Takzvaný roswellský UFO incident patrí k najznámejším kapitolám v ufologických kruhoch. V blízkosti mesta Roswell v Novom Mexiku sa totiž v roku 1947 zrútil podivný lietajúci objekt. Netrvalo dlho a začali sa množiť dohady, že išlo o mimozemský tanier. K tomuto presvedčeniu prispeli novinári, ale aj vláda Spojených štátov, ktorá miesto okamžite uzavrela a okolo celého incidentu robila veľa tajností.
V tomto článku sa pozrieme na základné fakty v celom prípade a predstavíme si oficiálne aj neoficiálne vysvetlenia celej udalosti.
Záhadný nález
Deň pred dopadom lietajúceho objektu boli údajne na oblohe pozorované zvláštne úkazy. Svedkovia videli objekt diskovitého tvaru, ktorý sa rýchlo pohyboval na severozápad. Na druhý deň, 3. júla 1947, boli na ranči, ktorý patril Williamovi Brazelovi, v blízkosti mesta Roswell objavené neznáme trosky. Brazel okamžite kontaktoval šerifa a na miesto dorazila aj armáda. Celá oblasť bola uzavretá a trosky vojaci odniesli na leteckú základňu Wright-Patterson.
Samotnému Brazelovi bolo dôrazne odporúčané, že ak nechce skončiť v base, nech sa radšej o troskách nikomu nezmieňuje, keďže je ohrozená národná bezpečnosť Spojených štátov. Celý incident vzbudil aj záujem novinárov a začalo sa hovoriť, že na ranč zrejme dopadol akýsi lietajúci disk.
To bolo potvrdené 8. júla, keď letecká základňa v Roswelli informovala novinárov, že na ranči sa našiel „istý lietajúci disk“. Ešte v ten istý deň však bola táto správa opravená. V novej správe sa písalo, že žiadny disk sa nenašiel, ale išlo o trosky meteorologického balóna. Avšak, hneď ako sa slová o lietajúcom disku dostali medzi novinárov, hypotézy o mimozemšťanoch sa začali šíriť obrovskou rýchlosťou.
Príbehy o mimozemšťanoch
Novinári prinášali tvrdenia o tom, že sa na farme našiel nielen lietajúci disk, ale aj telá mimozemskej posádky. V článkoch sa tiež objavovali informácie, že trosky obsahovali podivné hieroglyfy a že niektoré ich časti boli vyrobené z neznámeho a nezničiteľného materiálu.
Celého prípadu sa, ako inak, s nadšením chopili aj konšpirátori a prinášali stále divokejšie neoverené teórie. Podľa nich sa v tanieri našiel jeden mimozemšťan, ktorý bol nažive. Toho okamžite odviezli do tajných základní v Oblasti 51, kde ho vypočúvali a kde im predal informácie o mimozemských technológiách.
Na svetlo sveta sa dostala aj pitva roswellského mimozemšťana, ktorej video kolovalo na internete a v ufologických kruhoch. Všetky tieto tvrdenia ale neboli ničím podložené. Samotná pitva mimozemšťana bola navyše jednoznačne preukázaným podvodom, čo napokon priznal aj jej autor Ray Santilli.
Na rozšírení podobných teórií sa vo veľkej miere podieľalo aj zmätočné informovanie o udalosti zo strany americkej armády a vlády, chaotické informácie a celková atmosféra tajomstva a utajenia, ktorá sa s prípadom spájala.
Konšpirátori v akcii
Celý prípad spôsobil hotové šialenstvo a zo strany ufológov, ale aj bežných ľudí sa mu dostalo mimoriadnej pozornosti. Vychádzalo mnoho kníh, ktoré informovali o údajnej konšpirácii Spojených štátov, ktoré celý prípad zamietli pod koberec, a prinášali často úplne vymyslené „svedectvá“ a tvrdenia.
Letectvo Spojených štátov tieto dohady odmietalo ako nezmysly. Až v rokoch 1994–1997 však poskytlo oficiálne stanoviská k celej veci. Fanúšikovia konšpirácií a UFO ich ale na vedomie príliš nevzali a stále prinášali ďalšie a ďalšie informácie o incidente v Roswelli. Žiadali tiež vládu USA, aby ľudí nevodila za nos a odtajnila všetky dokumenty o Roswelli.
Aké je vysvetlenie?
Roswellský prípad bol podrobený dôkladnému skúmaniu. Nielen zo strany letectva USA, ale aj od nezávislých vedcov a skeptikov. Podľa nich je dnes už preukázané, že v Roswelli sa v roku 1947 s najväčšou pravdepodobnosťou zrútil meteorologický balón projektu Mogul.
Mogul bol prísne tajný projekt, v ktorom sa letectvo zaoberalo využitím výškových balónov na detekciu zvukových vĺn vznikajúcich pri sovietskych testoch jadrových zbraní. Išlo teda o vývoj zbraní či prístrojov, ktoré mali Američanom poskytnúť výhodu v prebiehajúcej studenej vojne so Sovietskym zväzom.
Preto sa dá pochopiť, že celá záležitosť bola prísne utajovaná. Možno si teraz hovoríš: No dobre, ale ako vysvetlili prítomnosť mŕtvych tiel, ktoré sa mali v objekte nájsť, hm? V skutočnosti je vysvetlenie úplne triviálne.
Meteorologické balóny totiž často niesli skúšobnú posádku, ktorá bola tvorená umelými figurínami. Dá sa preto predpokladať, že práve tieto figuríny si niektorí splietli s mŕtvymi mimozemšťanmi. Skeptici dnes celý roswellský incident považujú za jeden z najznámejších a najpresvedčivejšie vyvrátených prípadov UFO na svete.
Odraz vo filmoch
Ako to už v prípade podobných fenoménov chodí, roswellský prípad sa stal námetom pre zopár filmov či seriálov. V roku 2006 vznikla komédia Pitva mimozemšťana od režiséra Johnnyho Campbella, ktorá sa zameriava na slávne video pitvy údajného mimozemšťana a zobrazuje okolnosti jeho vzniku.
Prípad sa dostal aj do jednej epizódy populárneho animovaného seriálu Futurama, inšpirovali sa ním aj tvorcovia kultového sci-fi seriálu Akty X a venoval sa mu tiež dokumentárny seriál Unsolved Mysteries. V roku 1994 bol uvedený aj televízny film Roswell v réžii Jeremyho Kagana. Za zmienku stojí aj seriál Project Blue Book. Samotné mestečko Roswell sa tiež stalo obľúbenou destináciou turistov a nadšencov záhad.