Zo života na dedine: typické veci, ktoré dobre poznáš, ak si tam býval

Život mimo mestského ruchu je veľmi špecifický.

Zdroj: Wikipedia

Sliepky pobehujúce po dvore, sem-tam nejaké to kravské lajno na ceste, absencia obchodov a spoločenských stredísk, vždy veselý krčmár zvyknutý na svojich štamgastov a babičky klebetiace o každej živej duši, vyskytujúcej sa v ich blízkosti. Aj toto prináša vyrastanie na dedine, ktoré má svoje „čaro“ a ovplyvní ťa na celý život.

Ak si tam strávil svoju ranú mladosť, určite dobre poznáš tieto veci, a v prípade, že si sa presťahoval do mesta, možno ti mnohé z nich aj z času na čas chýbajú…

• Rande v „šenku“. Kde inde by ste sa stretli, keďže iné „kultúrne centrum“ sa vo vašom okolí nenachádza? Reštauráciu a pohostinstvo na úrovni nájdeš fakt v máloktorej dedine a za mladi si taký fajnový ani nebol. Citrónová malinovka, kofolka, nejaké tie arašidové chrumky a romantické rande máme na svete!

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt krčma"
https://pixabay.com/sk/photos/re%C5%A1taur%C3%A1cia-kr%C4%8Dma-bar-retro-510843/

• Dopravné komplikácie. Ten pocit, keď aj ten autobus, ktorý chodí iba každé štyri hodiny, nepríde alebo mešká 15 minút. Ideálna situácia hlavne v prípade, že nemáš vodičák alebo nemôžeš šoférovať a potrebuješ sa urgentne dostať do mesta.

Unbreakable Kimmy Schmidt Television GIF - Find & Share on GIPHY

• Každý s každým. Bolo naozaj neobvyklé, aby sa v dedine vyskytovala rodina, ktorá by s inou neprišla do užšieho kontaktu. Mnohých spájajú rodinné putá alebo minimálne spojenia typu, že vaši otcovia spolu chodili na základku alebo bratranec chodil s jeho sesternicou. Ak si si s niekým od vás začal, mohol si si byť istý, že vaši ho dobre poznajú.

• Jeden obchod s potravinami. Široko ďaleko. A nerátaj, prosím ťa, s tým, že tam budú mať produkty od výmyslu sveta. To ani náhodou. Teta predavačka s niekoľkoročnou praxou zabezpečí iba také potraviny, ktoré považuje za nevyhnutné objednať a nestihnú jej tam zhniť a pokaziť sa.

A keďže u nej nakupujú prevažne babičky, ktoré sú verné svojej tradičnej kuchyni, žiadne exotické suroviny tam nehľadaj. A taktiež nečakaj, že cez víkend bude otvorený dlhšie ako do soboty do 12:00.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt small shop"
wikipedia.org (https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Vidice,_small_shop.jpg#/media/Soubor:Vidice,_small_shop.jpg)

• Väčšinou tu máš dostatok zdrojov bio potravín. A preto si nemusíš robiť starosti s nakupovaním vajíčok, mrkvy alebo jabĺk zo supermarketu, keďže na dedine sa nájde hneď niekoľko zdrojov.

• Budenie all inclusive, veď načo budíček, keď susedkin milovaný kohút ťa zobudí o tisíckrát rýchlejšie. A taktiež skôr, a to aj v prípade, že nemusíš ráno vstávať do práce. Hlavne vtedy.

Cock, Farm, Obec, Kura, Polygamy
https://pixabay.com/sk/photos/cock-farm-obec-kura-polygamy-2522623/

• Nutná rezervácia odvozu. Žiadne plány na nočné žúrovanie v meste sa bez tohto nezaobídu. Tí skúsenejší chápu. Pokiaľ nemáš vopred rezervovaného človeka z radov ochotných kamošov, ktorí ťa odvezú „nacvendžaného“ domov, všetky úmysly v piatok sa zošrotovať sú úplne zbytočné a márne.

• Solárko a fitko zadarmo. Sadenie, kopanie, kosenie trávy a oberanie plodov z vašej obrovskej záhrady patrili medzi povinné činnosti, pri ktorých si nadobudol sexy opálenie a pevný zadoček!

Summer Work GIF by MASTERPIECE | PBS - Find & Share on GIPHY

• Na tvoje chyby sa len tak nezabudne. Každé tvoje zlyhanie sa dvojnásobne precíti. Mnohí postarší obyvatelia tvojej dediny spamäti ovládajú tvoj rodokmeň a „prehrešky“ mladosti. No máme na mysli prevažne vekovú kategóriu 60+.

• Baganče do záhrady. Také má vo svojej fashion skrinke na topánky nejeden dedinský gazda a gazdinka. Predsa nepôjdeš vyberať zemiaky alebo okopávať pole v značkových teniskách…

https://pixabay.com/sk/photos/top%C3%A1nky-obuv-pracovn%C3%A9-odevy-pono%C5%BEky-3450702/

• Hrátky v senníku. Sen mnohých fanúšikov filmu Slnce, seno, erotika. Super nápad, pokým to nevyskúšaš a neprídeš na to, že je to otrasné a vrcholne nepríjemné.

• Bez bicykla ani centimeter. Komu by sa chcelo chodiť pešo, navyše, keď chceš ísť iba na koniec dediny, neoplatí sa ti vyberať auto z garáže…

• Epicentrum unudených dôchodcov. Vďaka všetečným babičkám bude každý na dedine vedieť, že si mala v piatok tú ultra minisukňu, v ktorej si vyzerala ako taká treťotriedna prostitútka a z ktorej ti muselo takmer odmrznúť celé ženské ústrojenstvo.

Takisto bude každý naokolo veľmi podrobne a hlavne „hodnoverne“ informovaný o tom, s kým chodíš, kedy si prišla v noci domov a či si zbožné mravné dievča alebo naopak.

Old Grandma GIF - Find & Share on GIPHY

• Zlaté pravidlo: Musíš sa pozdraviť aj ľuďom, ktorých nepoznáš alebo možno nevieš zaradiť. Pretože, ak tak neurobíš, hneď budeš považovaná za nevychovanú, arogantnú pipinku a cesta zo „spoločenskej nemilosti“ bude náročná a takmer nemožná.

Tu je namieste, keď povieš „Dobrý deň“ aj babke, pri ktorej máš pocit, že si ju v živote nevidel. Je totiž veľký predpoklad, že je to nejaká teta z opačného konca dediny, ktorá ťa dobre pozná a rovnako aj celú tvoju minulosť. Ľudia z mesta to len tak ľahko nepochopia.

• Zručnosti. Dedina ti dala veľa znalostí, ktoré tvoji kamoši z mesta neovládali. Podojiť kravu, nakydať hnoj, obrať kurence, dať nakŕmiť hydine, sadiť zemiaky, pomáhať pri zabíjačke. Sú to zručnosti, ktoré ešte do budúcna možno využiješ a každopádne nikdy nevieš, čo sa ti kedy môže zísť.

zviera sedliacky krava dobytok poľnohospodárstva hospodárske zvieratá poľnohospodárstvo mlieko hovädzie mäso domáci dojenie zvieratá z farmy dobytok, ako je cicavec
https://pxhere.com/sk/photo/854525

• Zvieratá. A smrad s nimi spojený. Kravské lajná a podobné „vône“ pre dedinu také charakteristické. Tu je bežné, že sliepky behajú po dvore, krava prechádza cez cestu alebo sa kúpe v potoku…

Nie je nezvyčajné počuť kvíkať prasiatka alebo „mékať“ kozy. Všetko sú to zvuky, na ktoré mešťania nie sú zvyknutí, a preto, ak si chodil na dedinu k babke iba cez letné prázdniny, bolo to pre teba zvláštne a nevedel si si zvyknúť.

• Kultúrne vyžitie. Dni obce, Štefanské zábavy, Silvester v kulturáku. Áno, aj toto boli top spoločenské udalosti na dedine, na ktorých si nemohol chýbať. Samozrejme, s plnou táckou chlebíčkov a ukradnutou domácou pálenkou.

Jablká, Košík, Slivovica, Prútený, Pálenka
https://pixabay.com/sk/photos/jablk%C3%A1-ko%C5%A1%C3%ADk-slivovica-pr%C3%BAten%C3%BD-201783/

Reagujte!
Grr Grr
4
Grr
Fuuj Fuuj
6
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
23
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
38
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Cestujúci v pražskom metre vyzerali, akoby si zabudli obliecť nohavice

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME