Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.12.2022
sk
Edmund
cz
Iva

Zlodeji sa snažia oklamať samoobslužné pokladne rôznymi spôsobmi

Zlodejom sa cez pokladňu podarilo preniesť aj elektrický bicykel.


So samoobslužnými pokladňami si sa už iste stretol vo viacerých slovenských obchodoch. Tento spôsob platenia je pohodlný, rýchlejší a efektívny. Aj pri ňom sa ale objavujú problémy. Ako píše portál Aktuálně, samoobslužné pokladne sa niektorí ľudia snažia prekabátiť.

Zlodeji sa cez pokladne snažia preniesť rôzne tovary. Treba dodať, že v susednej Českej republike sa často tieto pokusy podarí zachytiť. Celkovo na samoobslužné pokladne pripadá 8 až 18 percent zo záchytu krádeží v predajniach.

Shutterstock

Najčastejšie sa zlodeji snažia zatajiť nakúpené tovary. Prebieha to tak, že dotyčný si síce naoko niečo kúpi (napríklad pečivo či drobné tovary) a normálne zaplatí. Vo väčšine prípadov má však so sebou ďalšiu tašku, ktorú pri pokladni položí na zem a jej obsah nezaplatí. Prípadne si tovary skrýva v batohu.

Občas sa im podarí prekĺznuť

Je preto dôležité, aby pri samoobslužných pokladniach bol dohľad fyzickej osoby, hoci kapacity často nie sú dostačujúce. „V rámci rôznych maloobchodných predajní je dohľad nad automatickými pokladňami zverený prevažne jednej osobe, ale počet pokladní sa líši.

Ak sa v priestore samoobslužných pokladní nachádzajú viac než štyri pokladne, kladie to vysoké nároky na osobnostné schopnosti obsluhy – teda na dôkladnosť, všímavosť, pozornosť, komunikatívnosť a podobne,“ povedal Ivo Popardowski, generálny riaditeľ ABAS IPS Management.

Shutterstock

Stáva sa teda, že zlodeji môžu ujsť pozornosti obsluhy, prípadne využiť moment, keď je pri pokladni viac nakupujúcich a oni sa môžu zamiešať do davu. Niektorí sa dokonca snažia týmto spôsobom preniesť cez pokladne aj pomerne veľké tovary, napríklad elektrické bicykle.

Na to, aby k podobným incidentom nedochádzalo, slúžia okrem bezpečnostných kamier aj špeciálne softvérové programy, ktoré mapujú pohyb tovarov aj zákazníkov. Zlodeja je tak možné odhaliť ešte skôr, než sa dostane k pokladni.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť