Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana
Zdroj: ©20th Century Fox Television / MovieStillsDB

Žlté postavičky, ktoré zmenili svetovú kinematografiu. Simpsonovci sa objavili na obrazovkách pred 36 rokmi

Animovaný seriál o rodinke, ktorý rozdelil spoločnosť.

Kreslený animovaný seriál Simpsonovci sa stal neodmysliteľnou súčasťou života generácií na celom svete. Príbeh „normálnej žltej rodinky“, ktorého autorom je Matt Groening, spolarizoval spoločnosť na dva tábory – tých, ktorí videli každú časť minimálne raz a tých, ktorí nevideli ani jedinú epizódu. Vedeli ste napríklad, ako píše blog NME, že vytvorenie jednej epizódy trvá šesť osem mesiacov?

Prvýkrát sa The Simpsons objavili na obrazovkách 19. apríla 1987 ako krátky skeč, ktorý trval iba dve minúty. Premiérová dlhšia epizóda uzrela svetlo sveta o vyše dva roky neskôr, 17. decembra 1989, a v origináli mala názov Simpsons Roasting on an Open Fire, v slovenčine vyšla v preklade Vianoce u Simpsonovcov.

Do dnešného dňa bolo vytvorených už 745 častí, ktoré sú zoradené do 32 sérií. V roku 1997 prekonali Simpsonovi ako najdlhšie vysielaný animovaný seriál v hlavnom vysielacom čase v Amerike šou The Flinstones.

Simpsonovci, seriál, fakty a zaujímavosti
20th Century Fox Television / MovieStillsDB

32 sérií sa zrodilo z rýchlovky

Námet na Simpsonovcov vymyslel Matt Groening za 15 minút počas toho, ako čakal pred kanceláriou producenta Jamesa L. Brooksa, ktorému mal dodať návrh na animovaný seriál. Na rozdiel o Groeninga, Dannymu Elfmanovi trvalo tri dni, kým skomponoval úvodnú zvučku k tomuto seriálu, a sám to považuje za najpopulárnejší kúsok svojej hudobnej kariéry.

Dej príbehu sa odohráva v meste Springfield, vystupuje v ňom 5 hlavných postáv: Homer Simpson, Marge Simpsonová, Lisa Simpsonová, Maggie Simpsonová a Bart Simpson. Pri výbere mien hlavných postáv sa tvorca seriálu vraj inšpiroval vlastnou rodinou, keďže ich mená sa zhodujú s menami matky, otca a sestier Matta Groeninga.

Simpsonovci, seriál, fakty a zaujímavosti
20th Century Fox Television / MovieStillsDB

Meno hlavnej chlapčenskej postavy – Bart Simpson – je slovnou hračkou, anagramom slova brat, ktoré v preklade z angličtiny znamená fagan alebo sopliak. Pri tvorbe tejto postavy sa Groening inšpiroval pravdepodobne sám sebou. Bart môže byť aj skratkou mena Bartolomej, ktorým jediného syna Homera a Marge v seriáli niekedy oslovujú. 

výšivka, vyšívanie, umelkyňa, Simpsonovci

Mohlo by ťa zaujímať:

Umelkyňa tvorí výšivky s motívom Simpsonovcov. Jej diela sú poriadne prepracované

Simpsonovci vo filme

27. júla 2007 sa na plátna kín dostal celovečerný film s názvom The Simpsons Movie, ktorý mal charakter roztiahnutého dielu. Dej opisuje priebeh najväčšej katastrofy sveta, ktorú zapríčinil nik iný ako Homer Simpson.

O tom, že Simpsonovci sú jedným z najúspešnejších seriálov vôbec, svedčí aj fakt, že počas rokov svojej existencie získali veľké množstvo rôznych ocenení. Za zmienku stojí napríklad to, že postava Barta Simpsona bola časopisom Times umiestnená do rebríčka 50 najvplyvnejších osobností zábavného priemyslu, v ktorom už figurovali osobnosti ako Frank Sinatra či Steven Spielberg. Seriál Simpsonovci má aj svoju vlastnú hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

Simpsonovci, seriál, fakty a zaujímavosti, hviezda, Hollywoodsky chodník slávy
Shutterstock

Čo si o Simpsonovcoch nevedel

• Simpsonovci majú špecifickú farbu – žltú. Výber tejto farby Matt Groening pre BBC odôvodnil tým, že je to farba, ktorá zaujme a upúta pozornosť. „Istá animátorka prišla so žltou farbou pre Simpsonovcov a hneď, ako mi ju ukázala, povedal som: ‚Toto je odpoveď!‘ Pretože keď prepínate kanály a uvidíte žltý záblesk, budete vedieť, že idú Simpsonovci.“

Simpsonovci, seriál, fakty a zaujímavosti
20th Century Fox Television / MovieStillsDB

• Prečo nazval Groening fiktívny domov Simpsonovcov Springfield? Dôvod bol prostý: v Spojených štátoch sú desiatky rôznych miest s týmto názvom, vďaka čomu si zabezpečil, že fanúšikovia budú hádať, v ktorom štáte Simpsonovci žijú a ktoré zo skutočných miest sa preň stalo inšpiráciou.

• Seriál je plný premyslených detailov, napríklad vo vnútri policajnej stanice v Springfielde je mapa mesta, ktorá má tvar stredovekého Konštantínopolu.

• Mnohé z priezvisk postáv sú prevzaté z názvov ulíc v Groeningovom rodnom meste Portland v štáte Oregon.

Simpsonovci, seriál, fakty a zaujímavosti, Springfield
Shutterstock

• V roku 2001 bol výkrik „D’oh!“ pridaný do Oxfordského anglického slovníka, pričom jeho definícia znie: „Vyjadrenie frustrácie z uvedomenia si, že veci dopadli zle alebo nie podľa plánu, alebo že niekto práve povedal alebo urobil niečo hlúpe. Tiež (zvyčajne mierne hanlivé) naznačuje, že iná osoba povedala alebo urobila niečo hlúpe.“

Ako tento výraz vznikol? Dan Castellaneta, ktorý nadaboval Homera, pre The Hollywood Reporter povedal, že v scenári bolo uvedené mrzuté odgrgnutie. Interpretáciu tohto textu založil na skladbe Jimmyho Finlaysona „Dooooh!“ vo filmoch Laurela a Hardyho. Vo francúzštine je tento výrok predabovaný ako „T’oh!“, španielska verzia to prekladá ako „Au!“.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.