Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta

Vznik mnohých skupín sa dá vystopovať ku konkrétnym miestam a podnikom. Kľúčovými podujatiami pre väčšinu subkultúr sú festivaly, na ktorých sa zhromažďujú podobne mysliaci a cítiaci ľudia. Séria článkov, v ktorej sa venujeme subkultúram, vychádza z knihy Módne kmene od Caroline Young.

Príchod široko dostupného internetového pripojenia zrazu takmer úplne odstránil geografické obmedzenia a byť súčasťou subkultúry je možné vo všetkých kútoch sveta. Ba čo viac – podaktoré subkultúry by bez internetu vôbec nevznikli!

Cybergoth

Napriek názvu cybergoth má toho táto subkultúra s tradičnými gotikmi málo spoločného. Za jej vznikom stojí raverská scéna a kluby hrajúce industrial a iné elektronické žánre. Pojem cybergoth je známy z prostredia stolných hier už od 80. rokov, samotná subkultúra inšpirovaná sci-fi estetikou sa zrodila v Nemecku až v ďalšej dekáde.

profimedia

Cybergoth móda stavia na kontraste čiernej farby a neónových prvkov, ktoré sa buď nachádzajú priamo na oblečení, alebo vo forme doplnkov. Na tanečnom parkete sa skvelo vynímajú svietiace, reflexné a fosforeskujúce serepetičky, ktorými sú cybergothi ovešaní od hlavy až po päty. Populárne sú syntetické materiály ako PVC, mohutné čižmy s platformou, ochranné okuliare či masky a respirátory. Netreba zabúdať ani na umelé dredy pastelových farieb – tzv. cyberlox.

Členovia alternatívnej scény pozorujú, že cybergoth subkultúra je v poslednom desaťročí na ústupe. Ťažko povedať, prečo je to tak. Možno už viac nemá zmysel hrať sa na postavy z futuristického sveta, závislého na technológiách a ovládaného nadnárodnými korporáciami. V jednom takom svete predsa žijeme všetci.

Hipster

Ak by sme chceli nájsť subkultúru, ktorá v sebe spája prvky takmer všetkých ostatných subkultúr, u hipsterov sme na správnej adrese. Hipsteri s nadšením vykrádajú štýly z dávnej minulosti a krížia ich s najmodernejšími trendmi. Poctivý hipster je maniak do hi-tech gadgetov, rovnako ale ocení aj ručne robené topánky z talianskej dielne s tristoročnou tradíciou.

profimedia

Hipsterov takmer výhradne nájdeme vo veľkých mestách a ide prevažne o ľudí z lepších sociálnych vrstiev (inak by nemali peniaze na všetky svoje serepetičky). Najčastejšie pracujú v digitálnych odvetviach a v kreatíve, zakladajú startupy, bary, reštaurácie a občianske združenia. Až príliš veľa úsilia vynakladajú na to, aby vyzerali tak, že na svoj výzor nevynakladajú žiadne úsilie.

profimedia

Hipsteri a hipsterky ľúbia: bicykle, fúzy, brady, skinny džínsy, zero waste, indie rock, vegánstvo, staré hry, pestrofarebné pančuchy, malé pivovary, flanelové košele, povrchný politický aktivizmus, kávu, tetovania, elektronickú hudbu, traky, cestovanie, výrazné okuliare, second handy, klobúky a baretky.

Lolita

Japonská móda patrí medzi najotvorenejšie na celom svete a krajina vychádzajúceho slnka sa môže chváliť pestrou plejádou subkultúr. Infantilné lolity svoj detinský, roztomilý look vnímajú ako vzburu proti nudnému a chladnému svetu dospelých. Unikajú do sveta fantázie a inšpiráciu čerpajú z viktoriánskej a rokokovej módy a západných rozprávok ako Červená čiapočka a Alica v krajine zázrakov.

profimedia

Existuje veľa rozmanitých lolita štýlov: kým tradičné lolity hýria všetkými farbami (čím pestrejšie, tým lepšie), goth lolity preferujú čisto čierne outfity. Dôležitými súčasťami lolita módy sú parochne, korzetové šaty s objemnými sukňami, prvky školáckych, námorníckych či slúžkovských uniforiem a potlače s motívom zvieratiek a kreslených postavičiek (Hello Kitty nesmie chýbať). Povinnosťou sú extravagantné ponožky a pančuchy.

profimedia

Po roku 2000 sa lolita fashion rozšírila aj mimo hraníc Japonska a dnes predstavuje obrovský biznis so stovkami značiek. V zahraničí sa uchytila hlavne v komunitách milovníkov anime a japonských hier. Hoci lolita a cosplay sú dva odlišné fenomény, existuje spoločný prienik, keďže lolity s obľubou kopírujú módu fiktívnych postáv.

Steampunk

Jules Verne či H.G. Wells vo svojich románoch opisovali víziu budúcnosti z pohľadu človeka 19. storočia. Fantastické vynálezy z pera týchto autorov (mnohé poháňané parou) a viktoriánska móda inšpirovali v 80. rokoch vznik subkultúry steampunk. Tento žáner plný cylindrov, korzetov, hnedej kože a medených súčiastok v mainstreame asi najväčšmi spopularizoval film Wild Wild West s Willom Smithom.

profimedia

Dobrý steampunker musí byť zručný remeselník. Napriek možnostiam internetových obchodov väčšina kostýmov vzniká usilovnou domácou prácou a improvizáciou. Nejde len o šitie samotných textílií, ale aj o výrobu atráp kadejakých vynálezov, zbraní a zariadení, ktoré steampunk definujú. Svoje výtvory následne predvedie na larpových podujatiach (live-action role play), ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou tejto subkultúry.

profimedia

Na týchto akciách sa každý účastník stáva súčasťou fiktívneho sveta, v ktorom zohráva určitú rolu. Larper počas akcie musí komunikovať s okolím a správať sa presne tak, akoby sa zachovala postava, ktorú stvárňuje. Larpy môžu mať súťažnú náplň, keď proti sebe súperia účastníci v nejakej disciplíne. Steampunk má príbuzných v podobe ďalších retrofuturistických štýlov: clockpunk (stredovek), dieselpunk (svetové vojny) či atompunk (40.-50. roky).

Gabber

Hardcore techno rotterdamských DJ-ov sa v 90. rokoch stalo fenoménom, ktorý poznačil populárnu kultúru v celom Holandsku. Gabberský žáner sa vyznačuje rýchlym a agresívnym elektronickým zvukom, ktorý má rýchle tempo (vysoké BPM = beats per minute).

Absolútnou životnou prioritou každého poriadneho gabbera je užívať si intenzívnu párty od rána do večera, najčastejšie v drogovom opojení. Samotný pojem gabber pochádza zo starého kriminálneho slangu a znamená niečo ako „brat/kamoš“. K uniforme gabberov patrila vyholená hlava, air maxy na nohách a tepláková súprava, najčastejšie austrálskeho pôvodu. Ide akoby o evolučný článok medzi klasickým skinheadom a východoeurópskym gopnikom.

https://www.instagram.com/p/CDMaXiZFzpr/

Zhodou okolností sa aj gabberi stali obeťou podobného vývoja ako komunita skinheadov – napriek vyslovene antirasistickému postoju väčšiny členov sa objavilo niekoľko skupín s neonacistickými a rasistickými názormi. Tí sa postarali o zlé meno celého žánru a mnohí dídžeji sa kvôli tomu začali od komunity dištancovať. Gabberi sa rozšírili vo viacerých krajinách západnej Európy, ich dedičstvom dodnes zostáva festival Thunderdome.

Ak ťa tento článok zaujal, jeho predchádzajúce časti nájdeš tu


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.