Čo si budeme hovoriť, režiséri sa vo svojich filmoch nie vždy držia reality. S jej ohýbaním sa stretávame prakticky v každom žánri. Hrdinovia akčných filmov prežijú pády, ktoré by ich v skutočnosti zabili, historické eposy sú plné nepresností a autori sci-fi si nie sú vedomí základných vedeckých faktov (napríklad, že vo vesmíre nepočuť ohlušujúce výbuchy).
Portál Slashfilm teraz priniesol slová známeho astrofyzika Neila deGrasse Tysona, ktorý sa v minulosti už vyjadril na margo vedeckých nepresností v rôznych filmoch.
Poukázal napríklad na to, že v kultovom Titanicu od Jamesa Camerona vyzerala nočná obloha inak, než ju slávny režisér zobrazil. Ide len o detail, ale Cameron si kritiku vzal k srdcu a zábery digitálne upravil. Tyson na jednej strane vychválil sci-fi Duna: Časť druhá od Denisa Villeneuvea, ale tiež poukázal na niektoré nepresnosti.
Hlúpejší film než Armageddon
Teraz sa však vyjadril na margo vedecky najhlúpejšieho filmu, aký kedy videl. Donedávna túto priečku okupoval Armageddon od Michaela Baya, ale jeho hlúposť dokázal prekonať Roland Emmerich so svojím sci-fi Moonfall. Ten je podľa Tysona absolútnym nezmyslom, ktorý popiera všetky zákony fyziky.
Príbeh filmu sa točí okolo astronautov, ktorí v blízkosti Mesiaca narazia na známky mimozemského života. O dekádu neskôr sa vydávajú k mimozemskému satelitu a zisťujú, že Mesiac samotný je stavbou mimozemšťanov. Navyše sa vychýlil zo svojej osi a približuje sa k Zemi.
Tyson svojho času poznamenal, že Armageddon dokázal porušiť za jedinú minútu viac fyzikálnych zákonov ako ktorýkoľvek iný film v histórii. Ako ale astrofyzik dodal, to platilo len do doby, kým nevidel Moonfall.
„Bol to film z obdobia pandémie. Viete, Halle Berry a Mesiac, ktorý sa blíži k Zemi, a oni zistia, že je dutý,“ začal vedec. „A v jeho vnútri je bytosť z kameňov, z ktorých je Mesiac vytvorený. Misie Apollo boli určené, aby navštívili a nakŕmili tú bytosť. A ja som proste… Proste nemohol. Myslel som si, že Armageddon si svoju korunu udrží. Očividne nie.“
Tyson sa ani nepokúšal konkretizovať, ktoré veci Moonfall z vedeckého hľadiska pokazil, pretože ich tam boli stovky. Na strane druhej tu ale podľa neho máme aj sci-fi filmy, ktoré sa snažia ctiť vedecké fakty.
Tyson ako príklad uviedol tituly ako Marťan, Kontakt, Interstellar, Gravitácia, Ticho na Zemi, Prvý kontakt či The Blob. S určitými výhradami prijal aj Matrix, hoci poukázal, že získavanie energie z ľudských mozgov je krajne nepraktické.
Prezradil tiež, že má veľmi rád aj sériu Návrat do budúcnosti od Roberta Zemeckisa, pretože je podľa neho výborne napísaná a zábavná. Podotkol síce, že cestovanie v čase v týchto filmoch sa vyhýba otázkam, ktoré veda kladie (časové paradoxy a kauzalita), ale v tomto prípade mu to vôbec neprekážalo.