Rusko ako najväčšia krajina vždy niečím prekvapí. Štát, ktorý sa rozprestiera v 11 časových pásmach a hovorí sa v ňom desiatkami rôznych jazykov, môže človek študovať celý život.
1. Pri organizácii medzinárodných podujatí je ruský personál špeciálne inštruovaný, že na zahraničných návštevníkov sa treba usmievať. Mnohí Rusi nemajú vo zvyku usmievať sa „len tak“ na cudzích ľudí, a preto môžu pôsobiť veľmi chladne. Hovoria, že „iba hlupák sa usmieva bez dôvodu“.
2. Doširak je „ruská vifonka“, ktorá je rovnako ako u nás vnímaná ako „núdzové jedlo“, niečo, čo jedia študenti, ľudia bez peňazí a tí, čo nedokážu uvariť ani tie najjednoduchšie jedlá. Ide o významnú súčasť ruskej popkultúry a častý motív ruských memes.
3. V krajine veľkej ako Rusko sú prítomné desiatky rôznych náboženstiev. Najrozšírenejším z nich je pravoslávne kresťanstvo, ktoré je spolu so sunitským islamom, budhizmom a šamanizmom považované za jednu z „tradičných“ vier Ruska. Napriek tomu, že oficiálne je Ruská federácia sekulárnym štátom, sa pravoslávie teší viacerým privilégiám.
4. V meste Kazaň v roku 1992 vyrástol Chrám všetkých náboženstiev, budova, ktorá reprezentuje 16 rôznych náboženských vier. Táto stavba neslúži priamo na náboženské účely, ale predstavuje len symbol jednoty a porozumenia medzi ľuďmi. Rôzne viery sú znázornené prostredníctvom svojich typických architektonických prvkov.
5. Rusi tak dlho budovali beztriednu spoločnosť, až sa nakoniec dostali do situácie, keď v krajine existujú enormné sociálne rozdiely. Mnoho ľudí na vidieku, hlavne v ázijskej časti krajiny, žije v extrémnej chudobe, veľké mestá sú zasa domovom nechutne bohatých milionárov. Odhaduje sa, že v Moskve žije až 80 miliardárov, čo môže byť najvyšší počet na svete.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane