Život jedináčikov. Fakty, ktoré pochopia iba tí, ktorí vyrastali bez súrodencov

Taký bol a je život bez súrodencov.

Zdroj: © Profimedia

Sú veci, ktoré skrátka neovplyvníš a pasuješ sa s nimi celý život. A to napríklad, s akou farbou očí a pleti sa narodíš, aký vysoký budeš a či sa tvoji rodičia rozhodnú, že budú mať iba jediného potomka. Ako to v živote býva, pokiaľ si bol z viacerých súrodencov, pravdepodobne si túžil, aby navždy zmizli a ty si mal od nich večný pokoj.

Ak si však bol jedináčik, tiež si pravdepodobne nebol so svojou situáciou spokojný a chcel si nejakého súrodenca, s ktorým by si mohol vystrájať a robiť si naprieky. Toto sú fakty o živote jedináčikov, ktoré najlepšie pochopia tí, ktorí vyrastali ako jedináčikovia.

Rugrats Hug GIF - Find & Share on GIPHY

1) Čo je tvoje, je iba tvoje. Nemusel si sa deliť s vecami tak ako tvoji kamaráti, ktorí súrodencov majú. Taktiež si ani nič nededil, či už topánky, knihy, alebo oblečenie, a to z pochopiteľného dôvodu. Nebolo po kom.

Taktiež si nikto nepožičal tvoje obľúbené tričko a následne ho nezničil. A keď si vyrástol z bundy, neznamenalo to, že dostaneš tú po staršom bratovi, ale to, že rodičia ti kúpili novú.

2) Väčšie očakávania. Keď máš viacerých súrodencov, očakávania rodičov sa prerozdelia medzi vás všetkých. No keď si sám, väčšinou všetky nádeje (rovnako ako financie) sú investované do teba. Ty musíš byť múdry, šikovný, študovaný, pekný, starostlivý, ženatý, a aj vnúčatá dať… Všetko je na tvojej hlave. Aj v tomto bode ide o spomínanie delenie. Ale povinností.

3) Detská túžba po parťákovi. S rovnakým DNA. Samozrejme, že si mal kamošov, ale chvíľkami si túžil aj po malom bračekovi alebo sestričke. A aj keď si už vyrástol, možno si v niektorých momentoch závidel ostatným, ktorí mali starších súrodencov, ktorí ich chránili ako oko v hlave.

Bratia, Rodina, Súrodenci, Chlapci, Láska, Spolu, Dve

4) Strach o jediné dieťa. Samozrejme, aj maminy s viacerými deťmi sa boja o svoje ratolesti, no keď si jedináčik, všetok rodičovský strach sa „vybije“ na tebe. Nemáš mladšieho súrodenca, aby sa premiestnila pozornosť naňho, čiže ty si bol a stále budeš ten bezbranný benjamínček rodiny.

5) „Ty musíš byť rozmaznaný.“ Fakt, že dieťa vyrastalo samo, pre mnohých automaticky znamená, že muselo mať všetko, tým pádom, si o sebe viac myslí a kvôli každej drobnosti sa rozplače a nič si nebude v živote vážiť. S mnohým jedináčikmi sa však život a ani nikto nemaznal. Nie všetci si myslia, že sú „pupkom sveta“, a ani ich nevychovávali v ilúzii nadradenosti a nechovali zlatou lyžicou.

6) Nešťastní, osamelí v živote. S poznámkami typu: „Oj, ty si jedináčik? Tebe musí byť ale smutno…“ si sa potýkal v živote často. No jedináčikovia nemusia byť ustráchaní samotári. Pokiaľ nechcú byť osamote, trávia čas s kamáratmi alebo s ostatnými rodinnými príslušníkmi. Easy.

https://www.peakpx.com/629428/poppies-camp-red-red-hair-girl-children-only-child

7) „Ty máš všetko.“/„Tebe by rodičia zniesli aj modré z neba.“ Je pravda, že si sa nikdy nemusel deliť s vecami tak ako deti, ktoré majú súrodencov, no aj keď ti nikto neujedal z chipsov a nemusel si horalky rezať napoly, to ale neznamená, že by si mal „všetko“.

Aj niektorí rodičia jedináčika majú obmedzené finančné možnosti a každopádne ti nekúpili všetko, čo ti na očiach videli. Niekedy si jedináčikom práve preto, že pochádzaš z chudobnej rodiny a rodičia skrátka „už nemali na druhé dieťa“ a zachovali si zdravý rozum. To, že niekto nemá súrodencov, nie je záruka blahobytu.

8) Jedináčikovia nedokážu byť štedrí. Nevedia sa deliť, pretože ich to nikto neučil. Nie je to úplne tak. Učil. A niektorí mali dokonca pomerne prísnych rodičov. Aj oni vedia byť veľmi srdeční a štedrí, rovnako ako deti z viacerých súrodencov dokážu byť egocentrickí skupáni. Všetko je o výchove.

Don'T Touch My Food GIF - Find & Share on GIPHY

9) Súkromie. Nemusíš sa s nikým deliť o izbu. V puberte si pokojne môžeš zavolať frajera domov, keď sú rodičia v práci, lebo vieš, že ti nikto nebude v detskej zavadzať. Čo by za toto niektorí dali…

10) Život bez pravidelných prepleskov. Nemal ti kto dať priateľskú po hube, veľké mínus jedináčikovstva. Aj keď niektoré súboje medzi súrodencami vyzerajú ako na život aj na smrť, no je to aktivita, ktorá k súrodeneckým zväzkom a detstvu jednoducho patrí. No čo, tak ste sa „vytrepali“ a šli ste spať. Keď si bol sám a mal si nadbytok energie, mohol si sa tak akurát o zem ohádzať a… ísť spať.

Road Trip Fighting GIF by Nickelodeon - Find & Share on GIPHY

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
4
Fňuk
Jeej Jeej
13
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
18
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Rodina si z bazáru priniesla taburetku a s ňou 43-tisíc dolárov, ktoré v nej boli ukryté

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME