Nespokojnosť na vrchole
V roku 1953 vyšli tri filmy, ktoré dali Marilyn v hlavnej úlohe pečiatku sexsymbolu a jednej z najpozoruhodnejších umelkýň Hollywoodu – Niagara, Páni majú radšej blondínky a Ako si vziať milionára. Napriek tomu, že bola hviezdou, zarábala menej ako mnohí jej kolegovia. Zároveň si nemohla vybrať projekty ani ľudí, s ktorými chcela spolupracovať.
Bola tiež znechutená zo svojho typového zaradenia a z toho, že jej snahy hrať v iných filmových žánroch ako komédie boli neúspešné. V roku 1954, potom ako odmietla účinkovanie v jednom filmovom projekte, jej spoločnosť pozastavila kariéru.
V roku 1955 sa stala opäť hviezdou vďaka účinkovaniu v jednom z jej najväčších kasových trhákov s názvom Slamený vdovec. Taktiež si založila vlastnú produkčnú značku, ktorú nazvala Marilyn Monroe Productions. Pozitívne ohlasy od kritikov a Zlatý Glóbus pre najlepšiu herečku získala za svoju postavu vo filme Niekto to rád horúce z roku 1959. Jej posledným kompletne zrealizovaným filmom bola dráma Mustangy z roku 1961.
Smrť ikony
Keď si to zhrnieme, súkromný život Marilyn Monroe rozhodne nebol nudný, no ani veselý. Návykové látky, depresie, úzkostné stavy… Taktiež mala problémy so vzťahmi, o čom svedčí fakt, že bola trikrát vydatá. Najskôr za Jamesa Doughertyho, potom za bejzbalového hráča Joea DiMaggia a tretíkrát za spisovateľa Arthura Millera. Všetky manželstvá sa skončili rozvodom.
Dňa 5. augusta 1962 našli Marilyn mŕtvu v jej dome v Los Angeles. Za oficiálnu príčinu jej smrti bolo vyhlásené predávkovanie barbiturátmi. V priebehu nasledujúcich desaťročí sa o jej smrti vyskytlo viacero konšpiračných teórií, podľa ktorých bola zavraždená.
Jedna z nich hovorí o románikoch s niekdajším americkým prezidentom Johnom Fitzgeraldom Kennedym, v dôsledku čoho sa postupne stala nežiadanou príťažou. Nech je už pravda akákoľvek, zrejme sa ju už nikdy nedozvieme. Isté je len to, že na Marilyn Monroe história len tak skoro nezabudne.