Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 27.11.2022
sk
Milan
cz
Xenie

Zistili sme, akú prácu robí na Slovensku najviac Ukrajincov. V ktorých mestách sa usadili?

Oslovili sme ministerstvo práce a pracovný portál.


Vojnový konflikt u našich východných susedov trvá už skoro pol roka. Za ten čas z Ukrajiny odišlo niekoľko miliónov ľudí, ktorí hľadajú útočisko v iných európskych krajinách. Ako ukazujú aktuálne štatistiky webu Operation data portal, najviac ich prekročilo hranice do Poľska, Ruska, Maďarska, Rumunska, Slovenska, Moldavska a Bieloruska.

Podľa informácií z ministerstva vnútra k nám do 14. augusta prišlo 646 788 utečencov z Ukrajiny, pričom 459 659 už naše územie opustilo. Z toho vyplýva, že by sa v súčasnosti malo na Slovensku nachádzať približne 188-tisíc utečencov.

Akú prácu robí na Slovensku najviac Ukrajincov?
Shutterstock

Nás zaujímalo, v ktorých slovenských mestách ich je najviac a o aké pracovné pozície majú najväčší záujem. Preto sme oslovili Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky a tiež pracovný portál Profesia.sk. Posunuli nám zaujímavé štatistiky, ktoré si môžeš aj ty pozrieť v nasledujúcich grafoch.

Zamestnaní utečenci v jednotlivých mestách

„K 15. augustu evidujeme celkovo 10 557 aktuálnych pracovno-právnych vzťahov uzatvorených s odídencami z Ukrajiny,“ uvádza ministerstvo. Dodáva, že 4 711 už bolo ukončených. Asi nie je prekvapením, že najviac ľudí pracuje v Bratislave, a to 1 374. Po hlavnom meste nasleduje Nitra s 911 a Galanta s 540 ľuďmi. V Trenčíne ich je 424, na východe v Košiciach 402 a na juhu v Dunajskej Strede 401. Ostatní sú roztrúsení po republike v menších počtoch.

O akú prácu majú záujem?

Na Slovensku stále oficiálne pracuje takmer šesťtisíc Ukrajincov. Podľa štatistík sa uplatnili najmä v priemyselnej výrobe (27,72 %), administratívnych službách (20,77 %), ubytovacích a stravovacích službách (8,67 %) a vo veľkoobchode a maloobchode (8,07 %).

Podľa pracovného portálu Profesia.sk je najväčší záujem o prácu v Bratislavskom kraji. Najčastejšie reakcie sú na inzeráty, ktoré ponúkajú miesto pre administratívneho pracovníka, predavača, pomocného pracovníka, operátora výroby a asistenta. Ďalej nasleduje čašník, skladník, robotník, pokladník alebo odborný predajca. V tomto prípade však treba podotknúť, že jeden človek môže reagovať na viacero inzerátov. Celkovo od začiatku roka Ukrajinci reagovali na 4607 ponúk.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť