Katolícka cirkev si už stáročia volí pápežov, ktorí majú viesť milióny veriacich po celom svete. Avšak nie všetci z viac než 260 pápežov v dejinách boli vnímaní ako príklady svätosti. História si niektorých pamätá skôr pre ich násilnícke povahy, sexuálne škandály a finančné machinácie, píše portál Business Insider. Prinášame ti prehľad tých najkontroverznejších pontifikátov.
Pápež Štefan VI. súdil mŕtvolu svojho predchodcu
V roku 896 sa Štefan VI. rozhodol pre bizarný čin – nechal vykopať telo zosnulého pápeža Formosa, obliekol ho do pápežských rúch a postavil pred súd. Po grotesknom „procese“, kde na nebohého Formosa kričal nezodpovedateľné otázky, bol Formosus uznaný vinným z krivej prísahy a jeho telo hodili do rieky Tiber. Neskôr ho však zbožní veriaci vyzdvihli a slušne pochovali. Štefan VI. nakoniec skončil vo väzení a bol uškrtený priaznivcami Formosa.
Ján XII.: Pápež, ktorému sa pripisovalo vraždenie a incest
Ján XII. sa stal pápežom v roku 955, mal vtedy len 18 rokov. Rýchlo si urobil zo svojho sídla verejný dom, hrával hazardné hry s cirkevnými peniazmi a podľa dobových správ dokonca vykastroval jedného kardinála. Panovník Otto Saský mu vyčítal vraždy, krivé prísahy, svätokrádeže a dokonca incest s vlastnými sestrami. Ján XII. zomrel po tom, čo ho pri nevere nachytal žiarlivý manžel a surovo ho zbil. O tri dni podľahol zraneniam.
Benedikt IX.: „Démon z pekla“ na pápežskom tróne
Benedikt IX. sa stal pápežom okolo roku 1032, keď mal asi 12 rokov. Historici ho opisujú ako „démona z pekla“, pričom počas svojho pôsobenia kradol, vraždil a páchal ďalšie nepredstaviteľné činy. Pápežský stolec si podržal trikrát. Prvý raz utiekol pred atentátom, druhýkrát predal pontifikát za peniaze a tretí raz sa zmocnil trónu násilím. Nakoniec ho definitívne vyhnal cisár Henrich III.
Bonifác VIII.: Pedofília ako bežný dotyk rúk
Bonifác VIII., zvolený v roku 1294, sa nechával po Ríme oslavovať sochami vlastnej osoby. Šokoval vyhlásením, že se*uálne styky s chlapcami nie sú o nič horšie ako „trenie jednej ruky o druhú“. Vrcholom jeho krutosti bolo zničenie mesta Palestrina kvôli osobnému politickému konfliktu. Dante Alighieri ho vo svojej Božskej komédii umiestnil do ôsmeho kruhu pekla.

Sixtus IV.: Pápež, ktorý splodil dieťa so sestrou
Sixtus IV., zvolený v roku 1471, mal podľa historikov šesť nemanželských detí, vrátane jedného so svojou sestrou. Napriek vlastným hriechom zaviedol daň pre prostitútky a poplatky od kňazov s milenkami. Preslávil sa aj extrémnym nepotizmom – šiestich svojich synovcov vymenoval za kardinálov. Na druhej strane je známy aj tým, že dal postaviť Sixtínsku kaplnku.
Inocent VIII.: Pápež s otvoreným priznaním nemanželských detí
Inocent VIII., ktorý nastúpil v roku 1484, bol prvým pápežom, ktorý verejne priznal osem nemanželských detí. Tie predtým cirkev zahmlievala pod označením „synovci“. Inocent tiež podporoval hon na čarodejnice, čo potvrdil v známom dokumente z roku 1484.
Alexander VI.: Borgia na pápežskom tróne
Rodrigo Borgia sa stal pápežom Alexandrom VI. v roku 1492 po tom, čo si pontifikát doslova kúpil. Počas života mal viacero mileniek a minimálne deväť nemanželských detí. Jeho dekadentný život zahŕňal aj organizovanie o*gií, vrátane nechválne známej „Súťaže kurtizán“ v roku 1501.

Július II.: Pápež v brnení so syfi*isom
Július II., zvolený v roku 1503, bol známy ako „najbojovnejší pápež“ – často viedol armády osobne v striebornom brnení. Menej slávne je, že sa nakazil syfi*isom od prosti*útok. Na Veľký piatok v roku 1508 boli jeho nohy tak pokryté vredmi, že ich veriaci nemohli pobozkať.
Lev X.: Nebeský obchodník
Lev X., ktorý nastúpil v roku 1513, sa stal významným mecenášom umenia a dal prestavať Baziliku svätého Petra. Aby mal na svoje veľkolepé projekty peniaze, povolil predaj odpustkov – odpustenie hriechov za finančnú odmenu. Napriek bohatým príspevkom cirkev za jeho pontifikátu takmer skrachovala.
Pavol IV.: Antisemita na Petrovom stolci
Pavol IV., pápež od roku 1555, preslávil sa brutálnym antisemitizmom. Vytvoril židovské geto v Ríme, kde museli Židia nosiť žlté klobúky a mnoho synagóg dal zničiť. Po jeho smrti v roku 1559 obyvatelia Ríma s radosťou ničili jeho sochy.
Urban VIII.: Pápež, ktorý odsúdil Galilea
Za pontifikátu Urbana VIII. v roku 1633 Vatikán odsúdil Galilea za jeho tvrdenie, že Zem obieha okolo Slnka. Galileo bol nútený svoje vedecké zistenia verejne odvolať, aby unikol upáleniu na hranici. Cirkev sa za tento omyl oficiálne ospravedlnila až o 350 rokov neskôr, v roku 1992.