Mačky sú už dnes bežnou súčasťou našich životov. Niektoré krajiny ich chovajú vo veľkom, napríklad Japonsko má samostatný ostrov mačiek. V mnohých ďalších prímorských destináciách sa stretneš s väčším počtom týchto lenivých šeliem, než ľudí. Web Ladbible priniesol správu o vedcovi, ktorý vysvetlil pôvod nášho vzťahu k týmto neraz šialeným tvorom.
Tieto ušaté lovkyne sú s nami už veľmi dlho. Doteraz sa predpokladalo, že domestikácia mačiek začala približne pred 9 000 rokmi s divokými mačkami severnej Afriky. Nové výskumy však ukazujú, že všetko smeruje späť do starovekého Egypta. Vtedy mačky neboli chované ako spoločníci alebo na odháňanie myší, ale z oveľa desivejšieho dôvodu, ktorý by dnes ľudia len ťažko akceptovali.
Globálny prieskum domácich miláčikov z roku 2024 odhadol celosvetovú populáciu domácich zvierat na približne miliardu, pričom mačky sú považované za najobľúbenejšie zvieratá chované v domácnostiach. Vedia zaujať pozíciu miláčika na maznanie, ale aj neochvejného strážcu domácnosti. Pred zlodejom ťa neochránia, no postarajú sa o hmyz i hlodavce.
Mačky a ich podivná minulosť
Kedy teda ľudia začali mačky vlastne chovať? Predpokladalo sa, že to bolo pred viac ako 9 000 rokmi, keď sa divoké mačky začali zdržovať pri prvých farmárskych osadách. Pomáhali totiž loviť hlodavce, ktoré škodili úrode. Tak vznikol vzájomne výhodný vzťah, ktorý z nich spravil domáce šelmy.
Avšak podľa archeológa Dr. Seana Dohertyho z Univerzity v Exetere, ktorý vedie nový výskum, sa domestikácia mačiek začala až v Egypte medzi druhým a prvým tisícročím pred naším letopočtom. Použitie najnovších metód vypočítania veku nájdených pozostatkov ukázalo, že niektoré mačky boli mladšie, než sa doteraz myslelo.
Hoci odháňanie hlodavcov zohralo istú úlohu, v starovekom Egypte bol podľa vedcov hlavným dôvodom náboženský význam mačiek, ktoré boli zasvätené bohyni Bastet. Milióny mačiek sa chovali za účelom obetovania v chrámoch tejto bohyne. V období viktoriánskej éry sa dokonca tony mumií mačiek privážali do Británie, kde sa mleté využívali ako hnojivo.
Pri tak masovom chove sa začali vyberať mačky s vlastnosťami, ktoré vyhovovali majiteľovi. Tak postupne vznikli skutočne domestikované mačky, aké poznáme dnes.
