Americká filmová herečka, modelka a speváčka, ktorá sa preslávila ako vzor a jeden z najznámejších sexsymbolov 50. rokov 20. storočia. Tak by sa dala definovať Norma Jeane Mortensonová, ktorú si budú ľudia navždy pamätať ako Marilyn Monroe. Aj šesťdesiat rokov po jej smrti sa stále považuje za jednu z najdôležitejších ikon populárnej kultúry.
Narodila sa 1. júna 1926 v Los Angeles, pričom bola dcérou dvoch chudobných prisťahovalcov z amerického stredozápadu. Rodičia sa neskôr rozviedli, jej mama postupom času prestala byť mentálna aj finančne schopná sa o ňu postarať. Vystriedala niekoľko pestúnskych rodín, v jednej ju dokonca sexuálne zneužívali v čase, keď mala len osem rokov.
V septembri 1935 sa dostala do sirotinca Los Angeles Orphan’s Home v Hollywoode. V jej živote sa stalo mnoho vecí, ktoré ju formovali, v nasledujúcich riadkoch sa však zameriame na jej strhujúcu cestu „až na vrchol“. Žiaľ, ako určite vieš, po vrcholoch často prichádzajú strmé pády, ktoré slabí jedinci už nikdy nerozchodia.
Prvé kroky za slávou
V roku 1942 sa vydala za policajta Jamesa Doughertyho, zanechala štúdium na strednej škole a stala sa z nej žena v domácnosti.
„Toto manželstvo nebolo tragické, ale nebola v ňom šťastná. Spolu s manželom si nemali čo povedať, ale nebolo to preto, že by mali niečo proti sebe, ale jednoducho sa spolu nemali o čom baviť. To manželstvo bola jedna smrteľná nuda.“
V roku 1943 sa Dougherty stal námorníkom a spolu s Marilyn sa presťahovali na kalifornský ostrov Santa Catalina. Keď o rok neskôr odišiel k armáde, Marilyn sa spolu s jeho rodičmi odsťahovala do Van Nuys. Začala pracovať v leteckej továrni, kde sa zoznámila s fotografom Davidom Conoverom.
Jeho úlohou bolo nafotiť propagačné snímky pracujúcich žien. Hoci sa fotografie Marilyn nezverejnili, rozhodla sa z fabriky odísť a začať pre Conovera a jeho kolegov robiť modelku. Taktiež opustila manžela a podpísala zmluvu s Blue Book Model Agency.
Prečo „Marilyn Monroe“?
Marilyn Monroe si ako modelka žehlila svoje tmavé kučeravé vlasy a odfarbovala si ich na blond, aby vyzeral atraktívnejšie. Majiteľka agentúry hovorievala, že bola jednou z najambicióznejších modeliek. Jej hlavným cieľom bolo získať zmluvu s kastingovou agentúrou.
Keď sa jej v kariére podarilo posunúť ďalej, dostala umelecké meno Marilyn Monroe. Krstné meno dostala podľa hviezdy z Broadwaya, ktorá sa volala Marilyn Miller. Priezvisko Monroe bolo zas dievčenským priezviskom jej matky.
Onedlho sa s Doughertym, ktorý mal výhrady voči jej zamestnaniu, rozviedla. Jej život a najmä kariéra sa postupne začali formovať, hoci to spočiatku nešlo raketovým tempom. Nebudeme sa však venovať všetkým filmom, v ktorých hrala. Skôr sa zameriame na (kontroverzné) momenty jej života, ktoré z nej urobili obrovský fenomén 20. storočia.
Namiesto pohoršenia ešte väčší obdiv
V marci 1952 sa prevalil škandál, keď Marilyn v interview priznala, že v minulosti pózovala nahá. Išlo o fotografie, ktoré boli v tom čase publikované v kalendároch. Štúdio 20th Century Studios, založené v roku 1915 ako Fox Films, sa niekoľko týždňov vopred dozvedelo o pripravovanom uverejnení tohto kalendára a spoločne s Monroe sa rozhodli, že vyjdú s pravdou von.
Dôvodom mala byť zložitá životná situácia, v ktorej sa v čase fotografovania Marilyn nachádzala. Táto stratégia vyvolala medzi verejnosťou súcit a zvýšený záujem o jej filmy. Ona si ale aj tak priala, aby ju ľudia brali hlavne ako herečku, nie iba ako sexsymbol.
Okolo roku 1952 však prišli prvé ťažkosti, pretože začala mať povesť problémovej filmovej herečky. Komplikácie okolo jej osoby v priebehu nasledujúcej kariéry narastali. Na nakrúcanie často meškala, niekedy neprišla vôbec, nevedela texty a veľakrát si vyžadovala opakovanie záberov, lebo nebola so svojím výkonom spokojná. Okrem toho rozčuľovala režisérov závislosťou od svojich hereckých mentoriek.
Aby zmiernila svoje stavy úzkosti a chronickej nespavosti, začala užívať barbituráty a amfetamíny, ktoré kombinovala s alkoholom. V konečnom dôsledku to však len zhoršovalo jej situáciu, až kým sa v roku 1956 stala od týchto látok závislou. Taktiež bola terčom povýšeneckého správania a sexizmu od kolegov a manažérov.
Nespokojnosť na vrchole
V roku 1953 vyšli tri filmy, ktoré dali Marilyn v hlavnej úlohe pečiatku sexsymbolu a jednej z najpozoruhodnejších umelkýň Hollywoodu – Niagara, Páni majú radšej blondínky a Ako si vziať milionára. Napriek tomu, že bola hviezdou, zarábala menej ako mnohí jej kolegovia. Zároveň si nemohla vybrať projekty ani ľudí, s ktorými chcela spolupracovať.
Bola tiež znechutená zo svojho typového zaradenia a z toho, že jej snahy hrať v iných filmových žánroch ako komédie boli neúspešné. V roku 1954, potom ako odmietla účinkovanie v jednom filmovom projekte, jej spoločnosť pozastavila kariéru.
V roku 1955 sa stala opäť hviezdou vďaka účinkovaniu v jednom z jej najväčších kasových trhákov s názvom Slamený vdovec. Taktiež si založila vlastnú produkčnú značku, ktorú nazvala Marilyn Monroe Productions. Pozitívne ohlasy od kritikov a Zlatý Glóbus pre najlepšiu herečku získala za svoju postavu vo filme Niekto to rád horúce z roku 1959. Jej posledným kompletne zrealizovaným filmom bola dráma Mustangy z roku 1961.
Smrť ikony
Keď si to zhrnieme, súkromný život Marilyn Monroe rozhodne nebol nudný, no ani veselý. Návykové látky, depresie, úzkostné stavy… Taktiež mala problémy so vzťahmi, o čom svedčí fakt, že bola trikrát vydatá. Najskôr za Jamesa Doughertyho, potom za bejzbalového hráča Joea DiMaggia a tretíkrát za spisovateľa Arthura Millera. Všetky manželstvá sa skončili rozvodom.
Dňa 5. augusta 1962 našli Marilyn mŕtvu v jej dome v Los Angeles. Za oficiálnu príčinu jej smrti bolo vyhlásené predávkovanie barbiturátmi. V priebehu nasledujúcich desaťročí sa o jej smrti vyskytlo viacero konšpiračných teórií, podľa ktorých bola zavraždená.
Jedna z nich hovorí o románikoch s niekdajším americkým prezidentom Johnom Fitzgeraldom Kennedym, v dôsledku čoho sa postupne stala nežiadanou príťažou. Nech je už pravda akákoľvek, zrejme sa ju už nikdy nedozvieme. Isté je len to, že na Marilyn Monroe história len tak skoro nezabudne.