História ľudstva je nesmierne fascinujúcou vednou disciplínou. Pri pohľade hlboko do minulosti totiž objavíme, že naši predkovia žili nezriedka v mimoriadne vyspelých civilizáciách a disponovali ohromnými znalosťami.
Zároveň vedcom nie je dodnes jasné, čo presne spôsobilo, že tieto civilizácie zanikli. Máme síce niekoľko náznakov, ale definitívnu odpoveď stále nepoznáme. V tomto článku ti predstavíme 5 zaujímavých civilizácií, ktoré žili v ďalekej minulosti, ale svojimi vedomosťami nezriedka predstihovali svoju dobu o stovky či tisíce rokov.
1. Mayovia
Mayovia patrili k mimoriadne vyspelým civilizáciám. Ich územie sa rozprestieralo na polostrove Yucatán. Mayovia po sebe zanechali úchvatné stavby, podobajúce sa egyptským pyramídam. Išlo o civilizáciu, ktorá vykazovala mimoriadne hlboké znalosti. Ich písmo patrí k najprepracovanejším vôbec a veľkej pozornosti sa svojho času dostalo ich kalendáru. Konšpirátori tvrdili, že je v ňom zakódovaný dátum konca sveta (čo sa, ako inak, nepotvrdilo).
Výrazne tiež ovládali matematiku či astronómiu. Vedeli, že Zem je guľatá, že vo vesmíre existujú ďalšie hviezdy a planéty podobné našej a dokázali merať pohyby jednotlivých planét. Je dôležité si uvedomiť, že tieto poznatky mali celých tisíc rokov predtým, než na ne prišli predchodcovia modernej vedy. Mayovia napríklad nielenže vedeli o existencii iných planét v slnečnej sústave, ale dokonca sa venovali aj analýzam dráh mesiacov Jupitera.
Na druhej strane išlo aj o pomerne krutú civilizáciu, ktorá pri náboženských obradoch často svojim bohom prinášala ľudské obete. Zánik mayskej civilizácie začal niekedy okolo roku 900 nášho letopočtu. Vedci sa dnes prikláňajú k názoru, že k jej postupnému rozkladu prispela zmena klímy v Yucatáne, spojená s vojnovými konfliktmi. Nebolo čo loviť, populáciu trápil hladomor a kedysi prekvitajúce mestá boli nadobro opustené.
2. Mississippská kultúra/Cahokia
Mississippská kultúra patrila zrejme k najvýznamnejším civilizáciám pred-kolumbovskej Ameriky. Rozprestierala sa v údoliach riek Ohio a Mississippi. Medzi najväčšie centrá patrilo mesto Cahokia, ktoré sa nachádzalo na území dnešného štátu Illinois. Tento názov ale mesto dostalo až v 18. storočí, skutočné meno civilizácie nie je známe. Svoj vrchol zažila medzi rokmi 600–1400 nášho letopočtu. Odhaduje sa, že v samotnom meste Cahokia vtedy žilo až 30 – 40-tisíc ľudí.
Zaujímavosťou je, že členovia tejto civilizácie po sebe nezanechali žiadne písomné záznamy. Je preto dosť ťažké dozvedieť sa niečo o ich živote. Historikom sa podarilo objaviť pozostatky po pohrebiskách a ostatky ľudských obetí. Dodnes ale nie je jasné, čo obyvateľov prinútilo mesto napokon opustiť.
Odborníci sa ale domnievajú, že mohlo ísť o súhru viacerých faktorov. Tým najvážnejším bola zrejme meniaca sa klíma v kombinácii so znehodnotením pôdy a z toho vyplývajúca neschopnosť pestovať plodiny. Civilizáciu mohol silno zasiahnuť hladomor a jej obyvatelia sa proste rozhodli migrovať do úrodnejších miest. Ako možný zánik sa ale uvádzajú aj nepriateľské nájazdy iných kmeňov.
3. Nabta Playa
Civilizácia z oblasti Nabta Playa sa rozvinula vo východnej časti Afriky, konkrétne v Núbijskej púšti. Ľudia v tejto oblasti žili asi od roku 7000 do 6500 pred naším letopočtom. Existovalo tu pomerne veľké mesto, ktoré bolo centrom obchodu, ľudia tu chovali dobytok a farmárčili. V tej dobe bola na danom území savana, kde žilo viacero dnes už vyhynutých druhov zvierat. Oblasť bola tiež bohatá na výdatné dažde. Podmienky pre život tam teda boli oveľa vhodnejšie, než sú dnes.
Ľudia z Nabta Playa vyrábali aj rôzne keramické predmety a pravdepodobne medzi nimi bolo aj niekoľko zdatných astronómov a matematikov. Tí svojimi znalosťami predbehli dobu o niekoľko stoviek rokov. Okrem toho sa nám dodnes zachoval tajomný kamenný kruh, ktorý vzdialene pripomína slávny Stonehenge v Anglicku.
Podľa vedcov išlo o mimoriadne presný vesmírny atlas, kde jednotlivé kamene znázorňovali polohy hviezd v súhvezdí Orion. Toto všetko značí, že civilizácia z Nabta Playa disponovala skutočne ohromnými znalosťami. O jej zániku ale nemáme prakticky žiadne informácie. Nabta Playa sa však stále teší veľkému záujmu archeológov, takže je možné, že časom sa dozvieme, čo túto civilizáciu postihlo.
4. Çatalhöyük
Çatalhöyük bolo veľmi veľké mesto, ktoré sa rozprestieralo na území dnešného Turecka, a jeho obyvatelia ho založili asi v roku 6700 pred naším letopočtom. Opustené bolo približne v roku 5700 pred naším letopočtom. Dnes sa o ňom hovorí ako o vôbec najstaršom meste na svete. Historici predpokladajú, že v ňom žili predovšetkým farmári. Chovali zvieratá a mali znalosti o pestovaní plodín. Populácia sa odhaduje na 5 až 7-tisíc ľudí.
Samotné mesto sa svojou štruktúrou odlišuje od iných miest či usadlostí tej doby. Napríklad, do domov sa vchádzalo cez diery na strechách, kam obyvatelia vystupovali po rebríkoch. Podľa všetkého sa v ňom nachádzali len domy obyvateľov, nenašli sa žiadne úradné budovy.
Interiéry domov boli vyzdobené maľbami, našli sa aj lebky býkov či malé sošky žien z hliny. Členovia tejto civilizácie boli zdatnými remeselníkmi a obchodníkmi a mali veľký zmysel pre poriadok (archeológovia spomínali, že ich obydlia boli pozoruhodne čisté). Mŕtvych obyvatelia pochovávali na území mesta, čo malo zrejme spojitosť s ich náboženskými tradíciami. Ako najvyššie pravdepodobne uctievali nejaké ženské božstvo, hoci sa nedá presne povedať, či išlo o matriarchálnu alebo patriarchálnu spoločnosť.
Výskumy naznačujú, že obyvatelia nemali žiadnu spoločenskú štruktúru ani žiadnych vládcov. Každý občan mal rovnaké práva, nebola zaznamenaná ani žiadna forma znevýhodňovania na základe pohlavia. Prečo obyvatelia napokon mesto opustili, však dodnes nie je jasné.
5. Veľkonočný ostrov
Zaujímavou civilizáciou bola aj tá, ktorá prebývala na Veľkonočnom ostrove. Dnes nám ju pripomína najmä séria obrovských kamenných sôch, zobrazujúcich ľudské hlavy. Na ostrov dorazili prví polynézski osadníci asi v roku 300 nášho letopočtu, pričom civilizácia svoj vrchol zažila asi v rokoch 700-1200 nášho letopočtu.
Keďže ale nemáme k dispozícii písomné záznamy, je ťažké spätne rekonštruovať ich život. Podľa historikov išlo podľa všetkého o civilizáciu, ktorá mala nespochybniteľné znalosti. Pravdepodobne v nej existoval silný triedny systém, na ktorého čele bol kráľ, ktorému bolo dovolené všetko.
Často dochádzalo k vojnám medzi rôznymi kmeňmi na ostrove. Bádateľom sa podarilo zistiť, že na ostrove dochádzalo aj ku kanibalizmu. Samotné sochy, ktoré sme už spomínali (volajú sa Moai), súviseli s náboženskou vierou obyvateľov a ich obradmi. Verili, že mŕtvi im dokážu prostredníctvom sôch zo záhrobia odovzdávať duchovnú silu.
Čo ale spôsobilo, že obyvatelia ostrov opustili? Pravdepodobne za to mohla nestála klíma ostrova, ktorá bola navyše ešte viac narušená výrazným odlesňovaním. Keď sa teda obyvateľom vyčerpal materiál, prípadne sa zhoršilo podnebie, boli nútení sa presunúť inde.