Ruska, Maďarska, Rumunska, Slovenska, Moldavska a Bieloruska.

Podľa informácií z ministerstva vnútra k nám do 14. augusta prišlo 646 788 utečencov z Ukrajiny, pričom 459 659 už naše územie opustilo. Z toho vyplýva, že by sa v súčasnosti malo na Slovensku nachádzať približne 188-tisíc utečencov.

Akú prácu robí na Slovensku najviac Ukrajincov?
Shutterstock

Nás zaujímalo, v ktorých slovenských mestách ich je najviac a o aké pracovné pozície majú najväčší záujem. Preto sme oslovili Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky a tiež pracovný portál Profesia.sk. Posunuli nám zaujímavé štatistiky, ktoré si môžeš aj ty pozrieť v nasledujúcich grafoch.

Zamestnaní utečenci v jednotlivých mestách

„K 15. augustu evidujeme celkovo 10 557 aktuálnych pracovno-právnych vzťahov uzatvorených s odídencami z Ukrajiny,“ uvádza ministerstvo. Dodáva, že 4 711 už bolo ukončených. Asi nie je prekvapením, že najviac ľudí pracuje v Bratislave, a to 1 374. Po hlavnom meste nasleduje Nitra s 911 a Galanta s 540 ľuďmi. V Trenčíne ich je 424, na východe v Košiciach 402 a na juhu v Dunajskej Strede 401. Ostatní sú roztrúsení po republike v menších počtoch.

O akú prácu majú záujem?

Na Slovensku stále oficiálne pracuje takmer šesťtisíc Ukrajincov. Podľa štatistík sa uplatnili najmä v priemyselnej výrobe (27,72 %), administratívnych službách (20,77 %), ubytovacích a stravovacích službách (8,67 %) a vo veľkoobchode a maloobchode (8,07 %).

Podľa pracovného portálu Profesia.sk je najväčší záujem o prácu v Bratislavskom kraji. Najčastejšie reakcie sú na inzeráty, ktoré ponúkajú miesto pre administratívneho pracovníka, predavača, pomocného pracovníka, operátora výroby a asistenta. Ďalej nasleduje čašník, skladník, robotník, pokladník alebo odborný predajca. V tomto prípade však treba podotknúť, že jeden človek môže reagovať na viacero inzerátov. Celkovo od začiatku roka Ukrajinci reagovali na 4607 ponúk.


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.