Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.6.2023
sk
Žaneta
cz
Laura

Zložil túto pieseň sám diabol? Noty sú zapísané na zadku jednej z postáv mučených v pekle

Jej korene siahajú do "Záhrady pozemských rozkoší".


Chceš počuť niečo poriadne desivé? Niečo, čo je staré 600 rokov a čo možno zložil samotný vládca pekla? Ak áno, si na správnom mieste! Pripravili sme si pre teba totiž pieseň, z ktorej budeš mať zimomriavky, a ak si ju pustíš pred spaním, možno ani nezaspíš. Za všetko pritom môže jeden obraz, ktorý znázorňuje ľudský úpadok.

Jeho autorom je holandský maliar Hieronymus Bosch, ktorý tvoril v 15. a 16. storočí. Väčšinu svojej umeleckej tvorby smeroval na ľudské hriechy a spomenutý úpadok. Človeka zobrazoval z vnútornej strany, ktorú racionálne poňal ako démonov, časti ľudského tela, zvieratá alebo stroje. Jeho obrazy sú originálne, vyznačujú sa hlboko premyslenou symbolikou postáv a ikonografie.

Mohlo by ťa zaujímať:

Ak existuje peklo, tak by sme v ňom našli ľudí, ktorí robili týchto 30 vecí

Záhrada pozemských rozkoší

Bosch sa v skutočnosti volal Hieronymus van Aken. Narodil sa okolo roku 1450 a pochádzal z umeleckej rodiny. O Boschovi sa nezachovalo priveľa osobných informácií. Existuje len kresba, ktorá sa považuje za jeho autoportrét z obdobia tesne predtým, ako zomrel. Jedným z jeho najznámejších diel bol obraz s názvom Záhrada pozemských rozkoší.

Maľba je triptych – to znamená, že sa skladá z troch dielov. Zobrazuje raj s Adamom a Evou, mnoho podivuhodných zvierat, pozemské rozkoše, nahé postavy, ovocie a desivé vtáky a taktiež fantazijné zobrazenie hudobného pekla.

Pekelné tóny

„Na obraze Záhrada pozemských rozkoší od Hieronyma Boscha (1450-1516) je na zadku jednej z postáv mučených v pekle napísaný notový záznam. Požiadali sme teda moderných umelcov o oživenie tohto diela – ide len o krátky úryvok. James Spalink nahral tento záznam na základe prepisu Amelie Hamrick na lutne, harfe a na nineru,“ píše sa v popise pod videom. Práve v ňom si môžeš vypočuť, ako znela 600 rokov stará hudba z pekla.

YouTube video

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje