Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 8.2.2023
sk
Zoja
cz
Milada
Zdroj: ©Shutterstock

Známe aj menej známe fakty o Rusku, ktoré je dobré si pamätať

V Kazani existuje chrám venovaný šestnástim rôznym náboženstvám.

Rusko ako najväčšia krajina vždy niečím prekvapí. Štát, ktorý sa rozprestiera v 11 časových pásmach a hovorí sa v ňom desiatkami rôznych jazykov, môže človek študovať celý život.

1. Pri organizácii medzinárodných podujatí je ruský personál špeciálne inštruovaný, že na zahraničných návštevníkov sa treba usmievať. Mnohí Rusi nemajú vo zvyku usmievať sa „len tak“ na cudzích ľudí, a preto môžu pôsobiť veľmi chladne. Hovoria, že „iba hlupák sa usmieva bez dôvodu“.

2. Doširak je „ruská vifonka“, ktorá je rovnako ako u nás vnímaná ako „núdzové jedlo“, niečo, čo jedia študenti, ľudia bez peňazí a tí, čo nedokážu uvariť ani tie najjednoduchšie jedlá. Ide o významnú súčasť ruskej popkultúry a častý motív ruských memes.

Zaujímavé fakty o Rusku
Shutterstock

3. V krajine veľkej ako Rusko sú prítomné desiatky rôznych náboženstiev. Najrozšírenejším z nich je pravoslávne kresťanstvo, ktoré je spolu so sunitským islamom, budhizmom a šamanizmom považované za jednu z „tradičných“ vier Ruska. Napriek tomu, že oficiálne je Ruská federácia sekulárnym štátom, sa pravoslávie teší viacerým privilégiám.

Odporúčame prečítať:

K nájdeniu zosnulej Terézie sa vyjadril už aj jej priateľ. Verejnosti posiela takýto odkaz

4. V meste Kazaň v roku 1992 vyrástol Chrám všetkých náboženstiev, budova, ktorá reprezentuje 16 rôznych náboženských vier. Táto stavba neslúži priamo na náboženské účely, ale predstavuje len symbol jednoty a porozumenia medzi ľuďmi. Rôzne viery sú znázornené prostredníctvom svojich typických architektonických prvkov.

Zaujímavé fakty o Rusku
Shutterstock

5. Rusi tak dlho budovali beztriednu spoločnosť, až sa nakoniec dostali do situácie, keď v krajine existujú enormné sociálne rozdiely. Mnoho ľudí na vidieku, hlavne v ázijskej časti krajiny, žije v extrémnej chudobe, veľké mestá sú zasa domovom nechutne bohatých milionárov. Odhaduje sa, že v Moskve žije až 80 miliardárov, čo môže byť najvyšší počet na svete.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť