Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 27.12.2024
sk
Filoména
cz
Žaneta

Ak si náš stály fanúšik, určite si postrehol sériu článkov, v ktorej sa venujeme subkultúram. Aj dnešná časť vychádza z knihy Módne kmene od Caroline Young.

Ak sa pozrieme na subkultúry posledných dvoch dekád, všimneme si jednu vec – subkultúry sa z fyzických priestorov čoraz väčšmi presúvajú do prostredia internetu. Ako ilustrujú viaceré príklady z tohto článku, virtuálny svet predstavuje stále významnejší pilier pre alternatívne komunity. Zároveň môžeme vnímať dopad globalizácie.

Trendy sa vďaka moderným technológiám šíria svetom raketovou rýchlosťou a v dôsledku toho sa môže subkultúra rozvíjať vo všetkých kútoch sveta súčasne a takmer identicky. Nikdy predtým k sebe členovia jednej subkultúry nemali tak blízko a emák na Slovensku vyzeral rovnako ako emák v Rusku či v Brazílii.

Emo

Po roku 2000 do sveta prerazila asi prvá subkultúra, ktorej existencia úzko súvisela s internetom. Pre emákov boli sociálne siete a fóra skvelý priestor, kde si mohli vylievať obsah svojich ubolených dušičiek. Neobišlo to ani slovenský Pokec. Emo subkultúra vychádza zo žánru hardcore punk a alternatívneho rocku. Najznámejšími zástupcami sú skupiny My Chemical Romance, Tokio Hotel, Bullet for My Valentine, Paramore a Panic! at the Disco.

profimedia

Emo móda je vo svojej podstate veľmi androgýnna – muži a ženy sa svojím lookom výrazne neodlišujú. Obe pohlavia nemali problém farbiť si vlasy žiarivými farbami, nosiť mejkap či lakovať si nechty na čierno. Svojím spôsobom išlo o mix punkového a skejterského štýlu, ktorý charakterizovali kockované vzory, vybíjané opasky a náramky, nekompromisne úzke džínsy (ktoré si chalani zvykli kupovať v ženských oddeleniach), piercingy a fixkami počmárané conversky.

shutterstock

Emo bolo kvôli svojim temným motívom veľmi zle prijímané konzervatívnymi spoločenstvami. Napríklad, ruské úrady považovali emo za zdroj sebazraňovania a samovrážd mladých a aktívne mazali emácke weby. Kvôli negatívnym stereotypom sa viacero emo skupín od označenia emo dištancovalo. Dá sa povedať, že čisté emo po roku 2010 takmer vymrelo, jeho odkaz ale stále môžeme vidieť v dnešnej street fashion či hudbe depkárskych rapperov.

Gopnik

V priebehu posledných rokov boli gopnici na internete spopularizovaní a stali sa akousi karikatúrou obyvateľa východnej Európy. Skutočnosť je taká, že gopnici vôbec nie sú zábavnými postavičkami, ale skôr ide o magorov, ktorí sú ochotní zabiť ťa pre jednu cigaretu. Reprezentujú najnižšiu úroveň spoločenského rebríčka a žiadny ctihodný občan s nimi nechce mať nič spoločné.

Панкратов Володимир@wikimedia commons

Gopnikov môžeme nájsť takmer vo všetkých krajinách bývalého ZSSR, hlavne v Rusku a na Ukrajine. Pochádzajú z chudobných rodín, nemajú žiadne vzdelanie a už odmalička ich sprevádza násilie, šikana, drogy, alkohol a zločin. Pôvod termínu gopnik (žena= gopnica) nie je jednoznačne známy, môže byť odvodený od slangového výrazu pre pouličný prepad (gop-stop) alebo od slova gopať (spať na ulici).

shutterstock

„Kultúra“ gopnikov je výrazne ovplyvnená väzenskými tradíciami. To sa odráža v používanom slangu či povestnom podrepe, ktorý vo väzniciach slúži ako alternatíva pre sedenie na studenej dlážke. Gopnikov najčastejšie môžeme vidieť v teplákovej súprave Adidas (v časoch ZSSR vnímanej ako symbol luxusu), kožených kabátoch a baretkách. Väčšinu dňa strávia flákaním sa po ulici, otravovaním okoloidúcich, pitím, fajčením, zobkaním slnečnicových semiačok a drobnou kriminalitou.

Otherkin & furry

Ako nazveš niekoho, kto si myslí, že v skutočnosti je vlk, drak, elf alebo upír, ktorý sa omylom narodil v ľudskom tele? Určite ti napadne niekoľko neslušných výrazov, oni sami seba častujú označením otherkin. Táto obskúrna subkultúra vďačí za svoju existenciu internetu, kde prebieha väčšina jej aktivít.

shutterstock

Fenoménu otherkin je veľmi blízka komunita furry – ľudí, ktorí sa prezliekajú do kostýmov antropomorfických zvierat (fursuit). Je tu ale jeden podstatný rozdiel – furries môžu, ale nemusia byť otherkin. Väčšina členov furry komunity jasne oddeľuje svoju ľudskú osobnosť a zvieracie alter ego (fursona). Výroba fursuitov je lukratívny biznis a cena skutočne luxusných kúskov sa pohybuje aj okolo 20-tisíc dolárov (cca 17-tisíc eur).

profimedia

Fursona býva často používaná ako prostriedok sexuálneho fetišizmu. Už od svojho počiatku v 70. rokoch boli furries úzko prepojení s produkciou kreslenej erotiky so zvieracími protagonistami, kvôli čomu býva komunita vnímaná nie celkom priaznivo. Dôležitou súčasťou životného štýlu furry sú stretnutia a festivaly a najväčším z nich je americký Midwest FurFest.

Doomsday Preppers

Táto rozptýlená komunita má svojich zástupcov asi vo všetkých kútoch sveta, najviac ich ale asi nájdeme v USA. Spojené štáty od svojho založenia pestujú mytológiu silného a nezávislého muža, ktorý sa dokáže o seba a svoju komunitu postarať vlastnými rukami. Pridaj lásku k zbraniam, prípadne pár konšpiračných teórií a vznikne ti subkultúra mužov (občas žien) s napätím očakávajúcich príchod apokalypsy.

shutterstock

Každý z prepperov má svoje vlastné vysvetlenie toho, prečo sa ľudská spoločnosť v blízkej budúcnosti zaručene zrúti – môže to byť veľká vojna, finančný kolaps, prírodné katastrofy či hrozba z vesmíru. Prepperi preto investujú obrovské množstvo peňazí a času na zabezpečenie svojho prežitia a prežitia svojich blízkych. Stavajú bunkre, zhromažďujú zásoby, učia sa prežiť v divočine, trénujú sebaobranu a narábanie so zbraňami. Niektorí vyrábajú tanky.

Hoci veľká časť prepperov pôsobí pre okolie smiešne (za čo môžu hlavne spomínané bizarné konšpiračné teórie, rozšírené v tejto komunite), v konečnom dôsledku je lepšie byť pripravený a nepotrebovať to, ako sa ocitnúť v kríze a nedokázať si poradiť. Táto subkultúra bola pre širšiu verejnosť spopularizovaná vďaka seriálu Doomsday Preppers, ktorý bežal na stanici National Geographic.

E-girl & E-boy

E v názve znamená electronic a hovoríme o generácii, ktorá sa „narodila so smartfónom v ruke“. Internet a technológie pre ňu predstavujú prirodzenú súčasť kultúry. Tá sa točí okolo TikToku, Instagramu, memes, anime, gamingu, hentaiu a pochmúrnej trapovej hudby. Hoci sa táto subkultúra prejavuje dosť hlasným aktivizmom v oblasti práv LGBT, nemá žiadnu jasnejšiu myšlienku či politickú orientáciu.

Shutterstock

Základom tohto štýlu je mix skejterskej, hiphopovej a goth módy, obohatenej aj o vplyvy K-popu. Každý jej člen si myslí, že je influencer a predvádza sa pred svojím online publikom. Už na prvý pohľad si každý všimne pestrofarebné účesy, čierno-biele kusy odevu, Thrasher mikiny a tričká, výrazný mejkap, chokery a reťaze. Za svoje estetické vzory považujú mená Billie Eilish, XXXtentacion, Lil Peep či akúkoľvek atraktívnu internetovú postavičku.

Shutterstock

Keďže e-girls sa rady označujú hashtagom #goth, vyvolali tým veľkú nevôľu v komunite tradičných goths, ktorá ich považuje za uzurpátorov. Pre e-girls je charakteristická agresívna sexualizácia zovňajšku – outfity, zapájajúce prvky BDSM, a vyzývavé správanie. Popri tom si táto komunita romantizuje mentálne choroby, depresia je niečo trendy a s veľkou obľubou si ju jej členovia sebadiagnostikujú. E-kids nemajú problém závidieť človeku schizofréniu.

Ak ťa tento článok zaujal, všetky jeho časti nájdeš tu


Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.