Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Známe sochy z Veľkonočného ostrova poškodil požiar

Riaditeľ komunity Ma'u Henua, ktorá dohliada na tamojší národný park, to označil za niečo nenapraviteľné a s nedozernými následkami.


Požiar poničil svetoznáme sochy na čilskom Veľkonočnom ostrove, pričom škody na niektorých sú podľa tamojších predstaviteľov nenapraviteľné.

Čilská tajomníčka pre kultúrne dedičstvo Carolina Perez Dattari uviedla, že požiar vypukol v pondelok a zasiahol takmer 60 hektárov územia a nespresnený počet sôch moai. Oheň údajne niekto založil úmyselne a jeho centrum sa nachádza pri sopke Rano Raraku, ktorá patrí do Svetového dedičstva UNESCO.

Starosta ostrova Pedro Edmunds pre miestne médiá povedal, že „škodu spôsobenú ohňom nemožno zvrátiť“. Riaditeľ komunity Ma’u Henua, ktorá dohliada na tamojší národný park, to zas označil za niečo nenapraviteľné a s nedozernými následkami.

Profimedia

Na Veľkonočnom ostrove je zhruba tisíc obrovských sôch vytesaných z kameňa a rezieb. Najväčšie z nich majú 74 ton a týčia sa do výšky 10 metrov. Sochy vytesali pôvodní obyvatelia Rapa Nui v období rokov 1400 až 1650, pričom predstavovali postavy duchovnej oddanosti tohto ľudu, stelesňujúc ducha významného predka. Každá bola považovaná za živú inkarnáciu danej osoby.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť