Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.6.2023
sk
Žaneta
cz
Laura

Zomrel český medik, ktorý utrpel ťažké zranenia na Ukrajine

Muža s prezývkou Taylor zasiahol šrapnel, keď v Donbase zachraňoval zranených bojovníkov.


Český dobrovoľný medik a zakladateľ projektu Phoenix v pondelok podľahol ťažkým zraneniam, ktoré utrpel pred niekoľkými týždňami na Ukrajine. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz s odvolaním sa na jeho kolegov z projektu Phoenix, ktorí smutnú správu oznámili prostredníctvom sociálnych sietí.

Muža s prezývkou Taylor zasiahol šrapnel, keď v Donbase zachraňoval zranených bojovníkov. Začiatkom apríla ho vo vážnom stave previezli do Česka.

„Milí priatelia, je nám ľúto, že vám musíme oznámiť smutnú správu. Taylor, zakladateľ projektu Phoenix, náš kamarát a hrdina, ktorý osobne zachránil mnoho zranených bojovníkov na východnom fronte a jeho výukou bojovej medicíny prešli tisíce vojakov i civilistov, dňa 15. mája 2023 podľahol po niekoľkých týždňoch boja svojmu ťažkému zraneniu,“ oznámili českí dobrovoľníci.

Taylor okrem nasadenia v oblasti bojovej medicíny organizoval aj humanitárnu pomoc. „Od prvého dňa vojny zabezpečil desiatky dodávok do nedostupných oblastí, vykonával extrakcie civilistov, koordinoval ohromujúce množstvo dobrovoľníkov. Bude nám chýbať jeho prenikavá inteligencia, skúsenosti i výnimočná miera erudície v oblasti vojnových konfliktov,“ dodali jeho priatelia.

Od začiatku vojny podľa nich obetoval svoj osobný i pracovný život, financie a tiež spánok. „Svojimi činmi nás opakovane presvedčil, že má zmysel bojovať za lepší svet, že aj v najťažších momentoch je možné držať sa svojich morálnych hodnôt a konať ľudsky. Chýba nám jeho čierny humor vo chvíľach, keď okolo dopadali rakety, schopnosť nadchnúť ostatných, takt i nadhľad, ktorým predchádzal konfliktom,“ pokračovali v slovách chvály na adresu Taylora, ktorý bol podľa nich skromný muž a jeho nasadenie, sila a láska inšpirovali členov nadačného fondu k tomu, aby sa stále zlepšovali ako ľudia a pomáhali ostatným. Identitu muža sa však kolegovia rozhodli, i s ohľadom na pozostalých, nezverejňovať.

Projekt Phoenix vznikol v roku 2022 v reakcii na ruskú agresiu na Ukrajine. Dobrovoľníci počas svojho pôsobenia vycvičili v bojovej medicíne asi päťtisíc vojakov po celej Ukrajine. Zároveň ako medici pomáhajú priamo na frontovej línii.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje