Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 1.10.2023
sk
Arnold
cz
Igor

Známy slovenský herec o leukémii svojho syna. Choroba sa uňho rozvinula za tri dni

"Nebolo to niečo, čo by sme si mali alebo mohli všimnúť skôr," hovorí hercova manželka.


Malí onkologickí pacienti sú veľkí bojovníci. Ich statočnosť a odhodlanie poraziť zákernú chorobu je obrovskou motiváciou aj pre ich rodičov, ktorí situáciu často znášajú tragickejšie ako ich deti. Predsa len, detská hlavička ešte nechápe, čo presne takáto diagnóza znamená. Rodičia tento „luxus“ nevedomosti nemajú.

Choroba, ktorá nepozná zľutovanie, si našla cestu aj do rodiny známeho slovenského herca Jána Dobríka. Ako informuje týždenník Šarm, jeho 7-ročný syn Timko už viac ako mesiac zvádza neľahký boj s akútnou leukémiou. Podľa herca sa ochorenie začalo prejavovať ešte začiatkom tohtoročných letných prázdnin. Chlapček sa sťažoval na silné bolesti krížov, okamžite preto bežali na pohotovosť.

Lekári nevedeli, čo mu je

Zo žilinskej pohotovosti ich poslali domov. „Lekári röntgenom, vyšetrením ani rozborom moču neprišli na dôvod bolestí, ktoré mu medzitým dokonca ustúpili,“ vyjadril sa herec. To bol však ešte len začiatok. O pol piatej ráno išli na pohotovosť opäť, tentoraz s bolesťou slabín. Táto návšteva pohotovosti skončila hospitalizáciou.

„Vzali mu krv, podstúpil sono a hneď, ako prišli výsledky, si ma doktorka zavolala na chodbu. Oznámila mi, že nás sanitka prevezie na detskú onkológiu do Banskej Bystrice, pretože všetko nasvedčuje tomu, že Timko bude onkologický pacient,“ pokračoval herec.

„Tým, že je to akútna leukémia, symptómy sa rozvinuli v priebehu troch dní. Nebolo to niečo, čo by sme si mali alebo mohli všimnúť skôr. Navyše, ani na milisekundu mi nikdy nenapadlo, že by sa niečo také mohlo stať,“ vyjadrila sa hercova manželka a chlapcova mama Lenka. Diagnóza bola pre oboch ako dýka do chrbta – akútna lymfoblastická leukémia.

Liečiť sa bude do Vianoc

Timkova intenzívna liečba sa s najväčšou pravdepodobnosťou potiahne až do Vianoc, no už teraz sa zdá, že zaberá. „Hoci má Timko čerstvých sedem rokov, rozprával som sa s ním ako s dospelým človekom. Nezaťažoval som ho dátumami, termínmi, fázami liečby, ale vysvetlil som mu, čo má choré a že v nemocnici sme preto, lebo to vedia vyliečiť doktori, ja to v jeho detskej izbe nedokážem. Preto sa riadime ich pokynmi,“ vraví herec.

Okrem chorého synčeka musí herec s manželkou venovať pozornosť aj 12-ročnej dcérke. Tú sa snažili s priebehom nasledujúcich mesiacov oboznámiť najlepšie, ako vedeli. „Ukázali sme jej fotky a všetko vysvetlili. Že deťom vypadajú vlasy, sú opuchnuté kvôli kortikosteroidom a lieky môžu ovplyvniť aj ich správanie,“ vysvetlila mama Lenka.


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.