Pondelok 25.10.2021
sk
Aurel
cz
Beáta
, Beata

Rôzne články o dodnes nevysvetlených a záhadných zmiznutiach ti na EMEFKA prinášame pomerne často. Človeka na týchto prípadoch niečo fascinuje a láka, zároveň z nich ale poriadne mrazí. Zmiznúť z povrchu zemského len tak zo dňa na deň, to je niečo, čo vieme len ťažko pochopiť.

Zaujímavým prípadom je aj zmiznutie 21-ročnej študentky Maury Murray, ktorá je nezvestná od 9. februára 2004. Jej prípad je ale zaujímavý aj tým, že mu predchádzalo niekoľko potenciálne dôležitých a znepokojivých udalostí. Bližšie sa na ne pozrieme v tomto článku.

Bezproblémové dievča

Maura Murray sa narodila 4. mája 1982 v americkom štáte Massachusetts. Keď mala šesť rokov, jej rodičia sa rozviedli a ona žila s matkou a tromi súrodencami (dvoma sestrami a bratom). Podľa všetkého bola úplne bezproblémovým dieťaťom a schopnou študentkou. Na strednej škole sa venovala aj športu (behu) a po maturite ju prijali na vysokú školu v New Yorku, kde tri semestre študovala chémiu. Neskôr prestúpila na univerzitu v Massachusetts a začala študovať za zdravotnú sestru.

Posted by Missing on Friday, September 25, 2020

Znepokojivé náznaky

Zmienili sme sa síce, že Maura bola bezproblémovou mladou ženou, ale treba tiež dodať, že tri mesiace pred zmiznutím, v novembri 2003, sa dostala do malého konfliktu so zákonom. Polícii sa totiž priznala, že používala ukradnutú kreditnú kartu. Išlo však len o malý priestupok a Maura vyviazla s podmienkou, ktorú bez problémov dodržala. Prípad bol tak po troch mesiacoch odložený.

Teraz sa ale presuňme do februára 2004. Práve na začiatku tohto mesiaca sa začal písať Maurin záhadný prípad. 5. februára telefonovala so svojou sestrou Kathleen. Následne šla do práce, kde pôsobila smutne a depresívne. V jednom momente sa dokonca šialene rozplakala. Jej kolegovia sa ju snažili upokojiť a pýtali sa jej, čo sa deje. Maura však odmietla o svojich problémoch hovoriť. Povedala len dve slová: „Moja sestra.“

Posted by Missing on Thursday, October 8, 2020

Je pravdou, že jej sestra Kathleen mala problémy vo vzťahu, navyše sa liečila z alkoholizmu. V nasledujúcich dňoch sa Maura stretla s otcom a v noci cestou z párty nešťastnou náhodou spôsobila škodu na jeho aute v hodnote 10-tisíc dolárov (cca 8-tisíc eur). Maurin otec Fred z toho ale nerobil veľkú vedu a dcéru upokojoval s tým, že sumu uhradí poisťovňa.

Lož o úmrtí

9. februára 2004 Maura kontaktovala svojho šéfa v práci a profesorov a oznámila im, že týždeň bude mimo mesta, pretože jej zomrel rodinný príbuzný. Znepokojivé je, že išlo o klamstvo. Žiadne úmrtie v Maurinej rodine nenastalo. Napísala aj svojmu priateľovi s tým, že teraz nemá chuť s ním hovoriť, ale že sa mu čoskoro ozve. Maura očividne plánovala odísť. Stopy v jej počítači naznačovali, že si prezerala mapy do mesta Burlington vo Vermonte a do hôr Berkshires. Informovala sa aj o možnosti prenajať si izbu vo viacerých hoteloch.

Zbalila si najnutnejšie veci a na svojom sedane vyštartovala okolo pol štvrtej popoludní. Zastavila sa v obchode a kúpila niekoľko fliaš alkoholu. Následne vyrazila smerom na sever. O svojej ceste nikoho neinformovala a nie je jasné, kam presne mala namierené.

Shutterstock

Krátko pred pol ôsmou Maura prechádzala mestečkom Woodswille v New Hampshire. Počasie bolo nepriaznivé a husto snežilo. Maura v tme zrejme nezvládala automobil a uviazla v nakopenom snehu. Okolo práve išiel šofér autobusu, ktorý sa vracal z práce. Všimol si Mauru, ktorá stála pri aute a triasla sa od zimy. Ponúkol sa, že zavolá na políciu, ale ona ho údajne takmer na kolenách prosila, nech to nerobí.

Tvrdila, že už volala odťahovú službu. To však nebola pravda, pretože v danej oblasti nebol signál. Muž to vedel, takže sa vrátil domov a napriek Mauriným prosbám zavolal na políciu. Okolo ôsmej sa jeden podnikateľ vracal domov z práce a videl, ako sa po ceste od miesta nehody rýchlym krokom vzďaľuje nejaká žena. Nie je ale jasné, či išlo skutočne o Mauru. Polícia bola na mieste nehody za menej ako 9 minút. Po mladej študentke už ale nezostala ani stopa.

Shutterstock

Zmiznutie

Polícia prehľadala auto, kde našla niekoľko Mauriných vecí: prázdnu pivovú plechovku, plechovku od Coca-Coly, rozbitú fľašu s vínom (vínové škvrny boli aj na zadných sedadlách), rukavice, šperky a knihu Not Without Peril. Tá obsahuje profily ľudí, ktorí žili či sa vydali do pohoria Presidential Range v New Hampshire a ktorí v ňom často aj zahynuli. Kreditné karty a mobil si Maura vzala so sebou (od jej zmiznutia už ale neboli použité).

Pátranie

Polícia hneď na druhý deň začala Mauru evidovať ako nezvestnú osobu a celý prípad sa začal vyšetrovať. Polícii sa zdalo zvláštne, že Maura klamala o úmrtí v rodine a nikomu sa so svojou cestou nezdôverila. V jej internátnej izbe navyše muži zákona našli všetky jej veci zbalené v kartónových škatuliach.

Na jednej zo škatúľ bol pripnutý vytlačený e-mail adresovaný Maurinmu priateľovi, ktorý naznačoval problémy v ich vzťahu. Na základe týchto skutočnosti začali vyšetrovatelia pracovať s teóriou, že mladá žena možno zmizla z vlastnej vôle. Obávali sa tiež možnosti, že by mohla byť v depresii a zvažovať samovraždu.

Shutterstock

Tieto možnosti ale Maurina rodina odmietla ako málo pravdepodobné. Polícia preverovala aj možnosť, či sa Maura nestala obeťou sériového vraha, ale táto hypotéza sa neukázala nosná. Istý čas bol Maurin prípad spájaný s iným prípadom zmiznutia, a síce s Briannou Maitland, ktorá zmizla len 110 kilometrov od Woodville. Napokon vyšetrovatelia vyhlásili, že žiadna spojitosť medzi prípadmi neexistuje.

Po medializácii prípadu sa polícii ozvalo niekoľko svedkov, ktorí tvrdili, že Mauru (alebo niekoho, kto sa jej podobal) videli v lesoch v blízkosti miesta, kde mala nehodu. Tieto tvrdenia sa ale nepodarilo overiť. Do akcie sa zapojili aj špeciálne vycvičené psy, ale ich hľadanie neprinieslo výsledok. Za zmienku však stojí, že v roku 2006 polícia a dobrovoľníci prehľadávali opustený dom v oblasti, kde sa našlo Maurino auto. Podľa nich tu psy zacítili zápach ľudských ostatkov. Polícia miesto prehľadala, ale nič nenašla.

Kde je Maura Murray?

Mohla Maura zmiznúť z vlastnej vôle? Je pravdou, že niekoľko indícií tomu nasvedčuje. Vysvetľovalo by to klamstvo o úmrtí v rodine, ako aj to, že sa nikomu nezdôverila. Rovnako ale môže byť pravda, že proste potrebovala na chvíľu vypadnúť a chystala sa na menší týždňový výlet. To by potvrdzovala jej snaha nájsť hotel a kniha Not Without Peril. Maura možno chcela vyraziť do hôr a na chvíľu si vydýchnuť od stresu.

Posted by Missing on Thursday, October 8, 2020

Polícia sa však prikláňa k názoru, že v čase cesty nemala presne premyslený cieľ. Pokiaľ by to tak bolo, tak nemala v pláne zmiznúť navždy, len na istý čas. Keď mala ale večer nehodu, prečo sa bránila zavolať políciu? A kam zmizla, než polícia napokon dorazila? Niektorí si mysleli, že ju niekto mohol odviezť.

Dotyčný vodič mohol byť zároveň jej únoscom a neskôr ju zavraždiť. Tento názor zastávajú aj Maurini rodičia. Tí sú presvedčení, že ich dcéru v tú noc niekto uniesol a dnes je už pravdepodobne mŕtva. „Tento prípad je veľmi zlovestný,“ vyjadril sa detektív Tom Shamshak. „Zdá sa, že je tu niečo, čo presahuje bežný prípad nezvestnej osoby. Stalo sa tu naozaj niečo znepokojivé.“

Len nechutný vtip?

Deň pred ôsmym výročím zmiznutia Maury Murray sa na internete objavilo znepokojivé video s názvom „Šťastné výročie“. Vidíme na ňom neznámeho muža, ktorý sa šialene smeje. Názov kanálu je Mr.112dirtbag. S prípadom Maury Murray sa video spája, pretože jej otec sa viackrát vyjadril, že podľa neho za smrť jeho dcéry môžu „hnusáci, ktorí sa potulovali pri ceste“. Slovo „hnusák“ sa do angličtiny prekladá ako „dirtbag“. Číslo 112 zase odkazuje na číslo cesty, kde Mauru naposledy videli.

Shutterstock

Fakt, že video bolo na internet uploadnuté deň pred ôsmym výročím zmiznutia Maury, vyvoláva mrazenie a zdesenie. Videom sa zaoberala aj polícia, ale odborníci z radov kriminalistiky sa prikláňajú k tomu, že ide „len“ o necitlivý, krutý a cynický výsmech nejakého psychopata.

Pravdou ale je, že videá tohto kanálu obsahovali aj ďalšie podivné správy, a zdalo sa, akoby nimi autor kódovaným spôsobom prezrádzal, kde sa nachádza Maurino telo. Podľa polície za videami stojí istý Alden Olson. Keď si ho ale preklepli, zistili, že so zmiznutím Maury pravdepodobne nič nemá (resp. na to neexistujú dôkazy). Niektorí ľudia sa však domnievajú, že Olson môže vedieť o Maurinom zmiznutí niečo viac.

Prípad je stále otvorený, ale stôp je veľmi málo. Maura Murray je nezvestná už viac ako 16 rokov.


Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť