Piatok 7.10.2022
sk
Eliška
, Elisa
cz
Justýna
, Justina, Justin

Znejú ako vymyslené, no naozaj sa stali. 15 zaujímavostí zo svetových dejín

Vďaka futbalistovi Pelému zavládol v Nigérii mier.


Dejiny sú plné príbehov. A niet príbehov zaujímavejších a neuveriteľnejších ako tých, ktoré napíše sám život. Mnohí z nás dejepis v škole veľmi neobľubovali, no história vie zaujať každého. Dejiny totiž nie sú len nudné údaje a letopočty, ktoré sa musíme učiť naspamäť, ale sú tiež plné neuveriteľných ľudských príbehov. Prečítaj si náš malý zoznam zaujímavostí z minulosti, ktorý by ohúril aj učiteľku.

1. V roku 1908 sa ruská reprezentácia dostavila na olympijské hry v Londýne s takmer dvojtýždňovým meškaním. Dôvodom bolo to, že sa riadili juliánskym, nie medzinárodne používaným gregoriánskym kalendárom. Aj napriek tomu si však z olympiády odniesli medaily.

2. V dobách americkej prohibície, keď si niektorí zarábali predajom zakázaného alkoholu, ľudia nosili špeciálne topánky, ktoré na zemi zanechávali stopy v tvare kravských kopýt. Takto policajti nikdy nezistili, či po ceste pred nimi prešiel pašerák alkoholu s kravskými topánkami, alebo skutočná krava.

3. V roku 1974 vyšiel vo vedeckom časopise Journal of Applied Behavior Analysis článok Dennisa Uppera s titulom Neúspešná samoliečba v prípade spisovateľského bloku. Tento článok obsahoval presne nula slov.

Shutterstock

4. V roku 1962 sa švédska značka áut Volvo vzdala patentu na trojbodový systém bezpečnostného pásu. Volvo uprednostnilo záchranu životov pred peňažným ziskom.

5. Americký herec maďarského pôvodu Béla Lugosi, ktorý stvárnil Draculu vo filme z roku 1931, je pochovaný v kompletnom kostýme Draculu.

5 vecí, pri ktorých sa väčšina z nás cíti trápne

Odporúčame prečítať:

5 vecí, pri ktorých sa väčšina z nás cíti trápne, hoci na to nemáme vôbec žiadny dôvod

6. Hod živou líškou bol populárnym športom v Európe v 17. a 18. storočí.

Profimedia

7. Sovietski kozmonauti mali na palube vesmírnej lode v povinnej výbave aj strelnú zbraň pre prípad, že by pristáli na Sibíri a museli by čeliť hladným medveďom.

8. Marie Curie-Sklodowská je prvou osobou a zatiaľ stále jedinou ženou, ktorá získala Nobelovu cenu v dvoch kategóriách. V roku 1903 získala prvú Nobelovu cenu za fyziku, v roku 1911 druhú za chémiu.

9. Hviezdna noc, asi najslávnejší obraz holandského maliara Vincenta Van Gogha, bol namaľovaný z okna v blázinci Saint-Paul de Mausole. Toto bol výhľad z okna jeho izby.

Profimedia

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť