Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 29.2.2024
sk
Radomír
cz
Rufin
, Horymír

Skoré ranné vstávanie je vec, s ktorou v určitej fáze nášho života bojujeme všetci. Život sa ale rapídne zmení, keď s ním bojovať prestaneme, ba čo viac – využijeme ho vo svoj prospech. Ako sa niečo také dá a prečo by to niekto vôbec chcel, keď spánok je tak super? To sa práve teraz dozvieš.

Prečo vstávať skôr?

Žiadny stres

Stres je pliaga dnešnej doby. Všetci sa ponáhľajú, celkom nezmyselne sa naháňajú za niečím, čo ani nedáva zmysel a pritom im unikajú veľmi podstatné veci. Treba ho redukovať, ako sa dá. Inak sa človek zblázni.

Tak paradoxne, ako to znie, práve skoré vstávanie je skvelou prevenciou voči stresu. Nevyštartuješ do dňa s myšlienkou, že nič nestíhaš, nevieš, kde máš nohavice a uteká ti autobus. Na všetko budeš mať dostatok času a funkciu vrtule v zadku si môžeš ušetriť na neskôr.

iStock

Jedlo

Škvŕkanie v žalúdku je katastrofa a dva hryzy z horalky a glg pomarančového džúsu s ním žiadne zázraky neurobí. Jedlo je ideálnou motiváciou, ktorá ťa ráno vyženie z postele. Každý miluje jedlo. Aj ty miluješ jedlo. Tak sa nebráň tejto mocnej láske, vytlač prdel z postele a choď si pripraviť nebíčko pre papuľku (alebo aspoň instantné ovsené vločky, nech na to nejdeme zhurta).

Biely trón

Nepochybne celá kancelária ocení, ak vyložíš nočný náklad na hajzli doma a nie až v práci. Ako bonus prečkáš rannú kolónu, ktorá sa tiahne cez celé mesto, vo väčšej pohode, ako keby ti skrúcalo črevo ako dážďovku.

123rf

Konečne sa z teba môže stať tvoje „večerné ja“

Zajtra ráno sa zo mňa stane nový človek. Ako Fénix sa znovuzrodím, povstanem z popola a prevezmem lifestyle všetkých tých wannabe instagramových influenceriek. Pôjdem si zabehať. Ako strečing si dám jogu. Doprajem si výdatné raňajky, zalejem ich chutnou kávou a konečne uvidím východ slnka aj inde, ako na pozadí telefónu. Tvoje „večerné ja“ je vždy plné motivácie… no potom zalomíš, ráno sa zobudíš rozbitý, cítiš sa aj vyzeráš ako zombie výgrc a celá predstava sviežeho štartu je v…

Ako to docieliť?

Chodiť spať skôr

Ak si čakal na úvod nejakú prudko originálnu radu o nanášaní bambuckého masla na ušné lalôčky, tak ťa sklamem. Skoré ranné vstávanie nie je wellnessová procedúra, ale jednoduchá matematika. Keď chceš skôr vstať, musíš ísť skôr spať. Na túto rovnicu doktorát naozaj nepotrebuješ.

https://wonderopolis.org/wonder/can-counting-sheep-help-you-fall-asleep

Nežer pred spaním

Nie je to skvelé, ako ťa cesta za lepším spánkom núti odhodiť aj iné zlozvyky? Nie, nie je – ja viem, že si si to práve povedal. Jedným z nich je aj predspánkové obžerstvo. Zadnica pohodlne rozvalená na sedačke, v telke celkom schopný film… to je situácia, ktorá si priam pýta niečo na chrúmanie. Ale ty odoláš. Sám sebe totiž povieš, že buď si nedáš nič alebo si dáš len jablko. A všetci vieme, ako to napokon dopadne.

Večer bez mobilu

Wow, toto už naberá na obrátkach a článok o skorom rannom vstávaní sa razom mení na návod, ako utýrať človeka modernej doby na smrť. Táto múdra rada, ktorá sa omnoho jednoduchšie počúva, ako implementuje do praxe, na nás číha z každej strany. Bohužiaľ, je pravdivá.

Modré svetlo a kvalita spánku nie sú práve dobrí kamoši. Okrem toho je omnoho väčšia pravdepodobnosť, že ťa vír sociálnych sietí a stupídnych youtube videí vtiahne natoľko, že opäť precitneš až o tretej ráno.

https://health.spectator.co.uk/medical-legal-consequences-looking-phone-bed/

Vstávať skôr aj cez víkend

Nech už to znie akokoľvek kruto, tento krok je nevyhnutný. Ak si má tvoje telo nastaviť nejaký režim, nemôžeš ho každých päť dní meniť. Ako to docieliť – pýtaš sa, keďže ťa aj počas pracovného týždňa z postele ťahajú žeriavom a nevieš si predstaviť, aká ťažká mašinéria by bola na tento úkon potrebná v sobotu. Jednoducho. Podaruj svojmu susedovi vŕtačku. On to už nepochybne nejako vymyslí.

Odostreté závesy

Slnko má – narozdiel od podgurážených chlapov v akomkoľvek bare – perfektnú mušku. Zatiaľčo oni krvopotne bojujú s dopravením svojich telesných tekutín do pisoára, slnko si len tak pokojne píska. A potom ráno aj zo vzdialenosti milión svetelných rokov nájde tú mikro štrbinu medzi žalúziami a rámom okna a vypáli ti dieru rovno do čela. Pri tom sa spať nedá. Tak tento prirodzený budíček ešte umocni a nezaťahuj závesy vôbec.

Getty Images

Otvorené okno

V letných mesiacoch tento tip naberá efektivitu len v prípade, že nemáš sieťku proti komárom, lebo… všetci vieme prečo. Aj napriek tomu, že majú tie miniatúrne krvilačné beštie celý byt len pre seba, rozhodnú sa zgrupovať nad tvojim uchom a bzučať ako bláznivé. Ale uprostred novembra? Vtedy to účinkuje za akýchkoľvek podmienok. Nič ťa totiž nevyženie z postele rýchlejšie ako fakt, že ti odmŕzajú končatiny.

Kúp si zvieratko

Keď nič z predošlých bodov opakovane nezaberá, kúp si štvornohého chlpáča. Niežeby som chcela diskriminovať rybičky, no tie ťa pravdepodobne neprídu každé ráno vyšvácať plutvou po ksichte, aby si im dal žrať. A to je tá vlastnosť, ktorá v tomto prípade zohráva dôležitú rolu. Niet totiž lepšieho budíčka ako mačka zahryznutá v palci na nohe.

depositphotos.com

Ako to nevzdať?

Veľmi silná motivácia

Chodiť do práce, zarábať peniaze a neskapať od hladu je dobrá motivácia, ale ráno v pohodlí teplučkých perín veľmi ľahko spochybniteľná. Nájdi si niečo silnejšie. Niečo, čo ťa presvedčí, že toto naozaj chceš a že celý tento proces nie je len ďalšou snahou tvojej mysle o sebadeštrukciu. Na niečo už hádam prídeš (ak nie, tak chyba nie je len v spánkovom režime).

Reálne očakávania

Vstaneš skoro v pondelok aj v utorok a niekde uprostred noci z utorka na stredu sa tvoje telo magicky transformuje na šaolinského mnícha. Bum. Zrazu máš celkom nový biorytmus a ani to tak veľmi nebolelo… ha. Pekné by to bolo, keby to tak fungovalo, že? Lenže nefunguje.

Ako sa hovorí – veľké zmeny sa nedejú zo dňa na deň a je to k*rva pravda. Takže sa vráť nohami späť na zem. A určite to nevzdávaj len preto, že sa po týždni o siedmej ráno ešte stále cítiš ako zbitý pes.

iStock

Zmení ti to život?

Určite. Tvoj deň bude mať zrazu o sto hodín viac. Zatiaľčo predtým si v sobotu vstal o druhej poobede, naraňajkoval sa a už sa začalo stmievať, teraz budeš mať pocit, že si pán času. Na ceste za skorým vstávaním ťa opustí množstvo iných zlých návykov, ktorých si sa chcel už dlho zbaviť (len si si to nechcel priznať). A ako bonus budeš mať ráno chvíľku len pre seba, lebo všetci ostatní sa budú o takom čase ešte len prevaľovať na druhý bok.

https://www.lifehack.org/articles/lifestyle/7-morning-rituals-empower-your-day-change-your-life.html

Titulná fotka: healthline.com


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.