Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Sliepky pobehujúce po dvore, sem-tam nejaké to kravské lajno na ceste, absencia obchodov a spoločenských stredísk, vždy veselý krčmár zvyknutý na svojich štamgastov a babičky klebetiace o každej živej duši, vyskytujúcej sa v ich blízkosti. Aj toto prináša vyrastanie na dedine, ktoré má svoje „čaro“ a ovplyvní ťa na celý život.

Ak si tam strávil svoju ranú mladosť, určite dobre poznáš tieto veci, a v prípade, že si sa presťahoval do mesta, možno ti mnohé z nich aj z času na čas chýbajú…

• Rande v „šenku“. Kde inde by ste sa stretli, keďže iné „kultúrne centrum“ sa vo vašom okolí nenachádza? Reštauráciu a pohostinstvo na úrovni nájdeš fakt v máloktorej dedine a za mladi si taký fajnový ani nebol. Citrónová malinovka, kofolka, nejaké tie arašidové chrumky a romantické rande máme na svete!

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt krčma"
https://pixabay.com/sk/photos/re%C5%A1taur%C3%A1cia-kr%C4%8Dma-bar-retro-510843/

• Dopravné komplikácie. Ten pocit, keď aj ten autobus, ktorý chodí iba každé štyri hodiny, nepríde alebo mešká 15 minút. Ideálna situácia hlavne v prípade, že nemáš vodičák alebo nemôžeš šoférovať a potrebuješ sa urgentne dostať do mesta.

https://giphy.com/gifs/unbreakable-kimmy-schmidt-titus-andromedon-INJEh89hpnyak

• Každý s každým. Bolo naozaj neobvyklé, aby sa v dedine vyskytovala rodina, ktorá by s inou neprišla do užšieho kontaktu. Mnohých spájajú rodinné putá alebo minimálne spojenia typu, že vaši otcovia spolu chodili na základku alebo bratranec chodil s jeho sesternicou. Ak si si s niekým od vás začal, mohol si si byť istý, že vaši ho dobre poznajú.

• Jeden obchod s potravinami. Široko ďaleko. A nerátaj, prosím ťa, s tým, že tam budú mať produkty od výmyslu sveta. To ani náhodou. Teta predavačka s niekoľkoročnou praxou zabezpečí iba také potraviny, ktoré považuje za nevyhnutné objednať a nestihnú jej tam zhniť a pokaziť sa.

A keďže u nej nakupujú prevažne babičky, ktoré sú verné svojej tradičnej kuchyni, žiadne exotické suroviny tam nehľadaj. A taktiež nečakaj, že cez víkend bude otvorený dlhšie ako do soboty do 12:00.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt small shop"
wikipedia.org (https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Vidice,_small_shop.jpg#/media/Soubor:Vidice,_small_shop.jpg)

• Väčšinou tu máš dostatok zdrojov bio potravín. A preto si nemusíš robiť starosti s nakupovaním vajíčok, mrkvy alebo jabĺk zo supermarketu, keďže na dedine sa nájde hneď niekoľko zdrojov.

• Budenie all inclusive, veď načo budíček, keď susedkin milovaný kohút ťa zobudí o tisíckrát rýchlejšie. A taktiež skôr, a to aj v prípade, že nemusíš ráno vstávať do práce. Hlavne vtedy.

Cock, Farm, Obec, Kura, Polygamy
https://pixabay.com/sk/photos/cock-farm-obec-kura-polygamy-2522623/

• Nutná rezervácia odvozu. Žiadne plány na nočné žúrovanie v meste sa bez tohto nezaobídu. Tí skúsenejší chápu. Pokiaľ nemáš vopred rezervovaného človeka z radov ochotných kamošov, ktorí ťa odvezú „nacvendžaného“ domov, všetky úmysly v piatok sa zošrotovať sú úplne zbytočné a márne.

• Solárko a fitko zadarmo. Sadenie, kopanie, kosenie trávy a oberanie plodov z vašej obrovskej záhrady patrili medzi povinné činnosti, pri ktorých si nadobudol sexy opálenie a pevný zadoček!

Summer Work GIF by MASTERPIECE | PBS - Find & Share on GIPHY

• Na tvoje chyby sa len tak nezabudne. Každé tvoje zlyhanie sa dvojnásobne precíti. Mnohí postarší obyvatelia tvojej dediny spamäti ovládajú tvoj rodokmeň a „prehrešky“ mladosti. No máme na mysli prevažne vekovú kategóriu 60+.

• Baganče do záhrady. Také má vo svojej fashion skrinke na topánky nejeden dedinský gazda a gazdinka. Predsa nepôjdeš vyberať zemiaky alebo okopávať pole v značkových teniskách…

https://pixabay.com/sk/photos/top%C3%A1nky-obuv-pracovn%C3%A9-odevy-pono%C5%BEky-3450702/

• Hrátky v senníku. Sen mnohých fanúšikov filmu Slnce, seno, erotika. Super nápad, pokým to nevyskúšaš a neprídeš na to, že je to otrasné a vrcholne nepríjemné.

• Bez bicykla ani centimeter. Komu by sa chcelo chodiť pešo, navyše, keď chceš ísť iba na koniec dediny, neoplatí sa ti vyberať auto z garáže

• Epicentrum unudených dôchodcov. Vďaka všetečným babičkám bude každý na dedine vedieť, že si mala v piatok tú ultra minisukňu, v ktorej si vyzerala ako taká treťotriedna prostitútka a z ktorej ti muselo takmer odmrznúť celé ženské ústrojenstvo.

Takisto bude každý naokolo veľmi podrobne a hlavne „hodnoverne“ informovaný o tom, s kým chodíš, kedy si prišla v noci domov a či si zbožné mravné dievča alebo naopak.

Mood Grandma GIF - Find & Share on GIPHY

• Zlaté pravidlo: Musíš sa pozdraviť aj ľuďom, ktorých nepoznáš alebo možno nevieš zaradiť. Pretože, ak tak neurobíš, hneď budeš považovaná za nevychovanú, arogantnú pipinku a cesta zo „spoločenskej nemilosti“ bude náročná a takmer nemožná.

Tu je namieste, keď povieš „Dobrý deň“ aj babke, pri ktorej máš pocit, že si ju v živote nevidel. Je totiž veľký predpoklad, že je to nejaká teta z opačného konca dediny, ktorá ťa dobre pozná a rovnako aj celú tvoju minulosť. Ľudia z mesta to len tak ľahko nepochopia.

• Zručnosti. Dedina ti dala veľa znalostí, ktoré tvoji kamoši z mesta neovládali. Podojiť kravu, nakydať hnoj, obrať kurence, dať nakŕmiť hydine, sadiť zemiaky, pomáhať pri zabíjačke. Sú to zručnosti, ktoré ešte do budúcna možno využiješ a každopádne nikdy nevieš, čo sa ti kedy môže zísť.

zviera sedliacky krava dobytok poľnohospodárstva hospodárske zvieratá poľnohospodárstvo mlieko hovädzie mäso domáci dojenie zvieratá z farmy dobytok, ako je cicavec
https://pxhere.com/sk/photo/854525

• Zvieratá. A smrad s nimi spojený. Kravské lajná a podobné „vône“ pre dedinu také charakteristické. Tu je bežné, že sliepky behajú po dvore, krava prechádza cez cestu alebo sa kúpe v potoku…

Nie je nezvyčajné počuť kvíkať prasiatka alebo „mékať“ kozy. Všetko sú to zvuky, na ktoré mešťania nie sú zvyknutí, a preto, ak si chodil na dedinu k babke iba cez letné prázdniny, bolo to pre teba zvláštne a nevedel si si zvyknúť.

• Kultúrne vyžitie. Dni obce, Štefanské zábavy, Silvester v kulturáku. Áno, aj toto boli top spoločenské udalosti na dedine, na ktorých si nemohol chýbať. Samozrejme, s plnou táckou chlebíčkov a ukradnutou domácou pálenkou.

Jablká, Košík, Slivovica, Prútený, Pálenka
https://pixabay.com/sk/photos/jablk%C3%A1-ko%C5%A1%C3%ADk-slivovica-pr%C3%BAten%C3%BD-201783/

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť