Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

V slovenských kinách si v týchto dňoch môžeš zájsť na ďalší (a zároveň posledný) film z obľúbenej série X-Men s názvom Noví mutanti. Ten režíroval Josh Boone a tentokrát pôjde o atmosférický horor. Ten sme v súvislosti s X-Men ešte nemali možnosť vidieť, takže sa rozhodne tešíme!

Pri príležitosti premiéry Nových mutantov sme sa zároveň podrobnejšie pozreli na doterajšie filmy z X-Men ságy a zoradili ich od najslabšieho po najlepší. Ako pomôcku sme si pri tom vzali hodnotenia na ČSFD.cz. V rebríčku sme nechali bokom obe časti Deadpoola, ktorý síce do série spadá, ale predsa len stojí tak trochu bokom od hlavnej ságy.

10. X-Men: Dark Phoenix – 58 %

Na desiatom mieste sa z celej série X-Men ocitol kúsok Dark Phoenix od Simona Kinberga z minulého roku. Snímka sa točila okolo postavy Jean Grey (Sophie Turner), ktorá sa po kontakte s neznámou mimozemskou silou zmenila na jednu z najsilnejších mutantiek. Zvládnuť novonadobudnutú silu ale nebude jednoduché.

Film sa stretol s pomerne slabými kritikami a finančne išlo o prepadák. V zásade ale nejde o úplne zlý film. Ako nenáročný sci-fi akčňák bez problémov obstojí, ale je pravda, že ak ho porovnáme s inými filmami série, tak pokles kvality je znateľný.

9. Wolverine – 64 %

Pokračujeme sólovkou najznámejšieho a asi aj najobľúbenejšieho mutanta, a síce Wolverina (Hugh Jackman). Film režíroval James Mangold a slávneho mutanta preniesol do Japonska, kde sa stretol so svojím doteraz najsilnejším súperom. Wolverine získal vcelku pozitívne recenzie, ktoré chválili technickú stránku, Jackmana a akciu, ale neodpustili si trochu kritiky, že príbeh je predsa len až príliš predvídateľný a jednoduchý.

V zásade ale išlo o slušný prírastok do série, ktorý neurazil, hoci k jej vrcholom ho ani náhodou radiť nemôžeme.

8. X-Men: Apokalypsa – 70 %

Do snímky X-Men: Apokalypsa sa vkladali dosť veľké nádeje. K sérii sa totiž po dlhšej dobe vrátil Bryan Singer a trailery vnadili na skutočne epický príbeh. Vo filme sa nám predstavil Apocalypse (Oscar Isaac), prvý a najsilnejší mutant histórie. Po tisícich rokoch sa prebúdza a so skupinou verných je odhodlaný zničiť svet a vybudovať lepší. Zastaviť ho musí tím X-Men.

Snímka sa dočkala pomerne pozitívneho prijatia divákov, ale zo strany kritikov to taká hitparáda nebola. Recenzenti podotkli, že príbeh je prefláknutý a že film sa až príliš spolieha na digitálne triky.

7. X-Men: Posledný vzdor – 72 %

Chronologicky tretiu X-Menovku Posledný vzdor zrežíroval Brett Ratner. Príbeh nás opäť zaviedol medzi mutantov, ktorých nám predstavili prvé dva filmy. Tentokrát sa ale musia obísť bez Jean Grey (Famke Janssen), navyše sa vedcom podarí vytvoriť liek, ktorý môže mutantov zmeniť na obyčajných ľudí. Zachovajú si svoju výnimočnosť, alebo sa stanú normálnymi ľuďmi?

Posledný vzdor si odniesol zmiešané recenzie, ale s odstupom času sa dá povedať, že predsa len patrí k tým schopnejším dielom série. O tom napokon svedčí aj slušných 72 % na ČSFD.cz. Je síce pravdou, že oproti prvým dvom častiam je to citeľne slabšie, na druhej strane ale filmu po hereckej a technickej stránke nemožno nič vyčítať.

6. X-Men Origins: Wolverine – 73 %

X-Men Origins: Wolverine natočil Gavin Hood je prequelom celej ságy a trochu podrobnejšie sa venuje Wolverinovi v podaní Hugha Jackmana. Príbeh diváka zavedie do 70. rokov a pozoruje Wolverina na samom počiatku jeho hrdinskej dráhy. Film sa svojho času stretol skôr s negatívnym kritickými ohlasmi, hoci finančne išlo stále o nezanedbateľný úspech.

Celkovo sa tak ale všetci zhodli, že Wolverine si zaslúžil lepší film. Divákom sa ale relatívne páčil a v zásade išlo o nenáročnú akčnú zábavu. Iste, hĺbka prvých filmov bola dávno preč, ale pokiaľ to človek dokázal akceptovať, dalo sa pri X-Men Origins: Wolverine dobre pobaviť.

5. X-Men – 82 %

Film, ktorý celú ságu odštartoval. X-Men od Bryana Singera dodnes patrí k najlepším komiksovkám histórie. Vôbec prvýkrát sme sa v nej stretli s Wolverinom (Hugh Jackman), ale aj ďalšími známymi postavami, ako Profesor X (Patrick Stewart), Jean Grey (Famke Janssen) či Magneto (Ian McKellen).

Kritika bola viac než spokojná a finančne sa štúdio tiež nemohlo sťažovať. Film uchvátil dospelým uchopením komiksovej látky, skvelými hercami a pozoruhodnou myšlienkovou hĺbkou. Výborná práca.

4. X-Men 2 – 82 %

Asi nebudeme ďaleko od pravdy, ak napíšeme, že prvé dva diely X-Men patria do zlatého fondu komiksových adaptácií. Aj réžie druhého dielu sa chopil Bryan Singer a opäť to dopadlo fantasticky. A našli by sme aj viacero takých, ktorí X-Men 2 považujú za ešte lepší film, než bola jednotka.

Tím X-Men sa snaží zachraňovať svet, a to aj napriek tomu, že ľudia sa mutantov boja a niektorí ich nenávidia. Po pokuse o atentát na prezidenta Spojených štátov, za ktorým mal stáť práve mutant, sa vláda rozhodne týchto ľudí kontrolovať.

3. X-Men: Budúca minulosť – 82 %

Aj oceňovanú snímku X-Men: Budúca minulosť režíroval Bryan Singer. Pre mutantov nastali zlé časy. Vláda ich internuje v koncentrákoch, ktoré sú strážené modernými robotmi. Aby sa odvrátil úplný zánik mutantov, bude nutné cestovať do minulosti a zmeniť chod dejín.

Budúca minulosť patrí k najlepšie hodnoteným filmom z X-Men série, o čom svedčí nielen skvelých 82 % na ČSFD.cz, ale aj ohromne priaznivé kritiky a fakt, že z filmu bol veľký finančný hit. Skvelá réžia, výborné postavy, napätie a akcia. Skrátka X-Men v tej najlepšej forme.

2. Logan: Wolverine – 84 %

Ak by sme sa fanúšikov spýtali, ktorý film zo ságy X-Men považujú za najlepší, iste by nemálo z nich ukázalo práve na Logana od Jamesa Mangolda. A niet sa čo čudovať. Divákom totiž Mangold ponúkol poriadne drsnú, depresívnu, ale napriek tomu dojemnú jazdu, ktorá zároveň slúžila aj ako rozlúčka Hugha Jackmana s rolou Wolverina.

Wolverine sa vo filme ukrýva spolu s Profesorom X (Patrick Stewart) na americko-mexickej hranici. Do ich života ale jedného dňa vpadne malá Laura (Dafne Keen), ktorá má rovnaké schopnosti ako Wolverine a ktorú prenasledujú nebezpeční ľudia.

Logan sa stal obrovským kritickým a diváckym hitom a okrem množstva iných cien si odniesol aj jednu nomináciu na Oscara (za najlepší adaptovaný scenár). Ponúkol drsný príbeh, ktorý si nebral servítky a bolo to len k prospechu veci. Pecka.

1. X-Men: Prvá trieda – 85 %

Dostávame sa k prvému miestu, a to podľa ČSFD.cz patrí skvelej Prvej triede od Matthewa Vaughna. Mangoldovho Logana prekonala len o jeden percentuálny bod, takže to bolo naozaj tesné. V príbehu sa vraciame do doby, keď Profesor X (James McAvoy) a Magneto (Michael Fassbender) nestáli proti sebe. Lenže počas prebiehajúcej studenej vojny sa do ich priateľstva začali dostávať trhliny.

Vaughn potvrdil, že je šikovný režisér, a jeho Prvá trieda je herecky výborný film so zaujímavým príbehom a veľkolepými akčnými scénami. Ak by si sa spýtal nás, tak Logana máme predsa len radšej, ale ani s Prvou triedou na prvom mieste nemáme žiadny veľký problém. Zaslúži si to.

Noví mutanti

Kam sa do tohto rebríčka zaradia Noví mutanti? To zatiaľ netušíme, ale pravdou je, že by mohlo ísť o solídne osvieženie celej série. Už len preto, lebo tentokrát sa superhrdinská tematika spojí s desivým hororom. A to rozhodne neznie zle! O réžiu nového filmu sa postaral Josh Boone a predstaví nám v ňom úplne nový tím mladých a neopozeraných mutantov.

Konkrétne to bude Rahne Sinclair (Maisie Williams), Illyana Rasputin (Anya Taylor-Joy), Sam Guthrie (Charlie Heaton) a Roberto Da Costa (Henry Zaga). Títo mutanti sú proti svojej vôli držaní v opustenej nemocnici, kde ich skúma doktorka Cecilia Reyes (Alice Braga). Tá sa zároveň snaží mutantov naučiť ovládať ich schopnosti. Keď k nim ale pribudne ďalšia mutantka – mladá Danielle Moonstar (Blu Hunt), rozpúta sa peklo. Halucináciami a desivými výjavmi to len začína.

Josh Boone sa v minulosti ukázal byť talentovaným tvorcom, ktorý sa zameriaval hlavne na postavy a ich vzájomné vzťahy. To by malo byť kľúčové aj v tomto prípade. Film má skvelé herecké obsadenie a podľa traileru vyzerá naozaj poriadne desivo. V kinách si ho teda rozhodne nenecháme ujsť. Premiéra sa uskutočnila 10. septembra 2020.

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť