Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Ako vzniká módny štýl subkultúr? Na počiatku väčšinou stojí nejaký vzor, ktorý sa napodobňuje. Najčastejšie je to nejaký známy umelec, prípadne historická alebo fiktívna postava. Keďže peňazí mladí ľudia nezvyknú mať nazvyš, prichádza na rad výrazná improvizácia. Séria článkov, v ktorej sa venujeme subkultúram, vychádza z knihy Módne kmene od Caroline Young.

Outfity mnohých subkultúr vznikajú zo secondhadových úlovkov a podomácky vyrobených odevov. Ich kombinácia s už existujúcimi prvkami zadefinuje úplne nový štýl, ktorý sa vyznačuje určitými charakteristickými kúskami.

Pokiaľ je novovytvorený štýl dostatočne populárny, známi módni vývojári sa naň vrhnú ako supy a jeho prvky aplikujú do svojej novej kolekcie. Občas to robia veľmi necitlivým spôsobom a pôvodný význam rebelského looku prevrátia úplne naruby…

Metalhead

Boli to skupiny Black Sabbath, Deep Purple a Led Zeppelin, ktoré na prelome 60. a 70. rokov priniesli rockovú hudbu, hlasnejšiu a tvrdšiu ako všetko, čo bolo dovtedy známe. Vtedy zrejme ani netušili, že stoja pri zrode komunity, ktorá si získa milióny prívržencov po celom svete. Metal dnes zahŕňa obrovskú kopu rozličných subžánrov a rovnako rozmanitý je aj imidž ich fanúšikov.

Nájdeme tam veľa kože, tričká s motívmi kapiel, ostne, tetovania, dlhé brady a dlhé vlasy, reťaze, ťažké topánky, pekelné symboly, military prvky aj historické kostýmy. Ikonické sú džínsové bundy s nášivkami s logami kapiel, ktoré predstavujú najmilovanejší kúsok v šatníku každého metalistu. Nu-metal je silne ovplyvnený urban módou a hiphopom.

shutterstock

Metal je rozvetvený do mnohých štýlov, čoho vedľajším produktom je rivalita či priam nepriateľstvo medzi jednotlivými skupinami. Niektorí fanatickí fanúšikovia radikálne odmietajú ostatné žánre, ktoré považujú za menejcenné (ich vlastná škoda). Niektorým puristom sa zasa nepozdávajú novšie subžánre, komerčne úspešní interpreti nimi zasa označení za „zapredancov“.

Sapeur

Brazzaville a Kinshasa, hlavné mestá Konga a Konžskej demokratickej republiky, sú domovom dokonale vystajlovaných džentlmenov, ktorí si hovoria sapeuri. Subkultúra sapeurov je dedičstvom koloniálnej nadvlády Európanov, čias, keď si Francúzi a Belgičania kedysi najímali čiernych sluhov, ktorí museli vždy vyzerať tip-top a správať sa extrémne zdvorilo.

shutterstock

Táto móda sa postupne rozšírila medzi široké vrstvy obyvateľstva a dnes sa miestni muži predvádzajú v dokonale sadnúcich pestrofarebných odevoch, ktoré dopĺňajú štýlovými doplnkami. Veľmi cenené sú francúzske obleky Yves Saint Laurent, postačí ale aj tvorba miestnych krajčírov. Sapeuri priznávajú, že do módy sú ochotní vraziť väčšinu svojej výplaty.

Napriek svojim ukážkovo dobrým mravom sa sapeuri stali znakom rebélie. Po vzniku samostatného Konga prvý prezident Mobutu Sese Seko zakázal nosenie európskeho odevu – snažil sa tým vymazať koloniálnu minulosť krajiny. Sapeuri sa svojho módneho náboženstva nevzdali a vytrvali. Rovnako aj v Konžskej demokratickej republike režim sapeurov pôvodne netoleroval, no nakoniec sa s ich pestrofarebnou prítomnosťou musel zmieriť.

Grunge

Je dosť ťažké vymenovať charakteristické kúsky štýlu grunge, ktorý je zo svojej podstaty antimódny. Hudba, ktorá sa na počiatku 90. rokov z amerického Seattlu rozšírila do sveta, je presne taká, aký je štýl obliekania jej fanúšikov – cynická, antikonzumná a odsudzujúca spoločenské konvencie. Skupiny, ako Nirvana, Soundgarden či Pearl Jam, sa stali hlasom mladej nahnevanej generácie.

profimedia

Mladí grungeri nakupovali lacné oblečenie v sekáčoch či obchodoch s pracovnými odevmi. Ich šatníkom preto dominovali flanelové košele, roztrhané džínsy, conversky, robotnícke topánky a svetre, ktoré už čosi zažili. Populárnymi módnymi doplnkami sa stali dlhé vlasy a heroín. Vychudnuté modelky fičiace na heroíne sa stali hviezdami mól. Ich svojský imidž sa nazýva pojmom „heroin chic“.

V uplynulých rokoch sme mali možnosť sledovať veľký „grunge“ revival, ktorý, koniec-koncov, pôsobil dosť smiešne. Prešpekulované drahé outfity boli presným opakom autentického a spontánneho štýlu 90. rokov a mnohé populárne #grunge kúsky nemajú s 90. rokmi absolútne nič spoločné.

Neo Rockabilly

Subkultúra neo rockabilly vychádza z návratu k zidealizovanému obrazu USA zo „starých dobrých časov“ 40. a 50. rokov. Na rozšírení rockabilly štýlu vo svete majú svoj podiel aj americkí vojaci dislokovaní v Európe a v Ázii, vďaka ktorým vznikli komunity so značne skreslenou predstavou o americkej kultúre.

profimedia

Keďže hovoríme o návrate do povojnových rokov, neprekvapí nás snaha kopírovať greaserov – k tomu patria kožené bundy, vyčesané vlasy, prvky vojenského štýlu, rock’n’roll, blues a soul. Ženy svoj imidž zakladajú na potetovaných pin-up modelkách či každodennej vintage móde vrátane vlnitých účesov a výrazných slnečných okuliarov.

profimedia

Obľúbenými podujatiami rockabilly subkultúry sú zjazdy milovníkov motoristických veteránov a samozrejme tiež koncerty. Najúspešnejšou neo rockabilly skupinou sa stali Stray Cats, založení v roku 1979. Na prelome storočí by sme vplyv štýlu mohli nájsť u White Stripes či Amy Winehouse. Medzi obľúbené skupiny milovníkov starej Ameriky v súčasnosti patria fenomenálni Eagles of Death Metal.

Juggalo

Na pomaľované tváre juggalov narazil v prostredí internetu už každý z nás. Juggalovia sú dlhé roky častým terčom vtipov a memes, no na Slovensku asi len málokto naozaj vie, čo je táto subkultúra zač a odkiaľ sa vzala. Stručne sa dá povedať, že juggalo je fanúšik hiphopového dua Insane Clown Posse, resp. celého horrorcorového žánru.

profimedia

Dvomi základnými charakteristikami dobrého juggala je hororový mejkap v štýle klauna a posadnutosť temnými a agresívnymi hiphopovými subžánrami. Najdôležitejšou udalosťou roka je pre juggala každoročný festival The Gathering of the Juggalos, ktorý v priemere priláka 10-tisíc návštevníkov. Juggalovia pochádzajú zo všetkých sociálnych vrstiev a národností a svoju subkultúru radi nazývajú rodinou.

Juggalovia sa delia na mnohé frakcie, ktoré by sa dali jednoducho rozdeliť na „dobré“ a „zlé“. Dobré komunity sú mierumilovné a priateľské, dokonca organizujú charitatívne akcie. Zlé skupiny pripomínajú gangy, dopúšťajú sa zločinov a agresie a nenásilných juggalov považujú za slabochov. Nevhodné správanie niektorých jednotlivcov vrhá zlé svetlo na všetkých juggalov, voči čomu sa ostatní členovia komunity už viackrát museli verejne vymedziť.

Pokračovanie nabudúce…

Ak ťa tento článok zaujal, jeho predchádzajúce časti nájdeš tu


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.