Európske štáty bojujú so sršňom ázijským, pričom jeho zvýšený výskyt aktuálne pozorujú v Nemecku, kam prišiel z juhu Francúzska. Postupne sa tak blíži k našim hraniciam. Treba však dodať, že je menší a pre človeka menej jedovatý než náš domáci druh. Informovala o tom TV Markíza.
Problém predstavuje najmä pre slovenských včelárov. Hmyz dokáže denne zožrať stovky včiel, obrana proti nemu je ale zložitá.
„Ázijského sršňa Vespa velutina zaznamenali v južnom Francúzsku prvýkrát v roku 2004. Jediná kráľovná sa do krajiny dostala, pravdepodobne, s keramikou z Číny. Odtiaľ sa potom sršeň rozšíril do Talianska, Belgicka, Švajčiarska a do Veľkej Británie,“ uviedol pre televíziu Bayerischer Rundfunk odborník Stefan Berg, ktorý je vedúcim pracovníkom nemeckého Ústavu pre včelárstvo vo Veitshöchheime.
Sila jedu je menšia
Včela medonosná tvorí na Slovensku približne päť percent potravy sršňa obecného, v prípade tohto ázijského druhu je to však až 85 percent. „Sila jedu ázijských sršňov je výrazne menšia než u nášho domáceho druhu,“ uviedla členka Drážďanského zväzu včelárov Marion Loeper pre médium Tag 24.
Sršeň ázijský je aktívny len cez deň. Keďže má v prírode málo nepriateľov, najefektívnejšie je zničiť jeho hniezda. Tie však často bývajú vysoko v korunách stromov, uviedla TV Markíza.