Znaky toho, že nám priateľstvo neprospieva a pôsobí na nás toxicky

Takýmto „kamošom“ treba dať čím skôr zbohom…

Zdroj: © Shutterstock

Niekedy vo vzťahoch robíme tú chybu, že dlho tolerujeme veci, ktoré nám škodia. Tak, ako sa to deje v partnerských vzťahoch, nič výnimočné to nie je ani pri priateľstvách. Niektorí ľudia sa na nás „pricucnú“, pustíme si ich bližšie k telu, no ich úmysly a vplyv na nás nemusia byť práve dobré.

A časom prídeme na to, že to priateľstvo nám neprospieva, skôr naopak. Možno je to tak od začiatku, no niekedy sa môže postupom času stať aj zo „zdravého“ kamarátstva toxické. Ako rozoznať, že sa pre nás stalo škodlivým?

Ak sa nájdeš vo viacerých bodoch, je dosť možné, že si narazil na toxického kamoša, a mal by si zvážiť, či má vôbec zmysel v tomto vzťahu pokračovať. Toto sú niektoré znaky toho, že nám náš priateľ škodí:

Shutterstock

1) Všetko berie za samozrejmosť. Neváži si to, čo pre neho robíš, a považuje to za tvoju povinnosť. A nikdy nie je tej pomoci dosť. V takom prípade si musíš uvedomiť, že ten človek potrebuje skôr charitatívnu organizáciu než priateľa…

2) Dáva ti zreteľne najavo, že ho nie si hodný. Či už postavením, výzorom alebo vzdelaním. Znižuje tvoje sebavedomie. Chce, aby si sa cítil vďačný za to, že si vybral akurát teba, a že s tebou trávi čas, aj keď si to nezaslúžiš. Priateľ, ktorému na tebe záleží, nebude nikdy chcieť, aby si sa cítil zle alebo menejcenne.

3) Rozpráva iba o sebe a nevie pochopiť, ak nemáš čas. Samozrejme, sú chvíle, keď človek potrebuje objatie a pochopenie viac ako obyčajne, no toxický priateľ to zneužíva. Podpora je veľmi dôležitá pre blízke vzťahy, no nemali by sme niekomu slúžiť výlučne ako psychoterapeut alebo vankúš na vyplakanie.

Shutterstock

4) Máš tendenciu mu určité veci tajiť. Často cítiš potrebu pred ním niečo skrývať. Nerobíš to však úmyselne, ale podvedome. Zrazu ti nie je prirodzené mu dôverovať.

Môže to spôsobiť napríklad zmena záujmov, predchádzajúce zlé skúsenosti alebo zmiešané pocity. Vedie to k tomu, že tak začneš regulovať to, čo tomu človeku môžeš a nemôžeš povedať, až sa už nebudete mať o čom zhovárať.

5) Stále na niekoho nadáva. Každý je zlý, len on je top. Všíma si nedostatky iných ľudí, stále ich rozoberá a teba tým oberá o energiu a čas. Rozpráva škaredo aj o ľuďoch, ktorých nazýva priateľmi. Taký človek väčšinou neprosperuje vo svojom živote, a tým pádom nemá ani teba samotného o čo obohatiť.

6) Nezdieľa s tebou radosť. Všetkým nám je asi jasné, že ľudia, ktorí nás nemusia, nám všetky pády a sklamania „srdečne“ prajú. No keď sa z tvojich neúspechov teší aj tvoj kamarát, niečo je zle. Toxickí a neúprimní kamaráti majú vo zvyku vo chvíli, keď im oznámiš nejakú pozitívnu správu, tému obrátiť na niečo iné. Väčšinou na seba.

Buď poukážu na to, že popri ich úspechoch to nie je taká veľká udalosť, alebo pridajú štipľavú či sarkastickú poznámku. Následkom toho sa tvoja prvotná radosť zminimalizuje a ty sa cítiš skleslo.

Shutterstock

7) Je majetnícky. Robí ti žiarlivostné scény a príliš často a úplne zbytočne sa uráža. Žiarli, pokiaľ máš aj iných kamarátov a tráviš čas aj s nimi. Postupne sa to dostane až do toho štádia, že nadobudneš pocit, že s ním namiesto kamarátstva vlastne chodíš. Napokon dostaneš chuť sa s ním „rozísť“…

8) Netešíš sa na vaše stretnutia. Pri zrušení alebo odvolaní stretka cítiš skôr úľavu ako škodu. To je jasným signálom toho, že aj keď si si to možno ešte nevšimol, necítiš sa s tým človekom dobre a komfortne. Ak s niekým dobrovoľne tráviš voľný čas, mal by si sa pri tom cítiť príjemne, ak to tak nie je, zrejme ti to priateľstvo nič pozitívne nedáva.

9) Po rozhovoroch s ním si vyčerpaný. Možno to niekedy nepostrehneš hneď, ale po čase strávenom s ním si unavený a bolí ťa hlava. Za to môžu psychosomatické dôvody. Všetky naše funkcie, telesné i duševné, sú prepojené, a preto nás emocionálne nepohodlie núti cítiť sa zle i psychicky.

Shutterstock

10) Súperí s tebou. Keď sa ti niečo podarí, nemá z toho radosť, ale snaží sa ťa prekonať. V priateľskom vzťahu by si sa nikdy nemal cítiť ako na pretekárskej dráhe. Snaží sa ťa prekonať vo všetkom, či už sú to veci, pracovné úspechy alebo vzťahy. Ak to robí príliš nápadne, začneš s ním, chtiac-nechtiac, súperiť. A v tomto boji nikdy nikto nevyhrá, no naopak, povedie to k skľučujúcim pocitom.

11) Tvoje okolie ťa upozorňuje na jeho správanie. Nezainteresovaní ľudia z vášho okolia ti niekedy dokážu dať ten správny a vyrovnaný pohľad na vec. A keď sa ti často stáva, že ťa viac ľudí upozorňuje na to, že ti ten človek škodí, väčšinou na tom niečo bude.

12) Klame ti. Ak si ho neraz prichytil pri klamstve, nie je to dobrý signál. Aj keď možno klame niekomu inému, je dosť možné, že to isté robí aj tebe, len si mu na to ešte neprišiel. Základom priateľstva je úprimnosť, a ak tam nie je, nemáte o čom…

Shutterstock

13) Ťahá z teba peniaze. Jasné, k priateľom sme štedrí a tak by to malo byť, no na druhej strane, pravý kamarát to nikdy nezačne zneužívať. Nebude sa snažiť profitovať z toho, že sa ti darí, a nebude si požičiavať financie, bez úmyslu ti ich niekedy vrátiť. Priateľ sa stará o to, aby ti nič nechýbalo, a preto nikdy nekoná na tvoj úkor.

14) Neprosperuješ pri ňom. Ak sa na tým hlbšie zamyslíš a prehodnotíš váš vzťah, prídeš k tomu, že ti ten človek vôbec neprospieva, skôr naopak. Si kvôli nemu smutný, máš sa menej rád, netráviš voľný čas tak, ako chceš a s kým chceš, a si vystavovaný častým nepríjemným sporom a konfrontáciám. Výsledkom je, že pri ňom neprosperuješ, no, naopak, upadáš.

Shutterstock
Reagujte!
Grr Grr
6
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
7
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
5
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
11
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
5 autorov fantasy sérií, ktorí sa radia medzi najlepších v danom žánri

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME