Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.1.2025
sk
Bohuš
cz
Ingrid

Zomrel Stephen Wilhite, tvorca formátu GIF. Tento bol jeho najobľúbenejší

Vyslovuje sa to "džif".


Vo veku 74 rokov zomrel Stephen E. Wilhite, americký počítačový odborník, ktorý na čele tímu spoločnosti CompuServe vytvoril grafický formát GIF. Vďaka tomuto formátu umožňujúcemu animáciu sú internetové stránky a rovnako aj naše online komunikácie omnoho pestrejšie a živšie. Správu priniesol portál The Verge.

Expert vo svojom odbore sa okrem GIFu podieľal na vzniku mnohých ďalších technologických inovácií, ktoré spravili internet príjemnejším miestom pre používateľov. Za svoj celoživotný prínos sa stal držiteľom ceny The Webby Awards. Wilhite, ktorý bol vo voľnom čase fanúšik cestovania a modelových vláčikov, podľahol komplikáciám spojeným s koronavírusom.

Profimedia

Ako vlastne funguje GIF?

Dnes si GIF spájame predovšetkým s „pohyblivými obrázkami“, formát však nevznikol primárne za týmto účelom. CompuServe sa snažilo vytvoriť technológiu, ktorá by umožnila zavesiť na internet farebné (áno, to vtedy nebola samozrejmosť) obrázky, ktoré by príliš nezaťažovali vtedajšie žalostne pomalé internetové pripojenia.

GIF využíva LZW kompresiu, ktorá dokáže zredukovať veľkosť súboru bez toho, aby utrpela jeho kvalita. Nevýhodu môže predstavovať pomerne úzka paleta farieb – GIF ich (za normálnych okolností) vie zobraziť len 256.

Dňa 15. júna 1987 bola vydaná verzia GIF 87a s možnosťou vytvárať krátke animácie. Zrodila sa legenda. Mnoho rokov predstavoval GIF jediný spôsob, ako zobraziť pohybujúce sa obrázky priamo v internetovom prehliadači.

Tí, čo stáli pri zrode GIFu, hovoria, že Wilhite ho vytvoril úplne sám. Jednoducho raz prišiel do práce a kolegom predstavil výsledok svojho domáceho skúmania a experimentovania.

Internetový fenomén

Kvôli svojim technickým vlastnostiam sa GIF najlepšie hodí na zobrazovanie jednoduchých obrazcov, ako sú ikony a logá. Formát však omnoho viac popularity získal vďaka animáciám. Ako by dnes vyzerali sociálne siete a chaty, ak by sme si nemohli vzájomne odpovedať srandovnými animáciami?

Sám Wilhite bol fanúšikom veselých animovaných GIFov a v jednom z rozhovorov priznal, že jeho najobľúbenejším je „Dancing Baby“, považovaný za jedno z prvých skutočných internetových memes.

Medzi ľuďmi sa viedli dlhé debaty o tom, ako sa GIF vyslovuje. Má sa vyslovovať s „mäkkým“ g ako „džif“ alebo s „tvrdým g“ ako „gif“? Jeho tvorca mal v otázke jasno a pre New York Times povedal: „The Oxford English Dictionary považuje obe výslovnosti za správne. Mýlia sa. Je to mäkké G, vyslovené ako „džif“. Bodka.“


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.