Streda 5.10.2022
sk
Viera
cz
Eliška
, Elsa

Zomrel Ivan Reitman, rodák z Komárna a režisér Ghostbusters

Dožil sa 75 rokov.


Vo veku 75 rokov zomrel kanadský režisér a producent slovenského pôvodu Ivan Reitman, ktorý stojí napríklad za filmami zo série Krotitelia duchov. Filmárova rodina pre agentúru AP potvrdila, že zomrel v sobotu v spánku v jeho dome v kalifornskom Montecite. „Teší nás, že jeho práca ako filmára priniesla smiech a šťastie nespočetnému množstvu ďalších ľudí na celom svete. Aj keď v súkromí smútime, dúfame, že tí, ktorí ho poznali z jeho filmov, si ho navždy zapamätajú,“ uviedli vo vyhlásení jeho deti Caroline Reitman, herečka a producentka Catherine Reitman a filmár Jason Reitman.

Ivan Reitman sa narodil 27. októbra 1946 v Komárne. Keď mal štyri roky, s rodičmi emigrovali z Československa a prišli za príbuzným do Toronta. Tam sa ukázal jeho záujem o zábavný priemysel, pričom začínal v bábkovom divadle, robil zabávača na letných táboroch či hral v kaviarňach s folkovou skupinou.

Profimedia

Študoval hudbu a drámu na McMasterovej univerzite v Hamiltone, kde začal nakrúcať krátkometrážne filmy. Na filmovej scéne prerazil po tom, ako produkoval komédiu Študentský zverinec (1978) a režíroval snímku Padavky (1979) v hlavnej úlohe s Billom Murraym. Po nich nasledovali filmy ako Krotitelia duchov (1984), Dvojičky (1988), Krotitelia duchov II (1989), Policajt zo škôlky (1990), Dave (1993), Junior (1994), Šesť dní, sedem nocí (1998), Evolúcia (2001), Hlavne nezáväzne (2011) či Veľký draft (2014). Ako producent sa podpísal aj pod filmy Beethoven (1992), Space Jam (1996), Súkromné neresti (1997) či Lietam v tom (2009) a Krotitelia duchov: Dedičstvo (2021), ktoré nakrútil jeho syn.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť