Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.3.2023
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia

Zruší sa celibát a dostanú homosexuáli eucharistiu? Odpoveď pápeža Františka ťa zaskočí

Niektorých jeho slová potešia.


Pápež František si v zásade dokáže predstaviť zrušenie kňazského celibátu. Zároveň však pochybuje, že by prípadné zrušenie celibátu priviedlo viac mužov ku kňazstvu. Povedal to v rozhovore pre argentínsky spravodajský portál Infobae, informuje TASR na základe piatkovej správy servera Vatican News.

Pápež poznamenal, že vo všetkých východných katolíckych cirkvách sú kňazi mimo mníšskych rádov väčšinou ženatí. Na otázku, či je teda celibát možné prehodnotiť, najvyšší pontifex odvetil: „Áno.“ Poukázal na to, že v latinskej cirkvi je celibát disciplinárnou otázkou.

„Nie je večný ako kňazstvo,“ vysvetlil. Pápež sa v rozhovore tiež vyslovil za otvorený prístup cirkvi ku homosexuálom. Na otázku, či by takýmto osobám dal eucharistiu, povedal: „Veľkú odpoveď dal Ježiš: všetci. Všetci. Všetci dovnútra.“

pápež, František, Vatikán, Rím
TASR

Otázka celibátu

Celibát zaviedla katolícka cirkev ešte v 11. storočí. Zrejme najväčším dôvodom boli financie, informuje Mail Online. Ak kňaz nemal manželku a ani deti, bolo pravdepodobnejšie, že svoj majetok po smrti zanechá cirkvi. Viacerí kompetentní si myslia, že celibát je v súčasnosti aj zbytočný. Aj nemecká katolícka cirkev už pápeža vyzvala, aby zrušil povinný celibát.

Františkov postoj sa zmenil oproti roku 2019, keď tvrdil, že celibát je darom a nemal by byť dobrovoľnou záležitosťou. V jednom z aktuálnych rozhovorov však tiež vyjadril obavy nad stúpajúcim počtom rozvodov. Ľudia sa podľa neho sobášia príliš mladí.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje