Zoradili sme doterajšie diely Terminátora podľa kvality. Vytrie im zrak očakávaný nový diel?

Terminátor: Temný osud si v kinách užijeme od konca októbra.

Zdroj: TriStar Pictures, Warner Bros / moviestillsdb.com

Terminátor je mimoriadne silnou značkou a počas rokov sme sa dočkali celkom piatich filmov a jedného televízneho seriálu. A keďže nás v kinách už čoskoro čaká nový diel Terminátor: Temný osud, možno by sme sa spolu mohli pozrieť do minulosti a preklepnúť si jednotlivé diely.

Zoradili sme ich od najhoršie hodnoteného po najlepšie hodnotený a ako pomôcku sme si vzali hodnotenia na Česko-slovenskej filmovej databáze.

5. Terminator: Genisys – 64 %

Najhoršie hodnoteným dielom je bez diskusie ten piaty. Terminator: Genisys narazil u divákov, ale aj kritikov. Pôvodne bol film Alana Taylora plánovaný ako prvý diel novej trilógie, ale z týchto plánov veľmi rýchlo vzišlo. Niet sa čomu čudovať.

Tvorcovia sa v Genisys totálne zamotali v časových paradoxoch, príbeh nedával zmysel a mnohým sa nepozdával ani kasting (Emilia Clarke sa na Sarah Connor naozaj nehodila).

V domovskej Amerike išlo navyše o finančné sklamanie a snímku musel zachrániť až čínsky trh. Vďaka nemu sa síce Genisys stal druhým finančne najúspešnejším filmom zo série, ale pachuť z premárnenej šance ostala. Nie je preto prekvapivé, že plány na pokračovanie sa stopli a séria dostala radikálny reset.

4. Terminator Salvation – 66 %

Terminator Salvation na CSFD.cz získal 66 %, čím si vyslúžil titul druhého najhoršieho filmu série. Na druhej strane to ale neznamená, že by išlo o vyslovené fiasko (obzvlášť, keď ho porovnáme s Genisys). Režisér McG nám ponúkol vcelku pozoruhodne depresívne post-apokalyptické kulisy a kvalitných hercov v hlavných úlohách.

Zároveň bolo sympatické, že sme sa príbehovo posunuli priamo do vojny proti strojom. Napriek tomu však scenár kríval viac než by bolo zdravé a ako celok pôsobil Salvation až príliš sterilne a zážitok z neho veľmi rýchlo vyprchal. Kritici ho prijali so zmiešanými recenziami a divákom sa naň do kina príliš nechcelo, keďže finančne sa mu rozhodne neviedlo tak, ako sa čakalo.

3. Terminátor 3: Vzbura strojov – 74 %

Tretí diel Terminátora bol vlastne solídnym akčným blockbusterom, na ktorý sa zrejme nikto nemôže príliš hnevať. Koniec-koncov, svedčí o tom aj solídne hodnotenie 74 % na CSFD.cz. Je pravdou, že režisér Jonathan Mostow stavil hlavne na nostalgiu a poctu originálnym Cameronovým filmom, ale to vôbec nevadilo.

Do akcie sa vrátil Arnold Schwarzenegger, doplnil ho sympatický Nick Stahl, Claire Danes a Kristanna Loken bola ako ich protihráčka prekvapivo viac než slušnou voľbou. Iste, príliš veľa originálnych prvkov sme sa nedočkali, ale Terminátor 3 aj tak v skúške času obstál a dodnes je slušnou zábavou.

Podobne to videli aj kritici, ktorí snímku hodnotili väčšinou pozitívne a finančne sa jej darilo tiež veľmi dobre.

2. Terminátor – 87 %

Tak, konečne sa dostávame k prvým dvom Terminátorom, ktorí patria medzi legendy akčného žánru. Možno trochu prekvapivo sa na druhom mieste objavil prvý diel z roku 1984. Na CSFD.cz si vyslúžil 87 % a režisér James Cameron v ňom prvýkrát predstavil kultový model Terminátora T-800 v podaní Arnolda Schwarzeneggera.

Ten si tu však strihol zápornú rolu, keďže bol vyslaný z budúcnosti, aby zavraždil Sarah Connor. Prvý Terminátor sa nesie skôr v pomalšom duchu, stavia na atmosfére a miestami takmer pripomína horor. Samozrejmosťou je výborná hudba, skvelá akcia a efekty. Zaslúžená klasika, ktorú by rozhodne nemal minúť žiadny milovník filmov.

1. Terminátor 2: Deň zúčtovania – 91 %

Nestáva sa tak často, že by druhý diel v kvalite prekonal originál. V prípade Terminátora to však platí, teda aspoň pokiaľ budeme brať do úvahy hodnotenie užívateľov na CSFD.cz. Tí totiž Dňu zúčtovania vystavili parádne skóre 91 %.

Ako hlavná hviezda sa opäť vrátil overený Schwarzenegger, tentokrát však už v úlohe ochrancu Sarah Connor a jej syna Johna. Protihráčom im bol geniálne mrazivý T-1000 v podaní Roberta Patricka. Snímka oproti jednotke viac stavala na akcii a treba povedať, že na poli akčných filmov ide o jeden z vôbec najlepších kúskov, aké kedy boli natočené.

Snímka si odniesla nadšené kritiky, zarobila obrovské peniaze a získala aj množstvo ocenení, vrátane štyroch Oscarov.

BONUS: Terminátor: Príbeh Sáry Connorovej – 50 %

V roku 2008 sme sa dočkali aj seriálu Terminátor: Príbeh Sáry Connorovej. Ten nás zaviedol do doby medzi udalosťami Terminátora 2 a 3. Hlavnú rolu si strihla Lena Headey, čo bol celkom kvalitný kastingový ťah, ale samotný seriál to príliš nespasilo.

Užívatelia na CSFD.cz mu udelili 50 %, treba však dodať, že kritici boli vo svojich záveroch oveľa pozitívnejší. Seriál si napokon odniesol aj niekoľko cien, dostal celkovo dve série, ale doplatil na nezáujem publika, ktoré tomuto dielu vyčítalo hlúpe scenáre, matné postavy a hlavne nudu.

Terminátor: Temný osud

Ako v tejto konkurencii dopadne Terminátor: Temný osud? Na to si budeme musieť počkať až do premiéry. Napriek tomu tu je náznak, že sa tvorcovia chopia látky so cťou. V prvom rade: na projekt dohliada samotný James Cameron, režisér prvých dvoch Terminátorov, no a na režisérskej stoličke sedí Tim Miller, zodpovedný za Deadpoola.

Okrem Lindy Hamilton hlási návrat aj Arnold Schwarzenegger, takže bude zaujímavé sledovať, kam sa nový diel posunie. Pevne veríme, že v kinách dostaneme skvelú akčnú pecku. Terminátor by si dôstojný film po dlhých rokoch určite zaslúžil. Slovenská premiéra je stanovená na 31. októbra 2019.

Zdroj: csfd.cz

Tento obsah vznikol v spolupráci so CinemArt

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
4
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Historky ľudí, ktorí pristihli ostatných, ako ich ohovárajú v inom jazyku. Pomsta bola sladká


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME