Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 16.9.2024
sk
Ľudomila, Ľudmila
cz
Ludmila
Zdroj: ©Shutterstock

Znalosťami predbehli dobu o tisíc rokov. 5 pradávnych civilizácií, ktorých zániky sú opradené tajomstvom

Zánik týchto civilizácií je stále do väčšej či menšej miery hádankou.

4. Çatalhöyük

Çatalhöyük bolo veľmi veľké mesto, ktoré sa rozprestieralo na území dnešného Turecka, a jeho obyvatelia ho založili asi v roku 6700 pred naším letopočtom. Opustené bolo približne v roku 5700 pred naším letopočtom. Dnes sa o ňom hovorí ako o vôbec najstaršom meste na svete. Historici predpokladajú, že v ňom žili predovšetkým farmári. Chovali zvieratá a mali znalosti o pestovaní plodín. Populácia sa odhaduje na 5 až 7-tisíc ľudí.

Samotné mesto sa svojou štruktúrou odlišuje od iných miest či usadlostí tej doby. Napríklad, do domov sa vchádzalo cez diery na strechách, kam obyvatelia vystupovali po rebríkoch. Podľa všetkého sa v ňom nachádzali len domy obyvateľov, nenašli sa žiadne úradné budovy.

dávne civilizácie, ktoré zanikli, Çatalhöyük
Wolfgang Sauber/Wikimedia Commons

Interiéry domov boli vyzdobené maľbami, našli sa aj lebky býkov či malé sošky žien z hliny. Členovia tejto civilizácie boli zdatnými remeselníkmi a obchodníkmi a mali veľký zmysel pre poriadok (archeológovia spomínali, že ich obydlia boli pozoruhodne čisté). Mŕtvych obyvatelia pochovávali na území mesta, čo malo zrejme spojitosť s ich náboženskými tradíciami. Ako najvyššie pravdepodobne uctievali nejaké ženské božstvo, hoci sa nedá presne povedať, či išlo o matriarchálnu alebo patriarchálnu spoločnosť.

Výskumy naznačujú, že obyvatelia nemali žiadnu spoločenskú štruktúru ani žiadnych vládcov. Každý občan mal rovnaké práva, nebola zaznamenaná ani žiadna forma znevýhodňovania na základe pohlavia. Prečo obyvatelia napokon mesto opustili, však dodnes nie je jasné.

Odporúčame prečítať:

Toto sú najmenej používané slovenské mená. Nájdeš medzi nimi aj svoje?

5. Veľkonočný ostrov

Zaujímavou civilizáciou bola aj tá, ktorá prebývala na Veľkonočnom ostrove. Dnes nám ju pripomína najmä séria obrovských kamenných sôch, zobrazujúcich ľudské hlavy. Na ostrov dorazili prví polynézski osadníci asi v roku 300 nášho letopočtu, pričom civilizácia svoj vrchol zažila asi v rokoch 700-1200 nášho letopočtu.

Keďže ale nemáme k dispozícii písomné záznamy, je ťažké spätne rekonštruovať ich život. Podľa historikov išlo podľa všetkého o civilizáciu, ktorá mala nespochybniteľné znalosti. Pravdepodobne v nej existoval silný triedny systém, na ktorého čele bol kráľ, ktorému bolo dovolené všetko.

dávne civilizácie, ktoré zanikli, Veľkonočný ostrov
Shutterstock

Často dochádzalo k vojnám medzi rôznymi kmeňmi na ostrove. Bádateľom sa podarilo zistiť, že na ostrove dochádzalo aj ku kanibalizmu. Samotné sochy, ktoré sme už spomínali (volajú sa Moai), súviseli s náboženskou vierou obyvateľov a ich obradmi. Verili, že mŕtvi im dokážu prostredníctvom sôch zo záhrobia odovzdávať duchovnú silu.

Čo ale spôsobilo, že obyvatelia ostrov opustili? Pravdepodobne za to mohla nestála klíma ostrova, ktorá bola navyše ešte viac narušená výrazným odlesňovaním. Keď sa teda obyvateľom vyčerpal materiál, prípadne sa zhoršilo podnebie, boli nútení sa presunúť inde.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.