Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 4.1.2025
sk
Drahoslav
cz
Diana

Zomrela slovenská športová legenda. Zaslúžil sa o historickú olympijskú medailu

Na vrchole svojej kariéry si vďaka svojmu menšiemu vzrastu získal prezývku malý muž slovenského boxu.


Slovenský šport zasiahla nečakaná a smutná správa krátko po začiatku nového roka. Slovákom sa iba zopárkrát podarilo zvíťaziť na olympijských hrách, a teraz nás opustil športovec, vďaka ktorému sa to raz vydarilo. Ako informuje web Tvnoviny, vo veku 96 rokov zomrel najstarší slovenský olympijský víťaz Ján Zachara.

Jeho víťazstvo sa nečakane odohralo v roku 1952 na olympijských hrách v Helsinkách, kde získal zlatú medailu v hmotnostnej kategórii do 57 kilogramov. Zachara bol najstarší žijúci Slovák, ktorý získal olympijské zlato. Išlo o mužíka menšieho vzrastu, vďaka čomu dostal prezývku malý muž slovenského boxu.

Jeho osobnosť sa vraj najviac vyznačovala skromnosťou. Ján Zachara oslavoval v auguste roka 2023 jubilejných 95 rokov. V tomto čase sa legendárny športovec venoval hlavne prechádzkam, sledovaniu rôznych televíznych relácií, lúšteniu krížoviek a odpočinku.

„Viac toho nestíha. Prechádzky sú už pomalšie a keď príde domov, tak trošku pozrie televízor, najmä šport a už potom len spánok. Nerobí už žiadne iné aktivity. Zo športu pozerá futbal a potom si rád vypočuje ľudovú hudbu. Je to o pokoji a pohode. Je veľmi citový človek,“ opisovala dcéra legendárneho boxera Marianna.

Ján Zachara a jeho kariéra

Ján Zachara sa narodil 27. augusta roku 1928 v obci Kubrá, čo je súčasná časť Trenčína. Jeho začiatky sa niesli v skromných podmienkach. Nič ho ale nezastavilo v tom, aby svoju kariéru začal hneď. Už ako 16-ročný sa stal v roku 1946 majstrom Slovenska v kategórii do 57 kilogramov. Veľmi rýchlo si potom obliekol československý reprezentačný dres a na Všeslovanských majstrovstvách v Prahe sa prebojoval až do finále.

Mohlo by ťa zaujímať:

Najlepšia slovenská tenistka sa ostro vyjadrila na adresu rodičov. Moderátor i publikum stíchli

Tam sa pobil s o dvanásť rokov starším reprezentantom Sovietskeho zväzu. Následne vstúpil do boxerského oddielu v Partizánskom, kde sa z neho stával stále lepší a lepší boxer pod vedením olympijského víťaza z roku 1948, Júliusa Tormu.

Zachara eventuálne získal zlatú medailu v roku 1952 na OH v Helsinkách. Vo finále porazil favorizovaného Taliana Sergia Caprariho. Na OH sa opätovne objavil v roku 1956. Tu sa prebojoval do štvrťfinále. Československú socialistickú republiku reprezentoval aj na majstrovstvách Európy v rokoch 1949, 1955 a 1959.

Neskôr pracoval ako tréner a často s úsmevom hovoril, že box je najjemnejší šport, lebo sa robí v rukavičkách. Držiteľ titulu Rytier fair play, ktorý mu udelilo UNESCO, si myslí, že v ringu mu pomohla aj jeho záľuba v tancovaní. Podľa neho sú polka, valčík či tango vhodné aj pre box.

Profimedia

Tagy:

Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.