Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta

Znepokojené matky žiadajú utlmiť automobilovú dopravu v meste

Vlani autá zabili 14 chodcov v uliciach Bratislavy.


Iniciatíva Znepokojené matky vyzýva primátora Bratislavy Matúša Valla, aby hlavné mesto prijalo opatrenia na utlmovanie individuálnej automobilovej dopravy i znižovanie počtu áut. Svoj apel odôvodňuje zvyšujúcim sa počtom úmrtí chodcov. Magistrát deklaruje, že bezpečnosť chodcov patrí medzi jeho priority. K niektorým opatreniam postupne pristupuje, čaká tiež na zmenu legislatívy.

„Autá sú čoraz väčšie a rýchlejšie. Naše ulice musia vyzerať inak. Nemôžu byť postavené ako rýchlostné cesty, na ktorých sa dá aj niekoľkonásobne prekročiť rýchlosť,“ skonštatovala na februárovom rokovaní miestneho zastupiteľstva zástupkyňa iniciatívy Ivana Nemethová.

Poukázala na to, že vlani zomrelo 14 chodcov, pričom číslo výrazne presahuje predchádzajúce roky. Na porovnanie, v roku 2021 bolo usmrtených päť chodcov, v roku 2020 to bolo šesť chodcov a v rokoch 2019 a 2018 po tri osoby.

TASR

Je presvedčená, že ani najvyšší trest pre vinníka nedokáže predchádzať tragédiám, dopravné nehody nie sú len o individuálnej zodpovednosti. Snahou by mali byť aj systémové opatrenia, ktorých zavedenie môže síce v niektorých prípadoch trvať dlhšie, niektoré sa však dajú aplikovať takmer okamžite. Inšpiráciou môžu byť napríklad viaceré európske mestá, kde, na pár výnimiek, zaviedli plošnú najvyššiu povolenú rýchlosť 30 kilometrov za hodinu. Iniciatíva zároveň vyzýva na intenzívnejšiu podporu udržateľných foriem mobility, teda chôdze, bicyklovania a verejnej dopravy.

Magistrát ubezpečuje, že bezpečnosť chodcov patrí pre hlavné mesto medzi priority. Jedným z konkrétnych opatrení na posilnenie bezpečnosti sú napríklad viditeľné priechody, z ktorých mnohé boli dlhodobo nedostatočne osvetlené. Zvýšiť bezpečnosť chodcov, najmä detí, má tiež projekt Mesto pre deti. V rámci neho plánujú v okolí desiatich vybraných škôl krátkodobé i dlhodobé zmeny v doprave.

Hlavné mesto zároveň pripomína, že s Úniou miest Slovenska a združením krajských miest K8 už od roku 2020 apeluje na vládu, aby bolo obciam umožnené vykonávať kontroly objektívnou zodpovednosťou aj na meranie maximálnej povolenej rýchlosti, najmä prostredníctvom stacionárnych radarov. „Dnes tieto kontroly môže vykonávať iba Policajný zbor. V tejto súvislosti čakáme na zmenu v legislatívnej oblasti,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Bratislavy Dagmar Schmucková s dôvetkom, že s predstaviteľkami iniciatívy plánuje mesto stretnutie.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.