Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Nejedna subkultúra vznikla ako protest proti väčšinovej spoločnosti. Keby sa mladí nahnevaní ľudia nevymedzovali voči svojim strašne trápnym rodičom, dnes by neexistovala veľká časť známych subkultúr. Séria článkov, v ktorej sa venujeme subkultúram, vychádza z knihy Módne kmene od Caroline Young.

Mnohé alternatívne skupiny sa prejavujú silným politickým aktivizmom a v priebehu 20. storočia výrazne ovplyvnili spoločenské dianie. Niektoré subkultúry majú dokonca súčasne krajne ľavicové aj krajne pravicové názorové prúdy. Možnože najlepšia forma odporu voči väčšinovej spoločnosti je totálna ignorácia politiky a iných „serióznych záležitostí“, ktorú zvolili podaktorí alternatívci…

Hippie

Šesťdesiate roky v USA sprevádzali vážne spoločenské zmeny: vrcholil boj za občianske práva a rasovú rovnosť a studená vojna eskalovala bojmi vo Vietname. Všetky tieto udalosti boli sprevádzané vášnivými občianskymi protestami, v ktorých obrovskú rolu zohrávali hipisáci.

shutterstock

Deti kvetov sa objavili v roku 1965 v San Franciscu. Vyznačovali sa snahou priblížiť sa prírode, odsudzovali vojnu a násilie a za svoje poslanie považovali šírenie lásky. Hippies nosili dlhé vlasy, lacné pestrofarebné odevy s motívmi kvetín a exotické kúsky inšpirované Indiou, Arábiou či Afrikou. Ikonickými sa stali pomaľované autobusy, ktorými hipisáci križovali krajinu, hľadajúc nové zážitky.

shutterstock

K životu hippies patrili nekonečné kopy drog (hlavne LSD a marihuany) a hudba. Na legendárnom festivale Woodstock sa v roku 1969 hipisáckemu publiku predstavili nezabudnuteľné hviezdy ako Jimi Hendrix či Janis Joplin. V 70. rokoch mnohí hippies zistili, že ich životný štýl nie je dlhodobo udržateľný a vzdali sa ho, tvrdé jadro sa väčšinou presťahovalo do komunít mimo miest.

Skinhead

Skinhead sa nerovná rasista. Môže to pôsobiť prekvapivo, ale skinheadi vznikli napodobňovaním jamajských černochov, ktorí si hovorili Rudeboys. Britská robotnícka trieda sa inšpirovala jamajskou hudbou ska a krátkymi zostrihmi imigrantov z Karibiku. To, že v počiatkoch skinheads neboli rasistami, ale neznamená, že agresia nebola súčasťou tejto komunity.

profimedia

K neodmysliteľnej uniforme skinheadov patria košele (najčastejšie Fred Perry), džínsy vysoko vytiahnuté trakmi a ťažké topánky z vojenských zásob alebo pracovné bagandže s oceľovou špičkou. Tie našli využitie pri obľúbenom mlátení hipisákov, ktorí boli kvôli svojmu odmietaniu práce považovaní za „príživníkov“, alebo bojoch s inými skupinami skinheadov. Časté výtržnosti dokonca v Británii viedli k zákazu topánok s oceľovou špičkou.

profimedia

Časť skinheadov bola neskôr ovplyvnená (ne)kultúrou futbalových chuligánov, ktorá ich infikovala rasistickými postojmi. Ako reakcia na tento vývoj vzniklo hnutie SHARP (skinheads against racial prejudice), ktorého cieľom sa stal boj proti rasovej nenávisti. Tieto dva existujúce skinheadské prúdy teda stoja v ostrej opozícii proti sebe.

Punk

Čo znamená byť punk? Ide o výsmech žalostne usporiadaného a nudného života starších konzervatívnych generácií a ich hodnôt. Punk je všetko to, čo tvoja trápna učiteľka na základke nechcela, aby si robil. Za rodisko punkového hnutia, ktoré vzniklo v polovici 70. rokov, sa považuje New York a Londýn.

profimedia

Kým Američania (The Ramones) svojím štýlom pripomínali drsnejšiu a špinavšiu verziu rock’n’rollu, Briti (Sex Pistols) sa pri tvorbe outfitov dokázali oveľa viac vyblázniť. Punk by nebol punkom bez pestrofarebných divokých účesov, dotrhaných džínsov, kožených búnd, cvočkov, pichliačov a reťazí. Károvaný vzor škótskych sukní je takmer synonymom punku.

Punk je veľmi ťažké niekam jednoznačne ideologicky zaradiť. Tradične je punk spájaný s ľavicovým aktivizmom či anarchizmom. Existujú aj Nazi Punks z opačného póla, ktorých ale celkom pochopiteľne nikto nemá rád. Mnoho punkerov politiku absolútne nerieši, chcú sa jednoducho opiť pri fajn hudbe a rozbíjať veci.

Hiphop

Bronx 70. rokov by určite nikto nenazval lukratívnou štvrťou. Mestskú časť sužovali násilnosti portorikánskych a afroamerických gangov, epidémia drogových závislostí, chudoba a neustále požiare. Miestna mládež si uvedomila, že takto sa ďalej žiť nedá, a za krajší svet sa rozhodla bojovať hudbou a tancom, vychádzajúcim z ich vlastných skúseností a pohľadov na svet.

profimedia

Beznádejná chudoba znamenala, že hudobné sebavyjadrenie vyžadovalo riadnu dávku improvizácie. Obľúbeným nástrojom sa stal gramofón, ktorý bol často načierno zapojený na verejné osvetlenie. Veľa hudobnej techniky sa k obyvateľom Bronxu dostalo po newyorskom blackoute, výpadku prúdu spojenom s masívnym rabovaním. V týchto podmienkach vznikli základy moderného dídžejingu s prvkami ako looping a scratching.

Dídžeji, graffiti, breakdance a uctievanie drahých módnych značiek sa stali piliermi novej vizuálne pôsobivej subkultúry, ktorá sa v nasledujúcich rokoch vďaka MTV dostala do celého sveta. Už od svojich počiatkov boli hiphoperi až fanaticky posadnutí drahým oblečením, o ktoré sa perfektne starali. Táto tradícia prežíva dodnes a hiphopová móda predstavuje miliardový biznis. Celkom zaujímavý výsledok vzhľadom na skromné začiatky v Bronxe.

Goth

Siouxsie Sioux bola dobre známou postavičkou punkovej scény aj pred začiatkom vlastnej hudobnej kariéry. Po vzniku Siouxsie and the Banshees v roku 1976 neprehliadnuteľná speváčka spopularizovala svoj štýl, ktorý kombinoval punk, glamrock, viktoriánsku módu a orientálne prvky. Znie to ako riadny guľáš, no vo výsledku to fungovalo prekvapivo dobre. Siouxsie sa stala modlou pre všetky alternatívne dievčatá a jednou zo zakladateliek goth subkultúry.

profimedia

Čím viac čiernej, tým lepšie. Tak by sa dala zhrnúť základná poučka tohto temného imidžu, inšpirovaného všetkým magickým a morbídnym. Ku gotike jednoznačne patrí bledá pokožka, objemné účesy, výrazný mejkap a čierny lak na nechtoch. To platí pre obe pohlavia. Dámy s nadšením kopírovali Siouxsie a páni sa mohli inšpirovať skupinami Bauhaus a The Cure či civilnejším vzhľadom členov Joy Division.

https://www.instagram.com/p/CA0bRvanTno/

Gotická subkultúra je vo všeobecnosti mylne vnímaná ako nejaké čudáctvo, propagujúce čisté zlo a satanizmus. V skutočnosti v textoch tradičných goth skupín len málokedy nájdeme odkazy na Satana a otváranie tabuizovaných tém (šikana, závislosti…) má skôr terapeutický účinok. Goth komunity sú veľmi mierumilovné a tolerantné a ochotné poskytnúť útočisko všetkým tým, ktorí sa cítia byť odstrčení väčšinovou spoločnosťou. Ich neuveriteľne čierny zmysel pre humor si získa každého.

Pokračovanie nabudúce…

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.