Zoradili sme podľa kvality filmy so Spider-Manom. Zamieša karty nový diel Ďaleko od domova?

Celkovo sme dostali už sedem kinofilmov s obľúbeným pavúčím superhrdinom. Ktoré patria k tým najlepším?

Zdroj: Columbia Pictures

Do našich kín dnes, 3. júla, prichádza pokračovanie úspešného Spider-Mana s podtitulom Ďaleko od domova. Pri tejto príležitosti by možno nebolo na škodu pozrieť sa trochu do minulosti a zhodnotiť doterajšie filmy pavúčieho muža.

V článku sme sa zamerali len na celovečeráky, ktoré sme mohli vidieť v tunajších kinách. Celkovo ich je už sedem a čo sa týka kvality, ide o skutočne pestrú zmes. Rebríček sme koncipovali od najslabšieho filmu po najlepší. Samozrejme, ide do veľkej miery o subjektívne hodnotenie, takže sa nehnevaj, ak náhodou tvoj obľúbený film skončil príliš nízko.

Napokon, všetky menované filmy sú po technickej stránke zvládnuté veľmi dobre, ide skôr o to, ako ich kvality dokázali obstáť v prúde času.

7. The Amazing Spider-Man 2

Druhý diel The Amazing Spider-Man natočil režisér jednotky Marc Webb. Prvý film bol prijatý kladne a išlo o solídnu letnú zábavu, takže rozhodne bola nádej na kvalitné pokračovanie. Ak by sme druhý diel brali samostatne, bez ohľadu na ostatných natočených Spider-Manov, tak to nebola až taká veľká prehra.

Potenciál však bol vyšší a kritiky boli pomerne chladné. Finančne išlo o úspech, ale celkovo ide pravdepodobne o najslabšie dobrodružstvo Spider-Mana, ktoré sme v kinách mali možnosť vidieť.

6. Spider-Man 3

Spider-Man 3, zakončenie výborne rozbehnutej trilógie Sama Raimiho, sa príliš nevydarilo. Vlastne sme rozmýšľali, či ho nezaradiť na posledné miesto v tomto rebríčku. Napokon z toho vyšlo tesné predposledné miesto, ale dôvody na fanfáry sa hľadajú ťažko.

Iste, ako jednoduchá popcornová zábava film v podstate obstál, ale ako zakončenie trilógie to bola slabota. Preplácaná akcia, naivné zvraty a niekoľko až parodicky pôsobiacich scén, ktoré akoby vypadli z úplne iného filmu. Škoda.

5. The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man mal byť po Raimiho trilógii novým a sviežim začiatkom. Do istej miery sa to skutočne podarilo. Andrew Garfield a Emma Stone v hlavných úlohách boli skvelí a ich vzájomná chémia ťahala celý film.

Snímka Marca Webba si odniesla aj pozitívne kritické a divácke reakcie a išlo aj o finančný úspech. Diváci dostali svižnú letnú zábavu, ktorá mala rozhodne potenciál rásť. Škoda, že pokračovanie nedopadlo úplne ideálne.

4. Spider-Man

Prvý diel trilógie Sama Raimiho bol zároveň prvým filmom, ktorý nám pavúčieho muža predstavil s patričnou dôstojnosťou. Tobey Maguire bol ako Peter Parker výborný, Kirsten Dunst ako jeho láska Mary Jane tak isto a akcie bolo tiež dosť.

Snáď len záporák v podaní Willema Dafoea mohol byť trochu lepší, resp. strašidelnejší. Celkovo však išlo o výborný blockbuster, ktorý je dodnes cenený ako jeden z najlepších komiksových filmov vôbec.

3. Spider-Man 2

Sam Raimi sa po úspechu jednotky, samozrejme, vrhol aj na pokračovanie a doručil snáď ešte lepší film než minule (čo rozhodne nebýva častý jav). Tentokrát okrem všetkých hlavných hercov fungoval aj záporák Doctor Octopus v podaní Alfreda Molinu.

Akcia, emócie a zaujímavo prekreslené postavy a ich konflikty. Skrátka všetko bolo namiešané veľmi zručne a Spider-Man 2 sa tak právom stal jednou z najlepších komiksoviek.

2. Spider-Man: Návrat domov

Pôvodne sme uvažovali, či na druhé miesto predsa len nezaradiť Raimiho druhý diel, ale napokon dostal prednosť Tom Holland a jeho Spider-Man: Návrat domov. Režisér Jon Watts sa v ňom totiž asi najviac priblížil predlohám a predstavil nám Petera Parkera, ktorý akoby vyliezol priamo zo stránok komiksu.

Tom Holland sa skrátka na túto rolu hodil ako nikto iný. Výborné však bolo aj balansovanie medzi superhrdinským filmom a coming-of-age komédiou, ako aj vydarené vedľajšie postavy v podaní schopných hercov (Zendaya, Jacob Batalon a Laura Harrier). Nemali by sme zabudnúť ani na skvelého záporáka menom Vulture, ktorého bravúrne stvárnil Michael Keaton.

1. Spider-Man: Paralelné svety

Kráľ môže byť len jeden a v našom ponímaní je tým kráľom geniálny animák Spider-Man: Paralelné svety. Ten nám pre zmenu pod pavúčím oblekom predstavil mladého Milesa Moralesa. Do príbehu však zasiahlo množstvo ďalších Spider-Manov, vrátane Petera Parkera.

Výsledok bola nabúšená akčná jazda s nádhernou štýlovou animáciou, zbesilým tempom, skvelým humorom, akciou a tonou parádnych nápadov. V našom ponímaní ide možno o najlepšiu komiksovku posledných rokov. Snímka si právom odniesla nadšené reakcie kritikov aj divákov a pozbierala množstvo cien, vrátane Oscara a Zlatého glóbusu za najlepší animovaný film.

Ako si v tejto konkurencii povedie Spider-Man: Ďaleko od domova?

Pokiaľ máme veriť zahraničným recenziám, tak nás v prípade ďalšieho Spider-Mana čaká mimoriadne vydarená komiksovka s výbornými postavami, skvelou akciou, humorom a dokonca aj nejakou tou romantikou. Je teda dosť možné, že snímka bude atakovať prvé priečky v kvalite filmov o Spider-Manovi.

Necháme sa prekvapiť. Do našich kín sa sa Spider-Man: Ďaleko od domova dostane už dnes 3. júla 2019.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
21 zaujímavostí z francúzskeho jazyka, ktoré ťa zaujmú aj rozosmejú

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME